مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مراجعه دیرهنگام برای شناسایی مشکلات چشمی و از دست رفتن زمان مناسب برای درمان مؤثر این بیماری‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا هشدار داد.

چشم

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر ساره صافی مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر جنبه‌های مختلف زندگی گفت: شعار امسال روز جهانی بینایی با توجه به همه‌گیری کرونا «تداوم مراقبت‌های چشمی در دوره همه‌گیری کرونا» در نظر گرفته شده و مراسم نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

بیش از یک میلیون مورد نابینایی و کم‌بینایی در جهان قابل پیشگیری بود

دکتر صافی با تاکید بر اهمیت مراجعه بیماران برای شناسایی مشکلات چشمی و به تاخیر نینداختن مراجعات، به اهمیت پیشگیری از بیماری‌های چشمی اشاره کرد و گفت: براساس آخرین آمار تخمین زده شده از سوی سازمان جهانی بهداشت تقریبا یک میلیون نفر از موارد نابینایی و کم‌بینایی در جهان، قابل پیشگیری یا قابل اجتناب بوده‌ است. همچنین بیش از یک میلیون نفر در جهان برای بینایی بهتر به عینک نیاز دارند و در دنیا ۲.۵ میلیون نفر مبتلا به نزدیک‌بینی هستند که از این تعداد حدود ۳۰۰ هزار نفر زیر ۱۸ سال هستند.

بروز نزدیک‌بینی در زیر ۱۸ ساله‌ها

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت شناسایی بیماری نزدیک‌بینی در ایران توضیح داد: این بیماری بیشتر در افراد زیر ۱۸ سال اتفاق می‌افتد و با توجه به زیاد بودن جمعیت جوان در ایران و استفاده روزافزون از وسایل دیجیتال، اهمیت این مسئله بیشتر می‌شود. همچنین با توجه به این‌که افراد نزدیک‌بین حتما نیاز به عینک دارند، مسئله تامین عینک نیز مطرح می‌شود. 

وی با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی در ایران و سایر کشورها و آثار آن بر بیماری‌های چشمی گفت: تحلیل رفتگی شبکیه از بیماری‌های مهم چشمی در دوران سالمندی است که با تشخیص زودرس، مراجعات منظم افراد به چشم‌پزشکی و پیگیری دقیق می‌توان مداخله مؤثر انجام داد و بسیاری از کم‌بینایی‌ها و نابینایی‌ها را کنترل کرد.

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر نابینایی قرار دارند

صافی دیابت را معضل بهداشتی دیگر موثر در بروز عوارض چشمی و حتی نابینایی مطرح کرد و افزود: افراد مبتلا به دیابت بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر نابینایی قرار دارند که با معاینات منظم و تشخیص و درمان به موقع می‌توانند از این عوارض بکاهند.

وی در رابطه با بیماری‌هایی مثل آب سیاه یا گلوکوم که ممکن است در سنین کمتر رخ ‌دهد، گفت: افرادی که سابقه خانوادگی داشته و در معرض عوامل خطر این بیماری هستند با معاینات منظم جهت اندازه‌گیری فشار داخل چشم می‌توانند از آسیب‌های بینایی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنند. 

انتقال کرونا از چشم و راه‌های پیشگیری

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخشی از این گفت‌وگو درباره انتقال ویروس کرونا از طریق چشم توضیح داد: احتمال انتقال ویروس از طریق چشم‌ از راه‌های دیگر مثل سرفه و عطسه کمتر است، اما این مسئله باعث نمی‌شود که اهمیت آن کمتر شود؛ زیرا ویروس می‌تواند از طریق سرفه و عطسه در هوا منتشر شود و چشم به مسیری برای انتقال ویروس به بدن تبدیل شود.

صافی با بیان این‌که هر عفونت و قرمزی در چشم ممکن است دلایل مهم‌تری از کرونا داشته باشد، اما به دلیل جدی بودن این بحران نباید از آن چشم‌پوشی کرد، افزود: با رعایت موارد بهداشتی مثل شستن مرتب دست‌ها، اجتناب از تماس دست با چشم، پرهیز از تماس با افراد بیمار، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از شیلد برای ایمنی بیشتر در تماس با افراد بیمار می‌توان از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که شیوع کرونا باعث مراجعات کمتر و پیگیری کمتر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن چشمی شده است، گفت: لازم است افراد مراقبت‌های چشمی و پیشگیری از این بیماری‌ها و نابینایی را به تعویق نیندازند و حتی به صورت غیرحضوری با پزشک خود در تماس باشند؛ چراکه اگر این بیماری‌ها زودتر تشخیص داده شوند با درمان مؤثرتری همراه است.

ضرورت محافظت از چشم در زمان استفاده از ابزار دیجیتال

صافی با توجه به مجازی بودن اکثر فعالیت‌ها و افزایش استفاده از ابزار دیجیتال و حضور افراد در صفحات مجازی در دوران همه‌گیری کرونا توضیح داد: کودکان یکی از گروه‌های مهمی هستند که از صفحات مجازی برای فعالیت‌های مختلف مثل آموزش‌های درسی و بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. بنابراین استفاده صحیح از این وسایل بسیار مهم است و توصیه می‌شود که افراد به هنگام کار با رایانه فاصله ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متری و برای تلفن‌های هوشمند و تبلت فاصله ۴۰ تا ۴۵ سانتی‌متری را رعایت کنند، دفعات پلک زدن را افزایش دهند و به مرطوب شدن سطح چشم کمک کنند.


 

کد خبر 556116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار