رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک گفت: گشت‌های مشترک محیط زیست و دامپزشکی شهرستان به منظور پیشگیری و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آغاز شد.

آنفلوانزای پرندگان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمود رضا فراهانی، هدف از برگزاری این بازدیدها و گشت‌های مشترک را مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر عنوان کرد و گفت: شناسایی به موقع کانون های بیماری در حیات وحش مطمئنا در مهار و کنترل بیماری به ما کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: هر ساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب میقان، احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش می یابد که پایش و کنترل تالاب میقان به عنوان یکی از کانون های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

فراهانی با اشاره به این که تالاب میقان یکی از مهم ترین زیستگاه‌های آبی شهرستان اراک است، افزود: تا زمان حضور پرندگان مهاجر در تالاب، این پایش‌ها ادامه خواهد داشت تا در صورت مشاهده پرنده بیمار یا تلف شده، ضمن هماهنگی لازم، اقدام به نمونه گیری شده و با برنامه ریزی صحیح و بر اساس پروتکل های بهداشتی از شیوع بیماری و سرایت آن به دیگر پرندگان جلوگیری شود. خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از مشاهده پرندگان آلوده و مبتلا در منابع آبی شهرستان گزارش نشده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک از شهروندان خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان به ویژه مرگ دسته جمعی آنها، موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع رسانی کرده و از لمس و دست زدن به این قبیل پرندگان پرهیز کنند چرا که احتمال سرایت بیماری از پرنده به انسان وجود دارد.

کد خبر 560471

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار