در طول یک سال گذشته ۳۴ کودک، زن  و مرد طعمه حملات سگ‌های خیابانی شدند؛ زخمی شدند، به‌ آی‌سی‌یو رفتند، قطع عضو شدند و در این میان ۳ ‌نفر جان باختند.

سگ ولگرد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه شهروند، از مهرماه ‌سال گذشته تاکنون ۱۸ کودک، ۳ زن  و ۱۳ مرد به فهرست قربانیان سگ‌های ولگرد در شمال و جنوب، غرب و شرق کشور اضافه شده‌اند. این آمار براساس خبرهایی است که که در رسانه ها منتشر شده و شاید آمارهای رسمی حملات سگ ها حکایت دیگری داشته باشد.

طعمه‌های مرگ

کودک ۷ساله کوچک‌ترین قربانی حملات سگ‌ها در یک‌سال گذشته است و زن ۸۰ساله پیرترین طعمه. تلخ‌ترین و وحشتناک‌ترین این حوادث حمله مرگبار سگ‌ها به دو کودک کار زاهدانی بود که در میبد زندگی می‌کردند. دو برادر ۸ و ۱۱ساله که یکی زخمی می‌شود و دیگری توسط سگ‌ها خورده می‌شود.

در کنار این حادثه تلخ، مرگ پیرزن ۸۰ساله آستانه اشرفیه‌ای و مرد ۶۰ساله تهرانی هم در فهرست حملات مرگبار سگ‌ها در ‌سال گذشته قرار گرفته است.

اول مهر ۹۸ یک قلاده سگ، یک پیرزن ۸۰ساله اهل روستای لشکام دهستان دهشال حمله کرد و این زن جانش را به دلیل آسیب شدید از دست داد.

یک‌ماه پیش هم، یک مرد ۶۰ساله در خیابان آذربایجان از حمله مرگبار این حیوان درامان نماند. پرونده‌ای که شهریورماه امسال  در دادسرای جنایی پایتخت به جریان افتاد. مرد ۶۰ساله که در حمله سگ همسایه دچار عفونت شد و پس از ۲۰روز روی تخت بیمارستان جان باخت. همین هم شد تا یک پرونده قتل دیگر که عاملش سگ بود، تشکیل شود.

تلخ‌ترین‌های حملات

فاطمه ۷ساله هم در روستای محرزی خرمشهر(نهر۶) قربانی شد، قربانی حمله دو سگ‌ هار؛ حمله این سگ‌ها هم وحشتناک است. حیوانات نای دخترک را سوراخ می‌کنند. دختربچه هم به دلیل مشکل دیسترس تنفسی ناشی از سوراخ‌شدگی نای، حنجره‌اش جراحی می‌شود.

یک سگ هم در بندرترکمن انگشت مردی ۴۹ساله را قطع کرد. این مرد در دفاع از ۳ دانش‌آموز دختر، به مقابله با حیوان می‌رود و آن ۳ نفر سگ را نجات می‌دهد اما خود انگشتش را از دست می‌دهد.

پرونده خونین مهرماه

اینها نمونه‌ای از پرونده‌های حمله خونین سگ‌ها در یک‌سال گذشته است. پرونده این حملات خونین در مهرماه امسال اما دامنه بیشتری داشت. مهرماه امسال، ۶نفر طعمه سگ‌های خیابانی شدند. ۵ زن و مرد در شیراز و یک پسر ۱۲ساله در نسیم‌شهر آخرین قربانیان حیوانات ولگرد شهر هستند. احسان ۵ساله، ریحانه ۱۲ساله و حسام ۴ساله، سه کودکی هستند که در محله دهپیاله، آب جوال، خیابان محراب و شهرک رجایی(دشت چنار) شیراز مورد حمله سگ‌های ولگرد قرار گرفتند، زخمی شدند و در بیمارستان بستری شدند. عکس‌های مجروحیت پسربچه نسیم‌شهری هم در فضای مجازی دست به دست چرخید. عکس‌هایی که نشان می‌داد این پسر هم دچار آسیب‌دیدگی وحشتناکی شده است. او هم اگر نمی‌توانست از چنگال این حیوان فرار کند، هم‌اکنون در فهرست مُردگان سگ‌های ولگرد بود.

