متخصص بیماری‌های عفونی گفت: تب شایع‌ترین علامت در مبتلایان به کرونا بوده و در صورتی که جدی گرفته نشود ممکن است باعث تشنج شود.

بیماری ـ تب

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، مینو صادقی متخصص بیماری‌های عفونی گفت: افرادی که دچار تب بالا می‌شوند باید سریع به مراکز درمانی انتقال یابند زیرا تب نشانه ابتلا به کوویدـ۱۹ است و اگر درجه حرارت بدن بیشتر از ۳۷.۵ درجه سانتی‌گراد بود، حتما باید از داروی ضدتب استفاده و در صورت ادامه دمای بالای بدن به پزشک مراجعه کنید.

وی افزود: تب به خودی خود باعث هیچ آسیبی نمی‌شود و حتی تشنج‌های ناشی از تب در پاسخ به افزایش ناگهانی دمای بدن تقریبا بی‌ضرر هستند. اما در موارد نادر این امکان وجود دارد که فرد در طول تشنج، بزاق یا استفراغ خود را استنشاق کند و دچار سینه ‌پهلوی استنشاقی شود یا با سقوط کردن یا برخورد به سطوح سخت به خود آسیب برساند.

به گفته صادقی، داروهای تب‌بر می‌تواند به کاهش تب کمک کند، اما از بروز تشنج ناشی از تب جلوگیری نمی‌کند، افراد این عارضه را جدی بگیرند و از تشدید آن با مراجعه به پزشک جلوگیری کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی توضیح داد: اگر فردی کرونا از نوع خفیف گرفت نیازی به درمان آن نیست، بسیاری از کسانی که به بیماری نوع خفیف این ویروس مبتلا می‌شوند می‌توانند با خوردن مایعات، استراحت و خنک‌ نگه‌داشتن خود تب را پایین بیاورند، اگر دمای بدن افراد بیمار به بالاتر از ۴۰ درجه برسد و فرد احساس ناراحتی کند، بهتر است برای کاهش دمای بدنشان از مسکن‌ها استفاده شود و در صورت تنگی نفس و درد در قفسه سینه باید به پزشک مراجعه شود.

وی گفت: با توجه به اینکه به فصل سرما نزدیک می‌شویم و آنفلوآنزا نیز از بیماری‌های شایع این فصل است و تب نیز از علائم آن بوده، افراد با وجود شرایط کرونایی باید اگر دچار تب شدند حتما آن را جدی بگیرند.

صادقی با اشاره به استمرار رعایت اصول بهداشتی افزود: مردم باید به زندگی با کرونا خود را عادت دهند و استفاده از ماسک، مواد ضدعفونی کننده و شست‌وشوی مداوم دست‌ها باید نهادینه شود، همچنین همیاری و همکاری افراد جامعه با مسئولان بهداشتی کشور، کادر درمانی را نیز خرسند می‌کند و از بار سنگین بر دوش آنها می‌کاهد.

کد خبر 550160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار