کارشناس مسائل آمریکای لاتین در گفتگویی نتایج انتخابات آمریکا و سیاست این کشور در قبال ایران را مورد بررسی قرار داد.

بایدن - ترامپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، هادی اعلمی فریمان در پاسخ به این سوال که آیا پیروزی جو بایدن و یا دونالد ترامپ در انتخابات تاثیری بر سیاست های آمریکا در قبال ایران دارد گفت: انتخاب مجدد ترامپ و یا بایدن تاثیری در رفتار سیاسی آنها در قبال ایران ندارد.

جمهوری خواهان و یا دموکرات ها هر دو در صورت پیروزی در انتخابات سیاست تجدیدنظر در برجام را در دستور کار خواهند داشت. این طور نیست که بپنداریم بایدن در صورت پیروزی به سرعت به برجام باز می گردد و همان توافق را ادامه می دهد؛ او قطعا پیش شرط هایی جدید خواهد داشت. اساسا ساختار سیاسی فعلی آمریکا مانع از آن خواهد شد که در این شرایط با جمهوری اسلامی ایران مذاکره شود. آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در اظهارات اخیر خود بیان کردندکه یک تفاوت تنها این است  که بایدن می داند که قادر به سرنگون کردن ایران نیست.

این کارشناس افزود: معتقدم که دو حزب به لحاظ ساختار سیاسی به صورت یکپارچه هستند، ممکن است رفتارهایشان به صورت تاکتیکی متفاوت باشد اما به لحاظ اینکه در آمریکا ساختاری (checks and balances) داریم، رفتارها آنچنان تاثیرگذار نیست.

برای مثال توافقی در ایران تصویب و در کنگره آمریکا ملغی می شود و یا اینکه به تعویق می افتد. پیمان های مختلفی در زمان روسای جمهور آمریکا در دولت بسته شده اما وقتی به کنگره می رود به قدری دچار فرسایش زمانی می شود که به نتیجه نمی رسد.

خیلی از پیمان های دوجانبه آمریکا با متحدانش و حتی در منطقه آمریکای لاتین چنین سرنوشتی را تجربه کرده است. بنابراین برای جمع بندی باید بر گفتگوهای دوجانبه تاکید کنم. مخصوصا در شرایط حاضر که شاهد همه گیری ویروس کرونا هستیم و ضروت ایجاب می کند که همکاری بین المللی به خصوص در زمینه های بهداشتی به بهترین نحو شکل گیرند.

عدم شکل گیری همکاری های مختلف به دلیل مسائل سیاسی در این برهه به صلاح نیست. کووید ۱۹ به ما آموخته است که بشریت باید از خودخواهی های سیاسی و منازعات مسلحانه دست بردارد و به  سیستم بهداشت و رفاه به شکل جهانی توجه کند.

شاید ملی گرایی در جاهایی رشد داشته باشد اما به موازات آن اکنون جهان نیاز به گفتمان صلح و همکاری در همه سطوح برای کاهش آلام انسان ها دارد. براین مبنا جهت گیری ما در داخل باید به سمت همکاری.،اعتمادسازی و تقویت اقتصاد داخلی باشد. دنیای پس از کووید باید چارچوبی اخلاقی داشته باشد، هرچند رئالیست ها اینگونه فکر نمی کنند.

کد خبر 558999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار