رئیس‌جمهوری درباره مبارزه با شیوع ویروس کرونا گفت: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل دیگر به جای خود ممکن است، موثر باشد اما تغییر سبک زندگی اساس مساله است یعنی همه باید باور کنیم شرایط امسال و سال بعد با شرایط سال‌های پیش متفاوت است.

حسن روحانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر دوشنبه ۲۸ مهر در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا، گفت: هدف من از این جلسه آن بود که با عزیزان خود تبادل نظر داشته باشیم و پرونده‌ای هشت ماه را ورق بزنیم. روزهای سختی پیش روی ما بود و موج مهلک‌تری از این ویروس روبه‌رو ما است و باید با آن مقابله کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه برمبنای نگاه بدبینانه معلوم نیست این بیماری تا چه زمانی ادامه دارد، اظهار کرد: اگر واکسن موثری به وجود آمد یا درمان موثری ایجاد شد، شرایط دیگری است ولی مبنا بر این باشد که همچنان امسال و حتی سال دیگر با این مشکل روبه‌رو باشیم.

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم

روحانی با طرح این پرسش که در شرایط کنونی برای مقابله با کرونا چه باید کرد، تصریح کرد: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل دیگر پیشروی ما باشد که به جای خود ممکن است، موثر باشد اما اساس مساله، تغییر سبک زندگی است یعنی همه باید باور کنیم شرایط سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ با شرایط سال‌های پیش متفاوت است.

وی با بیان اینکه بعضی از مردم می‌گویند ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تا چند روز و هفته دیگر است، خاطرنشان کرد: مبنا بر این باشد تا دو سال دیگر با این مشکل مواجه هستیم. اینکه بخواهیم عروسی بگیریم باید سبک قبلی را کنار بگذاریم. اگر با سبک قبل بخواهیم مجلس شادمانی بگیریم، شدنی نیست. همه باید بپذیریم و قبول کنیم. نمی‌شود در سالن جمع شویم. سبک و سیاق قبلی در حسینیه و مسجد برای عزاداری ممکن نیست. شرایط مسافرت و رفت‌وآمد با گذشته متفاوت است.

رییس جمهوری با بیان اینکه تا جایی که ممکن است باید از خدمات الکترونیکی استفاده شود، گفت: هر دستگاه دولتی باید خدماتش را الکترونیکی و غیرحضوری ارائه کند اگر اداره‌ای فردی را حضوری احضار کند، جریمه خواهد شد و ممکن است با انفصال از خدمت تا چند ماه روبه‌رو شود.

روحانی، شرایط امروز کشور را با گذشته متفاوت دانست و قانع کردن مردم را مهم‌ترین مساله توصیف کرد.

وی به پیشرفت های کشور در حوزه پزشکی و درمان، دارو و ساخت تجهیزات اشاره کرد و افزود: مقالات متخصصان ایرانی در دنیا مطرح هستند و بخش پزشکی ما در دنیا حرف برای گفتن دارد.

رییس جمهوری افزود: اقدام رهبری برای مدنظر قرار دادن مصوبات ستاد ملی کرونا برای همه ما درس بزرگی است و مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند و آنچه که می‌گویند را به عنوان مرجع مورد نظر قرار دهند.

دین و علم برای مبارزه با کرونا کنار هم قرار گرفتند

روحانی قرار گرفتن دین،  علم، تخصص، مناسک دینی و امور بهداشتی در کنار هم را از نقاط قوت کشور در مبارزه با شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: دین و علم در موضوع مبارزه با کرونا کنار هم قرار گرفتند و از هم فاصله نگرفتند.

رییس جمهوری با بیان اینکه اگر مراجع عظام تقلید و رهبری به ستاد ملی کرونا کمک نمی‌کردند، خیلی مشکل پیدا می کردیم، ادامه داد: همه یک صدا در این کشور حرف زدند که مساله مهمی است.

روحانی با اشاره به این موضوع که متخصصان و بزرگان پزشکی ما با لحن واحدی صحبت نمی‌کنند خطاب به متخصصان علوم پزشکی کشور گفت: خواهش می‌کنم با ادبیات واحد با مردم صحبت کنیم و نگاه‌ها و لحن‌ها را به هم نزدیک کنیم.

وی تصریح کرد: ضمن هشدار به مردم و بیان عواقب بیماری کرونا، نباید ترس و واهمه ایجاد کنیم و بشارت و انذار باید کنار هم باشند.

رییس جمهوری با بیان اینکه باید خبر خوشایند و ناخوشایند را با هم به مردم بدهیم، گفت: اگر به شکل بی رویه به مردم هشدار دهیم ممکن است این هشدارها برای مردم عادی شوند و بیان خطرات بیماری باید به موقع، به اندازه و با فاصله معین و با زبان های مختلف باشد.

وی با تاکید بر این موضوع که ادبیات مورد استفاده برای هشدار به مردم درباره بیماری باید از یک منشاء واحد سرچشمه بگیرد، گفت: هشدارها را با تعبیرات مختلف برای مردم باید بیان کنیم. مهم آن است که مردم برای همراهی با سیاست‌های ستاد ملی کرونا قانع شوند.

مردم بدانند وضع جریمه برای کمک به آنهاست

روحانی با بیان اینکه در هر کاری مردم با ما همراه نباشند موفق نمی‌شویم، گفت: اگر جریمه می‌گذاریم مردم باید بدانند برای کمک به آنهاست و این جریمه‌ها برای ۱۰ درصد و ۱۵ درصدی است که به دستورالعمل های بهداشتی توجه ندارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: این طور نیست که برای گرفتن جریمه از مردم کیسه دوخته باشیم و ما می‌خواهیم همه مردم توجه کنند و بپذیرند که شرایط امروز کشور ما با دیروز متفاوت است و این شرایط ممکن است ماهها پیش روی ادامه داشته باشد.

روحانی اهمیت پیشگیری را یادآور شد و افزود: همه باید از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی را مراعات کنند.

وی با اشاره به اهمیت نوع و نحوه تغذیه، روحیه و ورزش در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا گفت: عوامل موثر برای پیشگیری را رعایت کنیم تا مبتلا نشویم.

رییس جمهوری گفت: اگر هم کسی مبتلا شد همه تلاش ما باید این باشد که به بستری شدن بیمارستان نیانجامد زیرا خود بیمارستان می‌تواند باعث گرفتاری بیشتر بیمار شود. حتی‌الامکان باید پرهیز کنیم و در این محیط وارد نشویم و این بسیار مهم است.

زنجیره انتقال کرونا را متوقف کنیم

روحانی با بیان اینکه ما باید این زنجیره را متوقف کنیم، اظهارداشت: زنجیره به این معناست که اگر متوجه شدیم یک فردی به این ویروس مبتلاست -که اطمینان آن هم به وسیله همین تست است- و مطمئن شدیم که این فرد گرفتار این ویروس شده است باید بلافاصله افرادی از جمله خانواده، دوست، نزدیکان و افرادی که با او تماس نزدیک داشتند، را جمع کنیم.  

وی افزود: البته به این معنی است که زمانی که مشخص می‌شود یک نفر بیمار است به دنبال آن برویم و ۲۰ - ۳۰ نفر را دعوت و احضار کنیم.

رییس جمهوری عنوان کرد: ممکن است با علایم ظاهری متوجه شویم که آنها گرفتار این بیماری شده‌اند اگر هم نیاز به انجام تست داشته باشند که آنها را تست می‌کنیم. بنابر این در اینجا لازمه‌اش این است که ما تست را گسترش دهیم. برای گسترش دادن تست، باید هم کیت‌های ما آماده باشد و هم در پروسه‌هایی در اینکه کیت به تشخیص برسد، این پروسه‌ها باید صنعتی باشند نه دستی.

وی با بیان اینکه اکنون به‌گونه‌ای است که فرد باید مورد به مورد تست انجام بدهد، اظهار داشت: ممکن است امکاناتی در اختیار باشد که ۱۰۰ یا ۲۰۰ مورد با هم این تست انجام بگیرد. امکاناتی که ما نیاز داریم این است که در بخش تست و در آزمایشگاه، آزمایشگاه‌هایمان را تکمیل کنیم. حتی تست‌های جدیدی که دکتر نمکی هم مطرح کردند و ما هم موافقت کردیم برای اینکه ۲۰ -۳۰ میلیون یا هر مقداری که کیت نیاز هست را خریداری کنیم و بیاوریم.  

رییس جمهوری تاکید کرد: من اینجا این مطلب را هم عرض می‌کنم که ما در اینجا هیچ محدودیتی برای وزارت بهداشت نداریم. اگر وزارت بهداشت گفت کیت‌های جدید نیاز است، ما باید ۲۰، ۳۰، ۴۰ میلیون کیت خریداری کنیم. البته آقای نمکی عنوان کرد که ۳۰ میلیون کیت و من گفتم در ابتدا ۲۰ میلیون خریداری کنیم، ولی هر مقدار که نیاز است ما خریداری می‌کنیم.

روحانی افزود: مردم عزیز بدانند مشکلات اقتصادی و ارزی ما به این معنا نیست که اگر در یک موردی ضرورت بود، مانند موردی که وزیر بهداشت برای مساله واکسن نیازمند بود، انجام ندهیم. ما باید این مقدار پول را بدهیم و ممکن است این پول از دست ما برود و ما به واکسن هم نرسیم اما ما قبول کردیم و گفتیم اگر شما می‌گویید ما قبول می‌کنیم.

وی تصریح کرد: درست است که ما در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار داریم اما در موارد ضروری و لازم برای مبارزه با این ویروس با همه توان در خدمت مردم خواهیم بود. بنابراین ممکن است کیت‌های ما تغییر کند و کیت‌های جدید در اختیار قرار بدهیم.

رییس جمهوری گفت: اگر یک نفر مبتلا بود و ما رفتیم به‌دنبال درمان این یک نفر و آن حلقه اطرافش را رها کردیم، اینگونه می‌شود که نفر دوم، سوم و نفر دهمی را که باید ببینیم و به وی بگوییم که در خانه یا در هر کجا قرنطینه شود این می‌ماند و ۱۰، ۲۰ روز بعد که خودش گرفتار شد می‌آید، و دورانی که بخشی از بیماری را گذرانده و ناچار هستیم وی را بستری کنیم.  

روحانی افزود: در بستری هم مسائلی هست و اینطور نیست که هر فردی بستری شد، نجات پیدا کند و مشکلاتی که بیمارستان وجود دارد.

رییس جمهوری گفت: بنابراین، این مساله اول ما است. من این را منظم و مرتب و شاید ۱۵- ۲۰ مرتبه در ستاد گفته‌ام در جلسه‌ای هم که پنجشنبه‌ها با روسای کمیته‌ها داریم هم این را مطرح کرده‌ام که این مساله باید به عنوان اهمیت یک ما مطرح شود.  

روحانی ادامه داد: هر فردی که مبتلا بود بلافاصله خانواده، دوستان نزدیک او، و آنهایی که در روزهای اخیر با او در ارتباط بودند آنها را فرابخوانیم و آنهایی که مورد نیاز هست بلافاصله قرنطینه شوند.

وی اضافه کرد: مشکلی با آموزش توسط سامانه‌ها، تلویزیون یا حضوری وجود ندارد و تصمیم گیری در این زمینه در اختیار ستادهای استانی مبارزه با کرونا است. اما مسئله این است که وقتی حضور فرد در محل کار تعطیل می‌شود او چه کاری انجام می‌دهد.🔹اینکه فردی به جایی اینکه به مدت هشت ساعت سرکار باشد، ۸۰ دفعه در جاهای مختلف وقت می‌گذارد جالب نیست. باید نتیجه نهایی اینکه اگر موردی را تعطیل کردیم آثار تعطیلی همان است که مدنظر ستاد است و سبب کم شدن شیوع کرونا می‌شود، بررسی شود.

وی اضافه کرد: آیا سرکار نرفتن هر فرد به این معنی است که از خانه خارج نمی‌شود؟ یا اینکه او همه کارهای گذشته که در این چند سال عقب مانده بود را از فرصت نرفتن سر کار استفاده کرده و انجام می‌دهد؟ اگر ستاد موردی را بررسی کرده و اعلام می کند تعطیل کردن آن مفید نیست به دلیل تجربه است که دارد.

مهر و ایسنا نیز در بخشی از گزارششان درباره اظهارت رئیس جمهور نوشتند:

* من این را منظم و مرتب در ستاد گفتم که هر فرد که مبتلا شد خانواده، دوستان نزدیک و کسانی که با او همراه بودند را فراخوان کنیم و بلافاصله قرنطینه کنیم. ما مجازات سختی برای کسی که قرنطینه را رعایت نکند گذاشتیم. هر فردی که مبتلا است و قرنطینه را بشکند هر دفعه که از قرنطینه خارج می‌شود ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. مردم ما نباید از تعداد ابتلای زیاد بترسند و مهم نیست اما اگر فوتی ما افزایش یافت این به معنای آژیر خطر است

* وزارت بهداشت اعلام کرده ۲۵ هزار تست PCR گرفته می‌شود من اینجا می‌گویم این تعداد تست را به ۱۵ هزار دیگر یعنی ۴۰ هزار برسانید و ما هم هزینه آن را می‌دهیم. من از نیروی انتظامی می‌خواهم مصوبات را اجرا و عمل کنند. هر موردی که باعث ابتلای بیشتر می‌شود را به مردم بگوئیم. در این جلسه مطرح شد که ما از تجربه کشورها به خوبی استفاده کنیم. من خواهش می‌کنم بخش تحقیقات ما از تجربه همه کشورها استفاده کنند.

* اینکه تعطیل ‌کنیم طرفی را که در خانه می‌ماند را چطور مدیریت کنیم. این فرد در خانه نمی‌ماند و تمام کارهای عقب افتاده خود را انجام می‌دهد. دولت با همه امکاناتی که در اختیار قرار دارد اولویت اولش سلامت است. 

کد خبر 558585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  22 3
  جناب روحانی، ما نمیگیم جریمه نکنید. اما جریمه زمانی درسته که زیر ساخت ها درست باشه. وقتی توو مترو و اتوبوس نمیشه فاصله رو رعایت کرد، ماسک زدن چطوری می تونه پیشگیری کنه؟ وقتی قیمت ماسک بالاست و همه اصول درست ماسک زدن رو رعایت نمی کنند، چطور میشه فقط گفت ماسک زدن جلوگیری می کنه؟ اتفاقا الان بالغ بر بیش از 95 درصد مردم ماسک می زنند، اما مبتلا میشن! چرا؟ چون یا اصولشو رعایت نمی کنند، یا مسائل دیگر رو. پرستاران هم با این که ماسک می زنند اما بعضیهاشون مبتلا می شوند. پس بهتره اول زیرساخت ها رو اصلاح کنید، قیمت ماسک رو کم کنید (مثلا 500 تومن) و کرایه ها رو کاهش بدید که اینقدر مترو و اتوبوس شلوغ نشه....
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  17 2
  فقط تنها راه رو محدود کردن می بینید؟ خودتون برای ملت چه کار می کنید؟
 • عقل سالم IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  23 9
  بهترین راهکار برای ریشه کنی و نابودی کرونا و داشتن ایرانی سالم فقط و فقط و فقط استعفای محترمانه حسن روحانی است و بس. زنده باد ایران بدون حسن روحانی زنده باد امیر کبیرهایی که درد مردم را درد خود می دانند و بی تفاوت نیستند و کار جهادی می کنند نه کار نمایشی و تشریفاتی!!!!!!!!!!
 • رضا سان IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  12 6
  حاضرم حکم جناب ذوالنور را اجرا کنم
 • رامین IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  10 0
  خوب آقایان ملا آموزش پزشکی ببیند.و درمان کنند مریضها رو چطوره؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار