مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه معتادان متجاهر در لیست افراد اولویت‌دار برای تزریق واکسن آنفلوآنزا از قلم افتاده‌اند، از ابتلای ۳۰۰ نفر از آنها به کرونا خبر داد.

کمپ اعتیاد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، فرید براتی سده مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی در این خصوص یک نامه به وزارت بهداشت ارسال کرد و وزارت بهداشت هم دستورالعملی ابلاغ کرده‌ و افراد دارای اولویت در مراکز سازمان بهزیستی را مشخص و اعلام کرده‌ است.

وی اظهار کرد: واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های سالمندان، افرادی که در مراکز شبانه‌روزی هستند و بیماران روانی مزمن در نظر گرفته شده است اما متاسفانه معتادان متجاهر از این لیست جامانده‌اند و احتمالا از قلم افتاده‌اند یا اینکه وزارت بهداشت فکر کرده نیازی به تامین واکسن برای این گروه نیست، اما ما در حال پیگیری هستیم تا این لیست اصلاح شود.

براتی تاکید کرد: حتما لازم است که همه معتادان اعم از معتادانی که در پاتوق‌ها و تحت پوشش خدمات کاهش آسیب ما هستند، معتادانی که در مراکز ماده ۱۶ و تبصره ۲ هستند و همچنین پرسنلی که با این معتادان در ارتباط هستند از این واکسن برخوردار شوند.

  • جمع‌آوری معتادان متجاهر

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره جمع‌آوری معتادان متجاهر با توجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کرونا در فصل پاییز گفت: احتمال می‌دهم با توجه به نگاهی که وجود دارد که اگر افراد در مراکز باشند، می‌توانند خدمات بهتری بگیرند و دسترسی‌شان به خدمات راحت‌تر است، جمع‌آوری مجدد در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: ما تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا در کشور هستیم، آن زمان که از طریق کمیته درمان وزارت بهداشت به ما اعلام کردند جمع‌آوری معتادان متجاهر متوقف شود، ما کار را متوقف کردیم و معتادان متجاهر را پذیرش نکردیم و بعد از آن دوباره مصوب شد که پذیرش‌ها انجام شود و ما هم انجام دادیم و در حال حاضر هم کار در حال انجام است.

براتی گفت: دستورالعملی نیز در کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر که مسئولیت آن با وزارت بهداشت است، مصوب شده و براساس آن عمل می‌کنیم. هر زمانی که با توجه به شرایط شیوع کرونا اعلام شود که پذیرش معتادان متجاهر متوقف شود، ما مجددا پذیرش‌ها را متوقف خواهیم کرد.

وی افزود: درحال‌حاضر در ۲۳ استان طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر اجرا می‌شود. استان‌هایی مانند استان خوزستان نیز به تازگی طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر را آغاز کرده ‌است و پذیرش در این استان هم انجام می‌شود.

این مسئول گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از ۳۰۰ ابتلای افراد معتاد به این ویروس داشتیم که به محض مثبت شدن تست این افراد از مراکز ماده ۱۶ ترخیص و به مراکز نقاهتگاهی اعزام شده و در مکان دیگری نگهداری و قرنطینه شدند. همچنین افرادی که با این بیماران نیز ارتباط داشتند قرنطینه می‌شوند. البته چند نفر هم فوت شده‌اند که آمار آنها بالا نیست.

  • ظرفیت نقاهتگاه‌ها و مراکز قرنطینه کم است

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: جمع‌آوری معتادان متجاهر در شرایط کرونا با نحوه جمع‌آوری در شرایط قبل از آن با توجه به پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت اعلام کرده، متفاوت است.

براتی گفت: پیش از کرونا یک عملیات انجام می‌شد و در یک مرحله ۴۰۰ نفر جمع‌آوری و غربالگری شدند و بعد با توجه به شرایط یا به مراکز ماده ۱۶ معرفی شدند یا درصد معدودی با توجه به شرایط ترخیص شدند، اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده و جمع‌آوری‌ها و دستگیری‌ها خوشه‌ای است و به دلیل اینکه ظرفیت نقاهتگاه و قرنطینه کم شده است، هر ۱۵ روز یک بار نیروی انتظامی می‌تواند عملیات انجام دهد.

او افزود: درحال‌حاضر ۱۳ هزار و ۴۰۰ نفر در کل کشور معتاد متجاهر جمع‌آوری شده‌است. از این تعداد نزدیک به ۷ تا ۸ هزار نفر در تهران جمع‌آوری شده‌اند. البته همه این تعداد در تهران در مراکز ما نیستند و در مراکز سازمان زندان‌ها،‌ نیروی انتظامی و سپاه نیز حضور دارند.

  • ۵۰ هزار پرسنل هم نیازمند تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور امیدواریم بتوانیم با تعاملاتی که با وزارت بهداشت داریم، این مشکل را حل کنیم. ما حدود ۲۰۰ هزار واکسن برای معتادان درخواست کرده‌ایم. چراکه حدود ۱۰۰ هزار نفر فقط در پاتوق‌ها از خدمات کاهش آسیب استفاده می‌کنند.

براتی اضافه کرد: از طرفی حدود ۵۰ هزار نفر پرسنل داریم که با این معتادان در ارتباط هستند و همچنین افرادی که در مراکز ماده ۱۶ و تبصره ۲ حضور دارند و همچنین افرادی که در مراکز ماده ۱۵ هستند که شامل معتادان غیرمتجاهر هستند نیز به این لیست اضافه خواهند شد.

او عنوان کرد: به هر حال نزدیک به ۲۰۰ هزار واکسن درخواست کرده‌ایم و امیدواریم این واکسن تامین و در اختیاران معتادان و همه افرادی که در مراکز ما هستند قرار بگیرد تا مشکلی ایجاد نشود. با توجه به اینکه این افراد جزو افراد پرریسک هستند، واکسن باید حتما در اختیار آنها قرار بگیرد.

  • افزایش مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه درباره مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در شرایط کرونایی هم گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا کشور مصوب کرده است که معتادان متجاهر علاوه بر شش ماه مدت زمانی که باید براساس قانون در مراکز باشند، یک شش ماه دیگر هم می‌توانند در مراکز بمانند و تاکنون این دستورالعمل اجرا شده است.

براتی افزود: البته درباره خیلی از این افراد هنوز به شش ماه دوم نرسیده‌ایم، اما قاعدتا طبق مصوبه ستاد می‌توانند تا شش ماه دیگر نیز در مراکز ماده ۱۶ بمانند.

کد خبر 550770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار