مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بیش از ۱۰ درصد جمعیت حیات وحش و تنوع زیستی در تالاب‌های استان افزایش یافته است.

تالاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، محمدجواد اشرفی شامگاه دوشنبه در این خصوص اظهار کرد: وضعیت تالاب‌های استان و نقش کارکردی آنها در معیشت و اقتصاد تالاب‌نشینان، محیط زیست، حیات پرندگان، آبزیان و جاندارانی که زندگی‌شان به زنده ماندن تالاب‌ها وابسته است، بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: تالاب‌های خوزستان از جاذبه‌های گردشگری فوق العاده با محیط زیست منحصر به فرد برخوردار هستند و به رغم وجود مناطق مختلف دیدنی، تاریخی و طبیعی در این استان، بسیاری از نقاط آن از جمله تالاب‌ها برای عده‌ای ناشناخته ماندند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه بیان کرد: در هورهای خوزستان شاهد مجموعه‌ای از آب، انواع پرندگان مهاجر و کمیاب، گیاهان بومی رشد یافته از دل هورها و حیات مردم تالاب نشین و نیازشان به تنوع زیستی تالاب‌ها هستیم.

اشرفی در خصوص میزان آب در تالاب‌های استان گفت: میزان آبگیری تالاب‌ها تا به امروز بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، تالاب هورالعظیم ۷۳ درصد، تالاب شادگان ۷۰ درصد، بامدژ ۸۵ درصد و میانگران ۵۵ درصد برآورد شده است. ‏ ‏

وی اضافه کرد: شرایط امسال این تالاب‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته در تابستان، با اجرای برنامه‌های مدیریتی آب باعث شده تا بسیاری از قسمت‌ها که سال‌های قبل خشک و به کانون‌های گرد و غبار در استان تبدیل شده بودند، آبگیری و کانون‌های گرد و غبار در این قسمت‌ها مهار شود.

اشرفی با بیان این که امسال حجم آب تأمین شده برای تالاب‌ها بیش از حد مطلوب است و امسال جزو سال‌های استثنایی است، گفت: برای فصل تابستان حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب برابر ۵۱.۵ مترمکعب در ثانیه حقابه برای هورالعظیم در نظر گرفته شده بود که تنها در ماه‌های تیر و مرداد، ۲۶۷ میلیون مترمکعب از آن به عنوان حقابه تالاب از سد کرخه رهاسازی شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: امسال بعد از سال گذشته که حوضه کرخه با سیل بی‌سابقه مواجه بود، از نظر آبی در شرایط بسیار خوبی قرار داشته است به گونه‌ای که برای ماه‌های تیر و مرداد یک میلیارد مترمکعب آب از سد کرخه رهاسازی شد که این مقدار خروجی کم‌سابقه بوده و احتمال تکرار آن در سال‌های آینده بسیار کم است.

اشرفی به تنوع زیستی و پرندگان تالاب‌های استان اشاره کرد و افزود: با توجه به تأمین حقابه تالاب‌ها، شاهد افزایش بیش از ۱۰ درصدی جمعیت حیات وحش و تنوع زیستی در تالاب‌های استان هستیم و در سال جاری گونه کمیاب «اردک دم دراز» برای نخستین بار در تالاب هورالعظیم مشاهده و ثبت شده است.

وی خبر داد: اولین گزارش مستند جوجه آوری و زادآوری پرنده باکلان مارگردن و زادآوری اکراس آفریقایی، گونه‌های کمیاب خاورمیانه در تالاب هورالعظیم مشاهده و ثبت شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان عنوان کرد: مشاهده گونه‌های جدید در تالاب نشانه تنوع زیستی بالا و شرایط مطلوب آنها است چرا که مشخص می‌کند انواع پرندگان آن تالاب را به عنوان زیستگاه انتخاب کرده‌اند.

اشرفی در پایان تصریح کرد: با ثبت این گونه‌ها تعداد گونه‌های پرندگان خوزستان به ۳۸۰ گونه رسید. استان خوزستان با دارا بودن بیشترین تعداد گونه‌های پرندگان، در صدر تنوع زیستی پرندگان ایران قرار دارد و تالاب‌های استان، جزو مهم‌ترین تالاب‌ها و زیستگاه‌های پرندگان در جهان محسوب می‌شوند و اهمیت جهانی فراوانی دارند.

کد خبر 552941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار