امروز بازارساز در بازار حضور فعالی داشت به طوری که در برخی مقاطع قیمت صرافی ملی از قیمت بازار پیشی گرفت. در سوی دیگر حباب سکه نیز بزرگ‌تر شد.

سكه هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، امروز هم بازارساز ارزی و هم بازار ارز گوش‌ به‌ زنگ ماشه برجام بودند، بازارساز از طریق صرافی ملی قیمت‌ها را در دامنه‌ای تعیین کرد تا کمترین فرصت برای آربیتراژ قیمتی فراهم آید.

در همان ابتدای کار قیمت بازگشایی در صرافی ملی ۳۰۰ تومان بیشتر از روز قبل بود، تاکتیکی که نشان می‌داد بازارساز به دنبال مدیریت نوسان قیمت است. زیرا از نگاه برخی معامله‌گران سطح ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار سطح مقاومتی معرفی ‌شده بود اما بازارساز با عبور از آن نشان داد به جای توجه به دامنه‌های قیمتی به دامنه‌های نوسان توجه دارد. قیمت دلار صرافی ملی از صبح امروز ۱.۷ درصد و نسبت به روز گذشته ۲.۹ درصد افزایش یافت.

در سوی دیگر بازار نرخ درهم با ۷ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز به کار کرد. این نرخ به معنی آن بود که قیمت دلار بر اساس این نرخ درهم بیش از ۲۷ هزار تومان ارزش داشت، اما قیمت دلار بازار در محدوده ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان باز شد.

هر چه اما زمان جلوتر رفت قیمت‌ها در بازار افزایش یافت و در زمان‌هایی که قیمت صرافی ملی از بازار سبقت گرفت در نیمه‌ی روز صرافی ملی قیمت را وارد کانال ۲۷ هزار تومان کرد. در آن زمان قیمت در صرافی ملی در حالی ۲۷ هزار ۲۰۰ تومان تعیین شده بود که در بازار زیر این قیمت داد و ستد جریان داشت.

  • هدف بازارساز

تحلیل‌گران اعتقاد دارند این سیاست از سوی بازارساز با هدف جمع کردن ارز از بازار اتخاذ شده است. به نظر می‌رسد بازارساز با اطمینان خاطر و آگاهی از شرایط بازار به دنبال آن بوده که از طریق سقف‌های قیمتی اقدام به خرید ارز و جمع‌آوری دلار از بازار کند. در این حالت توان عرضه بازارساز می‌تواند برای روزهای آینده بالا برود.

البته برخی دیگر تحلیل دارند این اقدام بازارساز به معنای سقف‌گذاری قیمتی در بازار است و حرکت امروز نشان داد گمانه قبلی مبنی بر افزایش قیمت بازار با نزدیک شدن نرخ صرافی ملی به آن اشتباه بوده است.

برخی اعتقاد داشتند بازارساز با نزدیک شدن به قیمت‌های بازار علاوه بر تثبیت قیمت‌های بالا وارد بازی آدم و سایه می‌شود. در این حالت بازارساز باید مثل آدم سایه‌ی خود را تعقیب کند و هیچ‌گاه به آن نمی‌رسد. اما امروز چند بار قیمت صرافی ملی به نرخ بازار نزدیک شد اما حالت تعقیب سایه در بازار رخ نداد.

  • روند قیمت دلار در بازار آزاد

با اقدامات بازارساز قیمت دلار در بازار نیز چندان نوسان نداشت، قیمت دلار در بازار آزاد از صبح امروز ۱.۱ درصد افزایش یافت و از ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان به ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. قیمت دلار در بازار نسبت به روز گذشته ۲ درصد افزایش یافته است. قیمت‌های فردایی هم در حال حاضر در کانال ۲۶ هزار اعلام می‌شود و توصیه‌کنندگان فنی تنها نکته‌ای را که به معامله‌گران گوشزد می‌کنند ممنوعیت فروش است. اما برخی از معامله‌گران در برابر قیمت‌های بالای فروش حاضر به عرضه ارز با قیمت پایین‌تر بودند.

  • بازار سکه

در بازار سکه شرایط کمی متفاوت است، قیمت سکه وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد و تا نیمه روز خود را به سطح ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رساند.

اما برخی از معامله‌گران تأکید دارند قیمت سکه با روند اونس و دلار هم‌خوان نیست و با این قیمت‌ها فعلاً حباب سنگینی دارد. با نرخ دلار امروز و قیمت بسته‌ شده طلا در بازار جهانی، ارزش ذاتی سکه در محدوده ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد.

کد خبر 550878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار