نواف الأحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت رسما به عنوان امیر این کشور برگزیده شد.

نواف الأحمد الجابر الصباح

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، شیخ نواف الاحمد الجابر المبارک الصباح ششمین فرزند امیر فقید کویت است. وی در هفتم ماه فوریه سال ۲۰۰۶ میلادی ولیعهد شد و در بیستم فوریه همان سال، مجلس امت کویت با اجماع با وی بعیت کرد.

شیخ نواف از سال ۱۹۶۱ میلادی پست‌های متعددی گرفت. او ابتدا استاندار حولی و سپس وزیر کشور شد. در مرحله بعد به ریاست وزارت دفاع منصوب شد. بعد از آزادسازی کویت، وزیر کار و امور اجتماعی کویت شد و تا ۱۷ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی این سمت را عهده دار بود. در ۱۶ اکتبر سال ۱۹۹۴ میلادی جانشین گارد ملی کویت شد. در سیزدهم ژوئیه سال ۲۰۰۳ میلادی بود که به ریاست وزارت کشور رسید. وی در همان سال با فرمان امیر کویت معاون اول نخست وزیر با حفظ سمت شد.‎

امیر جدید کویت را بیشتر بشناسید؟

با درگذشت شیخ «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت، «نواف الاحمد الجابر الصباح» ولیعهد این کشور به عنوان جانشین وی تعیین شد، ولیعهدی که در دوران بیماری امیرکویت و بستری اش در بیمارستان براساس نص قانون اساسی وظایف وی را بر عهده داشت.

شیخ نواف ۸۳ ساله است و از ۱۴ سال پیش به عنوان ولیعهد کویت انتخاب شد. وی در روز هفتم فوریه سال ۲۰۰۶ از سوی شیخ «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر وقت کویت و برادر ناتنی اش به عنوان ولیعهد برگزیده شد و در روز بیستم فوریه همان سال نیز در مجلس امت مراسم بیعت وی با اجماع برگزار شد. سپس مراسم تحلیف قانون اساسی شیخ نواف در همان روز در برابر امیر وقت کویت برگزار شد.

«نواف الاحمد الجابر الصباح» در روز ۲۵ ژوئن ۱۹۳۷ در منطقه «فریج الشویخ» در شهر کویت دیده به جهان گشود. براساس آنچه در پایگاه دیوان ولیعهدی کویت آمده است: شیخ نواف پسر ششم از امیر دهم کویت، شیخ «احمد الجابر المبارک الصباح» است که در سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۵۰ به عنوان امیر کویت در راس حکومت حضور داشت.

براین اساس، شیخ «نواف الاحمد الجابر الصباح» دارای یک همسر و پنج فرزند است که از بین آنها چهار نفر پسر (به نام های احمد، فیصل، عبدالله و سالم) و یکی دختر است.

شیخ نواف در مراکز مختلف کویت تحصیلات ابتدایی و عالیه خود را گذراند و همواره در بین دیگر شیوخ به پیگیری تحصیلات عالیه خود مشهور بوده است. البته دیوان ولیعهدی کویت درجه علمی وی را به طور مشخص اعلام نکرده است.

در طول ۶۰ سال گذشته شیخ نواف در مناصب متعدد رسمی و وزارتی از جمله وزارت دفاع و وزارت کشور حضور داشته است. وی دوران فعالیت های سیاسی خودش را در سال ۱۹۶۲ به عنوان استاندار «حولی» آغاز کرد و ۱۶ سال در این منصب باقی ماند. سپس در سال ۱۹۷۸ به عنوان وزیر کشور و در سال ۱۹۸۸ به عنوان وزیر دفاع انتخاب شد.

در آوریل ۱۹۹۱ پس از جنگ کویت که با آزادسازی این کشور از اشغال نظامیان رژیم بعثی صدامی همراه شد، در نخستین دولت پس از جنگ به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی انتخاب شد. سپس در سال ۱۹۹۴ به عنوان معاون گارد ملی انتخاب شد. «نواف الاحمد الجابر الصباح» در سال ۲۰۰۳ بار دیگر به عنوان وزیر دفاع انتخاب شد و در سال ۲۰۰۶ در جایگاه ولیعهدی قرار گرفت.

کد خبر 553355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی