علی‌رضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان این‌که سیاست ایمنی جمعی برای مهار ویروس کرونا «غیراخلاقی و غیرممکن است»، گفت: براساس این استراتژی ۶۶ درصد جمعیت کشور باید به کرونا مبتلا شوند.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، علی‌رضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در کشور و راه‌های جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس و تاثیر سفرها در گسترش شیوع کرونا و افزایش تعداد جان‌باختگان گفت: با ابتلای ۶۶ درصد افراد جامعه به ویروس کرونا قطعا میلیون‌ها نفر از بین خواهند رفت.

وی با بیان این‌که فروردین امسال اوج همکاری مردم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا بود، افزود: در ایام پایانی فروردین سال جاری به علت همکاری و مراعات مردمی، بسیاری از مردم هنوز به دیدار پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود نرفته بودند که این نشان از درک بالا و همکاری تمام قد مردم با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا داشت.

رئیسی توضیح داد: اما در خرداد امسال با همزمانی تعطیلات عید فطر و شکل‌گیری سفرهای میان‌استانی موضوع ابتلا به کرونا شکل دیگری به خود گرفت و با رعایت نشدن مقررات بهداشتی در دهه نخست خرداد، دوباره با اوج ابتلا به کرونا مواجه شدیم و از این رو در اواسط خرداد، رعایت مقررات بهداشتی و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده توسط مردم با روند افزایشی به ۸۰ درصد رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: آنچه در موج دوم شیوع کرونا حائز اهمیت است این‌که در این موج استان‌های بیشتری به واسطه سفرهای میان‌استانی مردم درگیر ویروس کوویدـ۱۹ شدند.

وی با بیان این‌که از میان بیش از ۵۰۰ شهرستان در کشور، ۴۵ شهرستان بالاترین آمار ابتلا به کرونا را دارند، افزود: برای اعمال محدودیت‌های هوشمند باید سراغ ۴۵ شهرستان پرخطر و سهام‌دارتر در ابتلای به کرونا برویم.

به گفته رئیسی، بیشترین آمار ابتلا به کرونا در کشور مربوط به شهرستان‌های مراغه، بیرجند، دماوند، سیرجان، خرم‌آباد، سبزوار، یزد، شهرضا، زرند، کاشان، رفسنجان، مریوان، بروجن، بوکان، ملایر، اسلام‌آباد غرب، بانه، نیشابور، قم، میاندوآب، سنندج، بویراحمد، درود، اصفهان، مهاباد، لنجان، سقز، بوشهر، بهبهان، اراک، ساوه، شهرکرد، بیرجند، ارومیه، شیراز، نهاوند، تهران، کرمان، همدان، کرج، زنجان، ورامین و خمینی‌شهر است که از مسئولان این شهرستان‌ها درخواست می‌شود نسبت به رعایت مقررات بهداشتی در شهرستان خود دقت نظر و اعمال توجه بیشتری داشته باشند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان این‌که در حال حاضر و تا امروز، قطعا کمتر از ۱۵ درصد از کل جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده اند، گفت: پس درباره وضع کشور حرکت به سمت ایمنی جمعی امکان‌پذیر نیست زیرا برای اعمال ایمنی جمعی باید حدود ۶۶ درصد از جمعیت کل کشور به ویروس کرونا مبتلا شده باشند که این استراتژی غیر اخلاقی و غیر ممکن است.

رئیسی تصریح کرد: اگر ۶۶ درصد از جمعیت کل کشور به کرونا مبتلا شوند بی‌شک میلیون‌ها فوتی خواهیم داشت پس فعلاً امکان حرکت به سمت راهبرد ایمنی جمعی برای کشورمان وجود ندارد.

وی درباره پرداختن به مهمترین راهبرد پیش روی مردم دنیا با ویروس کرونا، گفت: نمی‌توان ادعا کرد که ویروس کرونا را شناخته ایم اما در مواجهه با این ویروس به عنوان یک دشمن، ابزارهای مورد نیاز و اطلاعات لازم را داریم و در حال حاضر تنها بیماری که در سراسر دنیا وجود دارد و اطلاعات کشورها درباره آن چندان تفاوتی باهم ندارد همین کروناست.

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که درباره کرونا، نه داروی قطعی وجود دارد و نه واکسن مؤثری و تنها راه مقابله با این ویروس، فقط و فقط پیشگیری و تقویت جسمانی است، افزود: تنها راه درمان بیماری کرونا در بیمارستان مراقبت با کیفیت است و تنها داروی مؤثر، اکسیژن است بنابراین خاصیت درمانی داروهایی مانند رمدسیویر ثابت نشده است.

رئیسی ادامه داد: افراد سالمند، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و دیابتی، افرادی که از چاقی رنج می‌برند و یا بیشتر در معرض تعاملات فردی در جامعه قرار دارند باید بیش از دیگران مراعات و مقررات بهداشتی را رعایت کنند زیرا این دسته افراد بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: مردم باید آگاه باشند که وضع کشور ما به گونه‌ای نیست که مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی، تعطیلی کامل اعلام و مردم را خانه نشین کنیم چون نه توان مالی پرداخت هزینه‌های زندگی مردم ممکن است و نه مردم پذیرای چنین شرایطی هستند پس تا حداقل ۱۰ ماه آینده باید فقط امیدوار به کشف واکسن کرونا بمانیم.

وی جوانان و کودکان را ناقلان بدون علامت خواند و افزود: این دسته افراد می‌توانند در برخورد و ارتباط با سالمندان و مبتلایان به بیماری زمینه‌ای به راحتی و بدون هیچ گونه علامتی بیماری را انتقال دهند.

او با بیان این‌که همه آزمایشگاه‌های بخش خصوصی و دولتی را به هم متصل و سپس به سامانه الکترونیک بهداشت وصل کرده‌ایم، گفت: از این به بعد هر فردی در هر جا آزمایش دهد با کد ملی قابل تشخیص و شناسایی است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان این‌که هر مراقب سلامت، ۲۵۰۰ نفر را زیر نظر دارد و از پرونده‌ها و کد ملی آنها مطلع است بنابراین افراد با کرونای مثبت را زیر نظر دارد، افزود: برای افرادی که بیماری کرونای آنها مثبت است و بیماری خود را مخفی و محل قرنطینه خود را ترک می‌کنند جرایمی در نظر گرفته ایم.

رئیسی در ادامه به بازرسی‌ها از فروشگاه‌ها و اماکن عمومی اشاره کرد و گفت: از ۱۵ تا ۲۳ مهر امسال از حدود ۱۳۵ هزار مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی بازرسی کردیم که از این تعداد به حدود ۸ هزار و ۲۰۰ مورد اخطار دادیم و به مراجع قضایی معرفی کردیم و ۵۲۰ مرکز هم پلمپ شدند.

وی با اشاره به این‌که میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در هفته پیش ۴۲ درصد بود و اکنون به ۵۴ درصد رسید، افزود: زمانی که در اردیبهشت، شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردیم، میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ کاهش و زمانی که رعایت نکردیم افزایش داشت.

معاون وزیر بهداشت همچنین با بیان این‌که نانوایی‌ها و پاساژها از نظر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بدترین وضع قرار دارند، گفت: نانوایی‌ها باید صنعتی شوند، صف موجود در نانوایی‌ها در شیوع بیماری کرونا مؤثرند و برخی شاطرها ماسک نمی‌زنند.

او ادامه داد: استفاده از ماسک در بخش خدماتی از ۱۵ تا ۲۳ مهر ماه بهتر شده است، اما هنوز اصنافی داریم که کمتر از ۷۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که حدود ۱۱۵ هزار مدرسه در کشور داریم، گفت: مدارسی که شرایط لازم را از نظر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی نداشته باشند، غیرحضوری می‌شوند.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به این‌که کنترل همه گیری بیماری کرونا از مسئولیت‌های اجتماعی مردم است، تصریح کرد: باید با افراد قانون شکن برخورد قاطعانه کنیم، مردم می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰ موارد قانون شکنی درباره کرونا را اطلاع دهند.

رئیسی افزود: همچنین جریمه ۲۰۰ هزار تومانی و انفصال از خدمت برای کسانی که بیماری کرونای خود را مخفی کنند در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: نخستین و مهمترین راهبرد ما برای مقابله با بیماری کرونا، تشدید نظارت‌ها و اعمال جرایم است، دومین راهبرد افزایش آزمایش‌های سرپایی است و قرار شد حدود ۲۰ میلیون کیت آزمایش سریع خریداری شود که با این کار تحول زیادی اتفاق خواهد افتاد.

معاون وزیر بهداشت گفت: همچنین ایزوله کردن افراد بیمار و آموزش و اطلاع‌رسانی از دیگر راهبردهای مصوب ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، برای مبارزه با این بیماری است.

وی با بیان این‌که در حمل‌ونقل عمومی، مشکل اساسی به‌ویژه در کلان شهرها داریم، گفت: سامانه حمل‌ونقل عمومی ضعیف است و باید تعداد آن زیاد شود.

معاون وزیر بهداشت در ادامه افزود: اگر دولت الکترونیک کامل اجرا شده بود اکنون مشکل ما بسیار کمتر شده بود و نیاز به مراجعه مردم به اداره‌ها بسیار کمتر می‌شد.

رئیسی با اشاره به این‌که بیشتر مرگ و میرها در افراد بالای ۶۸ سال و دارندگان بیماری‌های زمینه‌ای اتفاق می‌افتد، گفت: خدمات الکترونیک در کاهش ابتلا به بیماری کرونا بسیار مؤثر است و در این باره قوی نیستیم.

وی همچنین با اشاره به این‌که درصد احتمال ابتلای دوباره به بیماری کرونا پایین است، افزود: معمولاً افرادی که در تولید آنتی‌بادی نقص دارند، دوباره مبتلا می‌شوند.

معاون وزیر بهداشت در پایان با بیان این‌که در حال حاضر دورکاری کارکنان جزو دستورالعمل‌ها است، گفت: افرادی که بیماری زمینه‌ای و مشکلات جسمی دارند، سازمان‌ها موظف به دورکاری آنها هستند اما این کار در برخی مشاغل، امکان‌پذیر نیست.

کد خبر 558045

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha