مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران گفت: باید به حال خودمان گریه کنیم که روزانه چندصد نفر از مردم‌مان را از دست می‌دهیم. وزارت بهداشت و دیگر مسئولان باید برای حفاظت از جان مردم اقدام عملیاتی انجام دهند و تنها با حرف و سخن مشکل حل نمی‌شود.

حميد چوبينه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت شهر سالم، دکتر حمید چوبینه به مشکل توزیع واکسن آنفولانزا اشاره کرد و گفت: در بحث واکسن آنفولانزا، وزارت بهداشت به صورت شفاف مسئله را برای مردم تشریح نکرده و تب و تاب درخواست آنفولانزا در بدنه مردم شدت گرفت و از طرف دیگر کمبودها باعث شد که توزیع این واکسن با رعایت دستورالعمل‌های خاصی انجام شود.

او اضافه کرد: کادر درمان درمانگاه‌های شهر سالم با ۱۹ مرکز درمانی و پنج پایگاه اورژانس، بخش مهمی از کادر درمان شهر تهران هستند که در مواجهه با بیماری‌اند. همچنین نقطه آخر و پر خطر بیماران کرونایی مرگ‌شان است که کفن و دفن این افراد توسط کارکنان بهشت زهرا با رعایت همه تشریفات مربوط به کفن و دفن انجام می‌شود. علاوه بر این، بخش زیادی از کارگران شهرداری که در مواجهه با عفونت‌ها و جمع‌آوری زباله‌های بیماران عفونی هستند نیز بیش از بقیه افراد جامعه در معرض خطر هستند ولی در دستورالعمل تعیین اولویت‌ها برای تحویل واکسن آنفولانزا اسمی از کارکنان شهرداری آورده نشده است.

دکتر چوبینه در ادامه درباره موج سوم کرونا یادآور شد: باید به حال خودمان گریه کنیم که روزانه چندصد نفر از مردم‌مان را از دست می‌دهیم؛ همه ما نسبت به یکدیگر مسئول هستیم و باید حق و حقوق شهروندی را به جا بیاوریم. در کنار آن اما وزارت بهداشت و دیگر مسئولان باید برای حفاظت از جان مردم اقدام عملیاتی انجام دهند و تنها با حرف و سخن مشکل حل نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت شهر سالم با بیان اینکه آمار مبتلایان در بدنه شهرداری تهران به نسبت جامعه افزایش چندانی پیدا نکرده است و طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مدیریت بحران در مجموع حدود دو هزار نفر از کارکنان شهرداری به کرونا مبتلا شدند، تاکید کرد: درمانگاه‌های شهر سالم، در رابطه با بیماران کرونایی و یا مشکوک، درمان سرپایی و حتی بعضی اوقات مشاوره تلفنی می‌دهند و اولویت این است که شهروندان به درمانگاه مراجعه نکنند.

وی در بخش دیگر این گفتگو درباره مشکل کمبود انسولین، با بیان اینکه در همه نقاط کشور هر اتفاقی که درباره مسائل دارویی رخ دهد، عوارض خود را به جا خواهد گذاشت، گفت: استرس برای بیماران دیابتی مضر است و وقتی گرفتار استرس دیگری برای تامین دارو می‌شوند روی نحوه درمان‌شان اثر منفی می‌گذارد.

چوبینه، تعداد کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران را که نیاز ضروری به انسولین دارند ۷۳۴ نفر اعلام کرد و گفت: این افراد انسولین خاصی را استفاده می‌کنند و نیاز ضرورری به آن دارند؛ البته سایر بیماران دیابتی مشکل کمتری دارند. بنابراین وزارت بهداشت باید به فکر چاره باشد تا واردات انسولین بهتر صورت گیرد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: از طرف دیگر، تحریم‌های ظالمانه در کشور ما باعث اجحاف در حق مردم شده و عوارض خود را در تمام قسمت‌های زندگی افراد به جا گذاشته است. عارضه‌های سنگین تحریم‌ها متوجه مردم به ویژه افراد ضعیف می‌شود.

دکتر چوبینه ادامه داد: بیماران از ضعیف‌ترین افراد جامعه هستند که دسترسی به دارو در شرایط تحریم، برای‌شان سخت می‌شود. بنابراین هم از سیاستمداران کشور می‌خواهیم که به فکر راه چاره باشند و هم از مسئولان وزارت بهداشت و دست‌اندرکاران حوزه سلامت این انتظار وجود دارد که شرایط را برای رفع این کمبودها پیگیری کنند.

کد خبر 559361
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha