معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درخصوص کلاهبرداری افراد سودجو با ترفند راه‌اندازی سایت‌های همسریابی و صیغه به شهروندان هشدار داد.

سايت همسريابي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا اظهار داشت: همه روزه تعدادی پرونده قضایی مرتبط با اقدامات مجرمانه افراد سودجو در این پلیس تشکیل می‌شود که در آن تمامی شاکیان از راه‌های مختلف مورد اخاذی، تهدید و کلاهبرداری مالی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: تاکنون هیچ‌گونه مجوزی از سوی نهادهای مرتبط از جمله وزارت ورزش و جوانان در خصوص فعالیت سایت‌های همسریابی در کشور صادر نشده و صرفا چند سایت و موسسه مجوز ارائه خدمات مشاوره‌ای در خصوص همسریابی، همسان‌گزینی و سایر خدمات مشاوره‌ای را دارند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا بیان کرد: نحوه اقدامات این سایت‌های غیرمجاز عمدتا به 2 روش عمده صورت می‌گیرد. در نوع اول، ضمن تبلیغات دروغین با فریب متقاضیان و دریافت مبالغ مختلف از درخواست‌کنندگان، افراد سودجو از طعمه‌های خود کلاهبرداری مالی می‌کنند و هیچ‌گونه خدمات خاصی به آن‌ها ارائه نمی‌دهند.

این مقام مسئول افزود: در نوع دوم که به صورت اقدام‌های تیمی و سازمان‌یافته متشکل از همکاری مجرمان آقا و خانم صورت می‌گیرد؛ با اغفال متقاضیان و جلب اعتماد آنان، پس از تهیه و دریافت تصویر خصوصی و شخصی قربانیان، با تهدید به افشا و انتشار تصاویر آنان، بحث اخاذی مالی و سایر سوءاستفاده‌های دیگر نیز مطرح می‌شود.

سرهنگ پاشایی گفت: خوشبختانه با رصد فضای مجازی و دریافت شکایت و گزارش‌های متعدد مردمی مبنی بر برخورد با این سایت‌ها و افراد سودجو که امنیت کاربران و خانواده‌ها در فضای مجازی را تهدید می‌کنند، تاکنون ضمن اقدامات پیش‌دستانه و شناسایی مجرمان در این حوزه، با هماهنگی مقام قضایی تعدادی از این افراد مجرم دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

این مقام مسئول با توجه به آسیب‌های روحی و روانی ارتباطات فضای مجازی که می‌تواند تهدیدکننده امنیت کاربران باشد، از شهروندان خواست: به هیچ عنوان فریب وعده‌های دروغین افراد ناشناخته در فضای مجازی را که می‌توانند با هویت جعلی و دروغین مخاطرات زیادی را برای فرد و خانواده او ایجاد کنند، نخورند و به افراد غریبه اعتماد نکنند.

وی خاطرنشان کرد: در بند «ث» ماده یک آیین‌نامه ساماندهی و اعتباربخشی مراکز مشاوره؛ در راستای ماده ۴۳ قانون برنامه پنجم با موضوع «دریافت خدمات مشاوره‌ای» ازدواج و تحکیم خانواده به صورت حضوری و غیر ضوری مورد تصریح قرار گرفته است.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در ادامه برطرف کردن خلأهای قانونی و مشخص شدن زمینه‌های ارائه خدمات از سوی مراکز مجازی را یکی از نیازهای لازم و ضروری ارائه خدمات قانونی در فضای مجازی برشمرد و تصریح کرد: در نبود ساز و کارهای قانونی، فرصت مناسبی برای جولان افراد سودجو و کلاهبردار که گاهی اوقات با جعل نام و عنوان مراکز مذهبی، فرهنگی و سایر شخصیت‌های شناخته‌شده مبادرت به کلاهبرداری می‌کنند، فراهم شده است.

وی به خانواده‌ها توصیه کرد نظارت مستمر بر عملکرد سایبری فرزندان خود در فضای مجازی داشته باشند و همواره آنان را از خطرات اطمینان به افراد غریبه و ارسال تصاویر شخصی و خصوصی آگاه کنند و در صورت مواجهه با موارد مشکوک، پیشنهادها و یا نیاز به دریافت مشاوره به سایت رسمی پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir قسمت ثبت گزارش‌های مردمی مراجعه کنند.

کد خبر 554167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار