پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
۰ نفر

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: یکی از افرادی که احتمال می‌رود عامل اصلی وقوع آتش‌سوزی گسترده در ارتفاعات سالوک شهرستان اسفراین باشد، شناسایی شده است.  

اتش سوزي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی الله‌پور اظهار کرد: این فرد برای برداشت زرشک کوهی به ارتفاعات سالوک رفته و پس از ایجاد آتش آن را خاموش نکرده بود. بر اساس برآوردهای انجام شده، گستره آتش‌سوزی در عرصه‌های پارک ملی سالوک اسفراین ۵۰ هکتار است اما بررسی دقیق‌تر از وسعت و میزان خسارت وارد شده، در دست بررسی است و بزودی اعلام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: پوشش‌ گیاهی این منطقه اغلب گون است اما درختان باارزش ارس هم در این آتش‌سوزی طعمه شده و سوخته است. به علت وزش باد، آتش زیر خاکستر و بقایای آتش، به صورت پراکنده دوباره شعله ور می‌شود از این رو کوهنوردان و نیروها در منطقه حضور دارند تا آتش را مهار کنند. ممکن است آتش در نقاط پراکنده، از سرگرفته شود بنابراین حضور نیروها همچنان الزامی است.  

نایب رئیس هیات کوهنوردی خراسان شمالی هم با بیان اینکه ۶۰ نفر از کوهنوردان استان در مهار آتش مشارکت کردند، افزود: اکنون هم ۱۰ نفر از این افراد در منقطقه حضور دارند تا نسبت به خاموش کردن آتش ها که به علت وزش باد به صورت پراکنده شعله می کشد، اقدام کنند.  

مهدی مودتی با بیان اینکه ۱۵ نفر دیگر از کوهنوردان هم بزودی در منطقه حضور می‌یابند، اضافه کرد: آتش در شب حادثه مهار شد اما اکنون هم در مناطقی با وزش باد، سر بر می‌آورد از این رو حضور افراد برای پیشگیری از توسعه آتش ضروری است.  

شهرستان اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با داشتن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل، ۲ منطقه حفاظت شده و سه منطقه شکارممنوع با تنوع گیاهی و جانوری ارزشمند، از مهمترین ذخیره گاه های ژنتیکی غنی کشور محسوب می‌شود.

کد خبر 559342

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha