​​​​​​​یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: تهدید ایران توسط ترامپ مبنی بر اینکه بعد از انتخابات، توافق بسیار سخت‌تری در کار خواهد بود، یک بلوف سیاسی است که قصد دارد تا با ارعاب مسئولین ایران از عواقب مذاکره نکردن، مسئولین کشورمان را وا دارد پای میز مذاکره بروند تا از این طریق بتواند از مذاکره با ایران به عنوان برگ برنده در رقابت انتخاباتی استفاده کند.

ترامپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی امیدوار، کارشناس روابط بین الملل در یادداشتی با عنوان «بلوف سیاسی ترامپ» نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه چهارم مهر، در میان هوادارن خود در ایالت فلوریدا با بیان این که ایران می‌خواهد برای مذاکره تا بعد از انتخابات آبان صبر کند، هشدار داد در آن زمان توافق بسیار سخت‌تری در کار خواهد بود.

در این رابطه موارد ذیل قابل تامل است:

۱) تهدید ایران از سوی ترامپ مبنی بر اینکه بعد از انتخابات، توافق بسیار سخت‌تری در کار خواهد بود، یک بلوف سیاسی است که ترامپ قصد دارد تا با ارعاب مسئولین ایران از عواقب مذاکره نکردن ایران با آمریکا، مسئولین کشورمان را وا دارد تا به پای میز مذاکره بروند تا از این طریق ترامپ بتواند از مذاکره با ایران به عنوان برگ برنده در رقابت انتخاباتی با جو بایدن استفاده نماید .

۲) دولت ترامپ از زمانی که از برجام خارج شده است تاکنون همه گونه فشار به جمهوری اسلامی ایران برای به پای میز مذاکره کشاندن آن اعمال کرده است و از همه ظرفیت های موجود خود برای تحمیل اهداف خود به ایران سود برده و دیگر ظرفیتی برای این کشور باقی نمانده است تا او بخواهد بعد از انتخابات این خلاء فشار را پر نماید و فشار مضاعفی به ایران وارد نماید.

۳) این بلوف سیاسی ترامپ حاکی از استیصال وی در مقابله با جمهوری اسلامی ایران می باشد که پس از آنکه تلاش های بین المللی آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران و مکانیسم بازگرداندن قطعنامه‌های سازمان مللی در کنار چند سال فشار حداکثری با شکست مواجه شد، هم اکنون به بلوف‌های سیاسی‌ای روی آورده که آنقدر ساده‌لوحانه است که هر صاحب نظری می‌تواند ناشیانه بودن آن را درک نماید.

۴) چگونه ترامپ توقع دارد که پس از سال‌ها فشار و تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران، هم اکنون و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ایران از طریق مذاکره کردن با ترامپ به ابزاری برای تبلیغات انتخاباتی وی تبدیل شود و با این اقدام شانس رقیب ترامپ را کاهش داده و از سوی دیگر چنانچه رقیب ترامپ یعنی بایدن رای بیاورد، شانس خود را برای مذاکره برابر و منصفانه با دموکرات‌ها از دست بدهد.

نهایتا اینکه این پیشنهاد ترامپ تنها یک بلوف سیاسی است که همان‌طور که اشاره شد، از روی استیصال و در جهت افزایش شانس خود برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌باشد و از طرفی می‌تواند حاکی از آن باشد که وی شانس خود را برای پیروزی در انتخابات کمرنگ می بیند که به این بلوف های ناشیانه متوسل شده است.

در همین زمینه: 

کد خبر 552774

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • وطن پرست DE ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
    1 0
    نهایتا ما ملت ایران که وابسته به نفت هستیم و صادرات و تولید داخلی هم نداریم و با خرید و فروش ارز و طلا سرمان را مشغول میکنیم، با تحریم هم فقرمان بیشتر خواهد شد ولی حال آقا زاده ها تغییری نخواهد کرد با اینهمه ما هیچوقت حقیقت را فبول نداشتیم