جدول قربانیان حملات سگ‌ها در یک‌سال گذشته کشور

تاریخ شهر جنسیت و سن آسیب‌دیدگی
مهر۹۹ شیراز ۳ کودک۱۲، ۵، ۴ساله و یک زن و مرد مجروح
مهر۹۹ تهران-نسیم شهر پسر ۱۲ساله مجروح
شهریور۹۹ آذربایجان غربی-سردشت پسر ۸ساله مجروح
شهریور۹۹ تهران مرد ۶۰ساله کشته
شهریور۹۹ ایلام پسر ۸ساله مجروح
اردیبهشت۹۹ گلستان- بهارستان پسر ۲۹ساله مجروح
بهمن ۹۸ گلستان -بندرترکمن ۳ دانش‌آموز دختر و مرد ۴۹ ساله مجروح و قطع عضو
بهمن ۹۸ یزد- میبد ۲ پسر ۸ و۱۱ ساله کشته و مجروح
بهمن ۹۸ تهران- کهریزک دختر ۸ساله مجروح
بهمن ۹۸ ارومیه- زیباشهر پسر ۱۲ساله مجروح
بهمن ۹۸ ارومیه-زیباشهر پسر ۱۳ساله مجروح
دی ۹۸ تهران-لواسانات دختر ۱۰ساله مجروح
دی ۹۸ یزد- مهریز ۶ مرد مجروح
دی ۹۸ تهران-شهرک زینبیه پسر ۱۱ ساله مجروح
دی ۹۸ خوزستان- دزفول زن باردار مجروح
آبان ۹۸ تهران- دزاشیب دو مرد مجروح
مهر۹۸ گلستان-بهارستان پیرمرد ۷۸ساله مجروح
مهر ۹۹ خوزستان-خرمشهر دختر ۷ساله مجروح-ICU
مهر۹۹ گیلان- آستانه اشرفیه زن ۸۰ساله کشته
۳۴ نفر ۳۱ مجروحو ۳ کشته

مأموریت شهرداری‌ها

باید نسبت به جمع‌آوری سگ‌های بی‌صاحب نگاه ویژه‌ای داشت. این شهرداری‌ها هستند که سگ‌های ولگرد را جمع‌آوری، واکسینه، عقیم‌سازی و رها می‌کنند. البته متقاضیانی هم هستند که از این سگ‌ها نگهداری می‌کنند، گاهی هم  از بعضی  سگ‌ها، در یک‌سری فعالیت‌ها استفاده می‌شود. سگ‌هایی که نژاد آموزش‌پذیر دارند. در این بین سگ‌های بیمار مسری هم طبق دستورالعمل بین‌المللی معدوم می‌شوند.

«سگ‌ها در زندگی شهری حضور دارند، حضوری که قابل اغماض نیست. از چرخه اکوسیستم هم حذف‌شدنی نیستند، چراکه برای محیط‌زیست مخاطره‌آمیزخواهد بود.» اینها را زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط ‌زیست شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید. اما او هم همانند دیگر کارشناسان این حوزه اعتقاد دارد که در این چرخه اکوسیستم باید تعادل وجود داشته باشد تا با رشد تصاعدی یک گونه، گونه دیگر نابود نشود و این نظم برهم نخورد.

هزینه سنگین عقیم‌سازی

عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد از دیرباز مطرح است. تنها راهکار باقی‌مانده برای مقابله با افزایش فزاینده سگ‌ها، البته به‌زعم برخی از کارشناسان؛ عملی که موجب تعادل‌سازی چرخه اکوسیستم و حداقل مانع افزایش زاد و ولد سگ‌های ولگرد می‌شود. این عمل البته هم‌ زمان‌بر است و هم پرهزینه.

هزینه گزافی که تا ۶۰۰هزارتومان هم می‌رسد. این را سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری گفته و می‌گوید: «عقیم‌سازی هر سگ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰‌هزار تومان هزینه دارد و با سایر هزینه‌ها  به یک‌میلیون تومان هم می‌رسد.»

حسین میلانی، مراکز جدید نگهداری سگ‌های بلاصاحب را در پهنه‌های مختلف شهر تهران ضروری می‌داند: «با توجه به آنکه تعداد سگ‌های بلاصاحب زیاد است، ضروری است به منظور ارایه خدمات بهتر و رسیدگی‌های بهداشتی، مراکز بزرگی در مناطق مختلف شهر تهران راه‌اندازی شود. اطلاعات دقیقی از وضع سگ‌های بلاصاحب در منطقه شهری تهران و میزان جمعیت آنها وجود ندارد و بدون داشتن این اطلاعات نمی‌توان چشم‌انداز جامعی در مورد ساماندهی سگ‌های بلاصاحب داشت و اقدام به تصمیم‌گیری در ابعاد مختلف کرد. ولی برای تأمین زیرساخت‌ها، تجهیز بخش‌های درمانی و توسعه مراکز نگهداری اعتبار کافی باید اختصاص پیدا کند. معضلی که اگر فکر اساسی به حال و روزش نشود و راهکار صحیحی برای جمع‌آوری آن صورت نگیرد، روز به روز بر تعداد سگ‌های ولگرد افزوده می‌شود و قربانیان بیشتری طعمه قرار می‌گیرند.

کد خبر 560075

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حوادث

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی