افزایش قیمت شیرینی در بازار بیرجند از مدت‌ها پیشبه بهانه‌های مختلف آغاز شده بود و این بار هم به علت افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی ۳۵ درصد گران شد.

شیرینی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تا قبل از کرونا بازار خوبی داشتند و بیشتر در اعیاد کار و بارشان سکه بود و در واحد صنفی‌ شان رفت و آمدهای زیادی را شاهد بودیم، اما کرونا که آمد ضربه سنگینی بر کار و بارشان زد.  کرایه مغازه از یک سو، بازار بی‌رمق از سوی دیگر دست‌به‌دست هم داد تا صاحبان مشاغلی، چون قنادی‌ها روزهای سختی را سپری کنند.

یکی از قنادان بیرجندی با بیان این‌که همه مشکلاتمان از همان روزهای آغازین کرونا آغاز شد، گفت: شیرینی‌های زیادی برای خرید شب عید مردم آماده کرده بودیم اما کرونا ضربه سنگینی به مشاغل قنادی وارد کرد. با این‌که هزینه زیادی برای تولید شیرینی شب عید صرف شده بود، مقدار زیادی از محصول روی دستمان ماند و فروش نرفت. چند ماهی از کرونا که گذشت مردم با این شرایط عادت کردند و به هر سختی که بود توانستیم دخل و خرج خود را مدیریت کنیم اما این دوران هم تداوم نداشت و یک ماه است با افزایش قیمت و نایاب شدن روغن کار شیرینی فروشان خیلی سخت شده است.

یکی دیگر از قنادان بیرجندی با گلایه از این‌که شرکت‌های تولیدکننده روغن را مستقیم به تولیدکننده نمی‌دهند و قنادان باید روغن را بیشتر از دلالان بخرند ادامه داد: یک ماه پیش روغن را ۱۳۵ هزار تومان می‌خریدیم اما حال قیمت همان روغن به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. علاوه بر گرانی در بازار روغن، نایاب شدن آن هم بر مشکلاتمان افزوده است. حال با وجود این گرانی‌ها قیمت شیرینی ۳۵ درصد افزایش یافته که صدای اعتراض مردم را درآورده است. اگر مردم کلاه خود را قاضی کنند به ما حق می‌دهند در این اوضاع با وجود گرانی مواد اولیه از جمله تخم مرغ، آرد و روغن اگر افزایش قیمت نداشته باشیم نمی‌توانیم زندگی کنیم.

یکی از شهروندان بیرجندی نیز با گلایه از افزایش قیمت در بازار شیرینی گفت: از ابتدای سال تاکنون این دومین بار است که قیمت شیرینی افزایش پیدا کرده و با وجود روند افزایش قیمت مجبوریم مصرف شیرینی را کاهش دهیم. وقتی به فروشندگان می‌گوییم چرا این کالا گران شده پاسخ می‌دهند در بازار کدام کالا ارزان است که جنس ما ارزان باشد گویی گرانی‌ها گوی سرعت و سبقت را از هم ربوده‌اند.

نیک‌افروز رئیس اتحادیه آبنیات، شیرینی و بستنی فروشان بیرجند نیز از افزایش قیمت ۳۵ درصدی در بازار شیرینی خبر داد و گفت: افزایش قیمت مواد اولیه شیرینی از جمله آرد، روغن، تخم مرغ و جعبه شیرینی دست به دست هم داده‌اند تا شاهد افزایش قیمت باشیم. کرونا ضربه زیادی به صنف قنادان در همان ابتدای شیوع کرونا وارد کرد و حال با گرانی مواد اولیه نمی‌توان بدون افزایش قیمت به کسب و کار ادامه داد.

نیک افروز در پاسخ به این‌که در چند ماه اخیر هم شاهد افزایش قیمت شیرینی بوده‌ ایم، گفت: افزایش قیمت شیرینی در چند ماه اخیر بر اساس اعلام نرخنامه مصوب بوده است.

کد خبر 560780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار