معاون درمان وزیر بهداشت و درمان نگرانی اصلی وزارت بهداشت را در روزهای اوج گرفتن کوویدـ۱۹ بیان کرد و راهکارهایی برای عبور از این مشکلات ارائه داد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزیر بهداشت و درمان در حاشیه سفر به شهرستان سیرجان در جمع خبرنگاران گفت: در مردادماه امسال، پیک دوم شیوع ویروس کرونا را در استان کرمان تجربه کردیم که بیشتر مبتلایان مربوط به شهرهای کرمان و جیرفت بودند اما در چند روز اخیر علاوه بر کرمان، در شهرستان‌های سیرجان و رفسنجان نیز تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ رو به افزایش است.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: میزان بیماران سرپایی مبتلا به کووید ۱۹ در استان کرمان زیاد بوده و همچنین تعداد بیماران با حال عمومی بد نیز در این استان افزایش چشمگیری پیدا کرده است. هنوز داروی مشخصی برای درمان این بیماری کشف نشده و در نتیجه تنها راه ممکن برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، مراعات مردم است. توصیه اکید داریم که مردم به گونه‌ای رفتار کنند که سعی کنند دچار این بیماری نشوند و این امر نیز تنها با مراعات توصیه‌های بهداشتی امکان‌پذیر است.

جان‌بابایی گفت: در یک شهر حدود ۳۰۰ هزار نفری مانند سیرجان وجود ۱۲۰ بیمار کرونایی بستری شده آمار بسیار بالایی است و حتما تعداد زیادی بیمار بدون علامت یا با علامت خفیف نیز در این شهرستان وجود دارد و نگرانی اصلی ما روی افراد بدون علامت یا با علائم خفیف بیماری است که خواهشمندیم این افراد به مراکز ۱۶ ساعته درمانی مراجعه کنند تا به موقع شناسایی و ایزوله شوند.

معاون درمان وزیر بهداشت درباره افتتاح چند بخش بیمارستانی در شهرستان سیرجان عنوان کرد: کرونا به ما آموخت که دیگر باید مراسم افتتاحیه‌ها و کلنگ‌زنی‌ها با حضور افراد زیاد را جمع کرد و اصل این بود که این بخش‌ها آماده بهره‌برداری شوند که خوشبختانه این بخش‌ها هم‌اکنون آماده هستند و از امروز بخش آی‌سی‌یو بزرگ با ۱۸ تخت که برای بیماران کرونایی اختصاص داده شده، فعالیت خودش را آغاز خواهد کرد ضمن آنکه بخش نوزادان و NICU بیمارستان عرضی یسرجان نیز با ۱۳ تخت آماده بهره‌برداری است.

دکتر حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در حاشیه این سفر در شهرستان سیرجان گفت: ممکن است به صورت مقطعی با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه شویم اما به لحاظ تخت با توجه به ظرفیت‌سازی‌های صورت‌گرفته می‌توانیم جوابگوی بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های استان باشیم، اما اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و تعداد مبتلایان همچنان افزایش یابد دیگر ظرفیت‌های بیمارستانی ما جوابگوی مراجعه‌کنندگان نخواهد بود.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: باتوجه به تحریم‌ها، منکر کمبودها نیستیم ولی در حد توان خودمان و با کمک وزارتخانه و مسئولین استانی تامین نیاز درمانی چه به لحاظ زیرساخت‌های درمانی و چه به لحاظ تجهیزات و منابع دارویی فعلا تامین هستیم و امیدواریم روند مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کاهشی شود تا با موج سنگین‌تری روبه‌رو نشویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: اگر بیماران ما از حد ظرفیت‌های بیمارستانی استان بیشتر شود پیش‌بینی کرده‌ایم که بتوانیم از نقاهتگاه‌های پیش‌بیمارستانی استفاده کنیم.
 

کد خبر 559984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار