رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مجلس طبق طرح تامین کالاهای اساسی پیگیر ارائه سبد رایگان به ۲۰ میلیون نفر و سبد کالا با ۵۰ درصد تخفیف به ۴۰ میلیون نفر است.

حاجی بابایی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در نشست علنی سه‌شنبه، ۸ مهر قوه مقننه در جریان بررسی کلیات طرح تأمین کالاهای اساسی گفت: نمایندگان برای تامین کالاهای اساسی طرحی را تهیه کردند که ۲۰۰ نفر از نمایندگان با فوریت آن و ۲۰۰ نفر با اولویت آن موافقت کردند.

وی در همین راستا افزود: در این طرح پیش‌بینی کردیم ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع اختصاص دهیم که از این منابع به ۲۰ میلیون نفر در کشور که در تهیه غذای روزمره خود با مشکل مواجه‌اند، کالاهای اساسی را برسانیم و سبد کالا با ۵۰درصد قیمت را برای ۵۰ میلیون نفر دیگر تأمین کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه و  بودجه مجلس با بیان اینکه بر اساس تبصره ۱۴ طرح دولت به ۶۰ میلیون نفر کارت الکترونیک داده و هر ماه کمک‌های معیشتی را به حساب آنها واریز می‌کند، گفت:ما از میان این ۶۰ میلیون می‌خواهیم به ۲۰ میلیون نفر سبد کالای رایگان و به ۴۰ میلیون نفر با ۵۰ درصد تخفیف این سبد را اختصاص دهیم.

حاجی بابایی ادامه داد: مجلس همچنین برای ۵ میلیون بازنشسته طبق مواد ۱۲ و ۳۰ برنامه ششم توسعه شرایطی را مهیا کند که ۹۰ درصد حقوق مشاغل هم‌تراز خود را دریافت کنند. ۱۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت این بخش با کمبود منابع مواجه‌ایم البته در کنار آن ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کمک به دولت در بخش عمرانی در نظر گرفتیم که از این بخش هزاران پروژه معادل صد هزار میلیارد تومان تکمیل می‌شود.

وی اظهار کرد: دولت چگونه طبق تبصره ۲ بند (و) این طرح می‌تواند ۵۰ هزار میلیارد تومان پول را بر اساس مصوبه مجلس توزیع کند اما مجلس نمی‌تواند برای ۱۵ هزار میلیارد تومان تصمیم بگیرد، بر اساس تبصره (۱۴) ۲۵۰ هزار میلیارد درآمد و ۲۵۰ هزار میلیارد هزینه وجود دارد، ما دو ماه اول سال به دلیل کرونا مشکلاتی داشتیم و نتوانستیم بنزین بفروشیم اما طبق این طرح ما ۱۰ مورد را استثنا کردیم از جمله ایثارگران، معیشت، یارانه نقدی، دارو و آموزش و پرورش اما بر اساس همین تبصره ۱۴ ، ۲۰ هزار میلیارد به شرکت نفت داده می‌شود که مجلس می‌خواهد از این میزان تنها ۵ هزار میلیارد را برداشت و برای تأمین کالاهای اساسی رایگان در اختیار مردم قرار دهد.

کد خبر 553386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار