رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در بازدید از منطقه ۱۲ تهران، بر ضرورت تفویض اختیار به مناطق در مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: منطقه ۱۲ از مناطق پیشگام در پروژه‌های کوچک‌مقیاس محلی است.

محمد سالاري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۲، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران و افشین حبیب‌زاده رئیس کمیته نظارت این شورا به همراه علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه، معاونان، اعضای شورایاری و مدیران شهری به بازدید از سطح منطقه ۱۲ تهران پرداختند.

مصطفی حسینی کومله معاون برنامه‌ریزی شهرداری منطقه ۱۲ در این بازدید درباره پروژه‌های کوچک‌مقیاس منطقه، گفت: منطقه ۱۲ از نظر تخصیص اعتبار به این پروژها دومین منطقه بین مناطق ۲۲ گانه است. تعداد پروژه‌های ابلاغ‌شده در نوبت اول ۳۸ مورد بوده که اعتبار اختصاص‌یافته به این پروژه‌ها ۵۴ میلیارد تومان است و محله سنگلج با ۶ مورد بیشترین تعداد این پروژه‌ها را به خود اختصاص داده است.

افشین حبیب‌زاده نیز پس از شنیدن سخنان دبیران کارگروه‌های تخصصی شورایای محلات، با بیان این نکته که منطقه ۱۲ با مسائل و ویژگی‌های خاصی که شبیه هیچ‌کجای تهران نیست، نگاه خاصی را می‌طلبد، این موضوعات را شامل بافت تاریخی، وجود بازار، ساختمان‌های ناایمن و بافت فرسوده برشمرد و گفت: با توجه به گزارش‌ ارائه‌شده از سوی منطقه، این نگاه خاص وجود دارد و با توجه به بضاعت شهرداری در شرایط اقتصادی فعلی جامعه، می‌شود گفت که شهرداری منطقه کارنامه قابل قبولی در مورد این منطقه ارائه داده است.

وی ضمن آنکه خواستار تسریع پروژه‌های عمرانی منطقه شد، با اشاره به پروژه سردر بازار ادامه داد: اگرچه موانعی همچون اخذ مجوز از میراث فرهنگی به عنوان یکی از مهم‌ترین موانع کار در این منطقه وجود دارد، انتظار داریم با تدابیر بهتری، این پروژه‌ها سرعت گیرند.

حبیب‌زاده سپس به موضوعات ایمنی منطقه پرداخت و گفت: عمده حوادثی که در بازار رخ می‌دهد، مسائل مربوط به آتش‌سوزی، تأسیسات برق و مکانیکی است که اگرچه کارهای خوبی در این زمینه‌ها در منطقه انجام شده، اما این موضوعات نیاز به تسریع و اهتمام بیشتری است.

وی به عنوان راهکار برای بهتر پیش‌ بردن پروژه‌های عمرانی، بر واگذاری امور به مردم تاکید کرد و ادامه داد: در حوزه‌های مختلف برای بالا بردن سرعت کار می‌توان مردم را پای کار آورد که البته خود مردم نشان داده‌اند از انجام مشارکت حتی با هزینه‌های خود استقبال می‌کنند و می‌توان با یک مدیریت بالادستی در یک سال آینده، نتایج رضایت‌بخشی در زمینه این پروژه‌ها به دست آورد.

رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران با ابراز رضایت‌مندی از اجرای پروژه‌هایی نظیر زیرگذر گلوبندک و بوستان زندگی، بیان کرد: با وجود همه اینها انتظارات ما که بر اساس مطالبات به‌حق مردم است، از این منطقه بیشتر است و امیدواریم به نتایج مطلوب بیشتری در این منطقه برسیم.

در ادامه این بازدید، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، گفت: در حوزه شهری، یکی از مهم‌ترین مسائل ما بحث تاب‌آوری است. اساساً تهران دچار مشکلات جدی از جنبه گسل‌های زلزله، بافت فرسوده و ناپایدار با قدمت بیش از یک صده، رعایت‌نکردن استانداردهای ایمنی و وجود ساختمان‌های ناایمنی در مناطق مرکزی و نبود شبکه‌های انتقال نیرو است.

وی بر ضرورت تهیه طرح تفصیلی خاص برای منطقه ۱۲ تهران تأکید کرد و ادامه داد: برای این منطقه با وجود مجموعه درخور توجه بناهای تاریخی و به دنبال آن مجموعه‌ای از معابر نفوذناپذیر، همچنین وجود بازار تهران و تخلیه سکونت‌گاه‌ها، نمی‌توانیم همان نسخه طرح تفصیلی‌ را که برای بقیه شهر پیچیده‌ایم، در نظر بگیریم؛ برای مثال با وجود این نوع معابر در این منطقه، نمی‌توانیم در نوسازی‌ها، بر ضرورت تأمین پارکینگ تأکید کنیم و در عوض باید مسأله حمل‌ونقل عمومی را در اولویت قرار دهیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران همچنین به مسأله ساختمان‌های ناایمن پرداخت و گفت: باید با نظارت همگانی و مطالبه‌گری شهروندان، صاحبان این ساختمان‌ها و هیأت امنای آنان، نسبت به ایمن‌سازی اقدام کنند که البته مجموعه اقدامات خوبی در مناطق با مشارکت مردم و کسبه در حال انجام است و منطقه ۱۲ هم در این زمینه پیشتاز بوده و باید این مسأله به یک دغدغه و مطالبه عمومی تبدیل و پیگیری شود.

وی در نهایت بر ضرورت تفویض اختیار تأکید کرد و با اشاره به پروژه‌های کوچک‌مقیاس گفت: باید در زمینه مدیریت شهری، تمرکززدایی صورت گیرد تا مناطق بهتر بتوانند به انجام امور محوله خود بپردازند؛ برای مثال پروژه‌های کوچک‌مقیاس مجموعه‌ای از مأموریت‌های مدیریت شهری را در خود دارد که خوشبختانه همه آنها مبتنی بر نیاز واقعی کف محلات است که رضایت شهروندان را به همراه دارد و منطقه ۱۲ در این پروژه‌ها جزو مناطق پیشگام بوده است.

در پایان نیز علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ تهران، با اشاره به پروژه‌هایی نظیر میدان محمدیه و نصب مجسمه خیام در این میدان، ساماندهی خیابان لاله‌زار، ایجاد پلازای میدان امام خمینی (ره)، بازآفرینی ساختمان بلدیه که عنصری فاخر برای همه شهر تهران به شمار می‌رود، افتتاح بوستان زندگی، زیرگذر گلوبندک و بازشدن ورودی موزه پست پس از ۳۷ سال، گفت: با وجود شرایط سخت اقتصادی و دست خالی، پروژه‌های کوچک مقیاس خوبی در منطقه ۱۲ تهران رقم خورده است و در این حوزه تلاش مان مضاعف خواهد شد.

گفتنی است در ادامه این بازدید، جلسه ملاقات مردمی، بازدید میدانی از سطح منطقه و پروژه‌های شاخص صورت گرفت.

کد خبر 559376
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شورای شهر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha