سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۸۷ - ۰۹:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: تحقیقات جدید دانشمندان دانمارکی نشان داد که فوک‌ها به کمک استعداد ذاتی خود، توانایی شناخت ستارگان را دارند تا از آن‌ها برای جهت یابی استفاده کنند.

 حتما شندیده اید که زنبورها برای پیداکردن راه از خاصیت میدان مغناطیسی زمین کمک می‌گیرند، همینطور بعضی گونه های پرندگان برای برگشت به خانه در غروب ، به سمت خورشید حرکت می کنند.

 این موضوع در مورد جانورانی که در دریا زندگی می کنند هم صدق می کند. بعضی از لاک‌پشت ها هم وقتی می خواهند به خانه بازگردند از نور ماه کمک می گیرند ، در مورد پستاندارانی مثل وال، رفتاری این چنینی موسوم به "skyhopping" مشاهده شده که نشان می دهد وال‌ها هم گاهی که سر از آب بیرون می آورند نیم نگاهی هم به سوی آسمان دارند!

اما فوک های آبی در این مورد یک قدم از همه موجودات جلوتر هستند ، آنها می توانند راه خود را شناسایی و به کمک ستارگان جهت یابی کنند.

این کار از اولین روش هایی است که انسان ها در دریانوردی استفاده می کردند تا به کمک صورت های فلکی موقعیت خود را در دریا ها شناسایی کنند. کاشفان به کمک ستاره ها سرزمین های جدید را کشف می کردند ، کاپیتان ها کشتی های جنگی خود را به کمک ستارگان به سوی دشمن رهبری می کردند و ناخدا ها ، داد و ستد های خود را در سرتاسر دنیا مدیون آسمان بودند.

 مشهور است که پلینزی ها با حرکت به سمت ستاره های مشخصی که در افق طلوع می کردند توانستند جزایر بیشماری در اقیانوس آرام پیدا کنند.

به گزارش آسمان پارس، گروهی از محققان در دانشگاه جنوب دانمارک به سرپرستی بیورن ماک، نشان دادند که فوک ها به طور طبیعی و ذاتی توانایی شناسایی گروهی از ستارگان را دارند و به کمک آنها جهت یابی می کنند. در این تحقیقات، دانشمندان دو فوک تربیت شده را که تاکنون در اقیانوس زندگی نکرده اند در یک  استخر بزرگ گرد قرار دادند و سقف استخر را به کمک یک گنبد آسمان نما پوشاندند ، این آسمان نما با استفاده از 6000 نقطه نورانی قادر به شبیه سازی آسمان نیم کره شمالی است. 

در ابتدا محققان به کمک یک لیزر به یک ستاره خاص اشاره می کردند و فوک ها می بایست به سوی آن شنا کنند ، اگر فوک ها این کار را درست انجام می دادند غذا می گرفتند. بعد از این مرحله فوک ها خودشان قادر بودند ستاره هایی را که پیش تر شناخته بودند شناسایی کنند و به طرف آن‌ها حرکت کنند.

فوک هایی که در اقیانوس بزرگ می شوند در شب های صاف به سطح آب می آیند و این فرصت را دارند تا به کمک والدین خود در زیر آسمان پر ستاره ، شناسایی ستاره ها را آموزش ببینند.

این آزمایش نشان داد که فوک ها حتی اگر تربیت شده هم باشند به طور طبیعی از این ویژگی شگفت انگیز برخوردارند که ستارگان را شناسایی و به کمک آنها جهت یابی کنند .
اگر از این پس فوکی را دیدید که شب هنگام به سطح آب آمده است، یا دارد محیط اطراف را نگاه می کند و یا احتمالا دنبال صورت فلکی جبار می گردد!!

کد خبر 55976

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز