رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به افرادی که واکسن آنفلوآنزا به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد به آن‌ها توصیه کرد: حتماً قبل از مراجعه برای دریافت واکسن با مراکز بهداشت محل خود تماس بگیرند و پس از تعیین وقت تزریق، مراجعه کنند. 

واکسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون آنفلوآنزا در کشور سابقه طولانی دارد، وزارت بهداشت هر سال این واکسن را در اختیار گروه‌های پرخطر مردم که در معرض ابتلای شدیدتر به این بیماری هستند قرار می‌داد. 

این گروه‌ها شامل کارکنان خط مقدم بهداشت و درمان، بعضی از بیماری‌های خاص، بعضی از کسانی که در مراکز اقامتی بهزیستی به سر می‌برند و گروه‌های پرخطر زندانیان بوده است و بقیه مردم چنانچه نیاز به واکسن داشتند می‌توانستند با نسخه پزشک و از طریق داروخانه‌ها واکسن دریافت کنند.

وی توضیح داد: تاکید وزارت بهداشت بر این نکته بوده که واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر است و همه مردم لازم نیست این واکسن را دریافت کنند و براساس پروتکل‌هایی که هر سال برای این منظور تهیه می‌شد، به این نکته اشاره شده و امسال هم همین‌طور است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه تجویز واکسن آنفلوآنزا هیچ ارتباطی با ایمنی در برابر ویروس کرونا ندارد، افزود: مهم این است که در فصل سرما اجازه ندهیم همزمان شاهد هر دو همه‌گیری کوویدـ۱۹ و آنفلوآنزا باشیم و خطر وقوع همزمان این دو همه‌گیری را به حداقل برسانیم.

وی در ادامه گفت: تجربه همزمانی کووید۱۹ و آنفلوآنزا در نیمکره جنوبی زمین نشان داده است که می‌توان با اقدامات موثر، وقوع آنفلوآنزا را به طور جدی در فصل سرما کاهش داد.
به دلیل اینکه واکسیناسیون گسترده‌تر آنفلوآنزا برای تعداد بیشتری از افرادی که در گروه پرخطر قرار دارند، انجام می‌شود و همچنین رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گیری اجتماعی و و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه شده، وقوع آنفلوآنزا را به طور جدی در فصل سرما کاهش می‌دهد.
 
گویا همچنین افزود: وزارت بهداشت از سال گذشته بعد از وقوع همه‌گیری کووید۱۹ برنامه آمادگی در برابر آنفلوآنزا و وقوع همزمان این دو همه‌گیری را در فصل سرما مورد ملاحظه قرار داده است. حاصل جلسات و پیشنهادهای کمیته علمی آنفلوآنزا و نیز معاونان و تاکید وزیر بهداشت، تقویت سیستم آزمایشگاهی، تامین کیت‌های تشخیصی همزمان دوگانه آنفلوآنزا و کووید۱۹ و تامین واکسن برای تعداد بیشتری از افراد گروه‌های پرخطر است که مهم‌ترین آنها خانم‌های باردار هستند.

چه کسانی رایگان واکسینه می‌شوند؟ 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در سال جاری تعداد بسیار بیشتری از واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است تا برای گروه‌های پرخطر یعنی کادرهای بهداشتی درمانی خط مقدم، کلیه خانم‌های باردار، مبتلایان به بیماری‌های خاص، کسانی که به علت بعضی بیماری‌های خاص تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، ساکنان سرای سالمندان، جانبازان بالای ۵۰ درصد و همچنین کلیه جانبازان شیمیایی، افراد پرخطر ساکن در زندان‌ها، مبتلایان به عفونت HIV و بعضی بیماری‌های خاص دیگر هستند، استفاده شود که کلیه این افراد با هماهنگی با سازمان‌های مربوطه به صورت رایگان واکسینه خواهند شد.

گویا در ادامه افزود: در حال حاضر بخش قابل توجهی از این واکسن‌ها که از بهترین کمپانی‌های تولیدکننده واکسن آنفلوآنزا در دنیا که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است، تهیه شده و در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع و مقرر شده است این افراد با هماهنگی با مراکز بهداشتی سراسر کشور به صورت زمانبندی‌شده واکسن خود را دریافت کنند. عملیات واکسیناسیون از روز شنبه ۵ مهر در بعضی از شهرستان‌ها و از روز یکشنبه ۶ مهر در کلیه شهرستان‌های کشور شروع شده است.

وی از افراد واجد شرایط دریافت واکسن درخواست کرد حتماً قبل از مراجعه برای دریافت واکسن با مراکز بهداشت محل خود تماس بگیرند و پس از تعیین وقت تزریق مراجعه کنند تا مراجعات غیرضروری و همچنین ازدحام در مراکز بهداشتی به دلیل انتقال بیماری کرونا جلوگیری شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین گفت: از مردم تقاضا داریم به اطلاعیه‌های مراکز بهداشتی شهرستان‌ها و استان‌ها توجه جدی داشته باشند.

گویا همچنین در مورد کسانی که در گروه‌های پرخطر اعلام‌شده برای دریافت رایگان واکسن قرار نمی‌گیرند نیز توضیح داد: این افراد می‌توانند با تجویز پزشک خود واکسن را از داروخانه‌ها تهیه کنند که به محض توزیع واکسن در داروخانه‌ها به پزشکان و مردم اعلام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را به کار گرفته تا واکسن آنفلوآنزا به موقع و قبل از فرارسیدن فصل سرما در اختیار مردم قرار گیرد، افزود: در فصل جاری تاکنون موردی از آنفلوآنزا در کشور رخ نداده است.
 

کد خبر 553243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار