معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: گردش ویروس کرونا سرعت یافته است و پیک بعدی مرگبارتر خواهد بود.

بیمارستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، ابراهیم قادری معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه موج‌ بعدی کرونا می‌تواند بسیار سنگین‌تر و با مرگ‌ومیر بیشتر همراه باشد، گفت: متاسفانه گردش ویروس در جامعه بسیار شدید شده است و در اکثر شهرستان‌های استان کردستان علائمی از گردش بالای ویروس در پایگاه‌های دیده‌ور کوویدـ۱۹ مشاهده می‌شود.

وی افزود: این مسئله باعث پیک مجدد بیماری و برگشت مرگ‌ومیر خواهد شد و این پیک می‌تواند شدیدتر و مرگبارتر از پیک خرداد و تیر باشد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه شهرستان‌های بیجار، سقز، دیواندره، سنندج و کامیاران جزو شهرستان‌های به شدت در معرض خطر هستند و خطر در سایر شهرستان‌ها نیز در حال افزایش است توضیح داد: گردش ویروس در جامعه به مدارس نیز سرایت کرده و سیکل تشدید بیماری را به وجود خواهد آورد که باعث مرگ‌ومیر بیشتر خواهد شد.

قادری با بیان اینکه در صورتی که رفتارهای بهداشتی تقویت نشود، آثار این بی‌توجهی جبران‌ناپذیر خواهد بود، گفت: هنوز زمان طلایی کنترل این پیک به اتمام نرسیده است و با افزایش استفاده از ماسک، رعایت شدید فاصله فیزیکی و عدم برگزاری دورهمی‌ها و مهمانی‌ها و سایر تجمعات در فضاهای بسته، مراجعه بیماران با علائم متوسط و شدید به پزشک و ایزوله و قرنطینه کردن همه بیماران و افراد در تماس و مشکوک می‌تواند برای استان نجات‌بخش باشد.

به گفته وی، اخیرا افزایش تعداد بیماران بستری در استان کردستان مشاهده شده و ارزیابی‌های سیستم بهداشتی نشان می‌دهد گردش ویروس بسیار تشدید شده است که می‌تواند باعث پیک مجدد اپیدمی شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در پیک پیش رو متاسفانه مراکز تجمع افراد آلوده خواهد شد. خوابگاه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، مدارس، مساجد، مراکز نگهداری افراد سالمند یا افراد ناتوان یا بی‌سرپرست، ادارات و همچنین تجمعات خانوادگی می‌توانند به کانون‌های انتشار بیماری در جامعه تبدیل شوند.

قادری در پایان با بیان اینکه باید اقدامات کنترلی و پیشگیری را از درون خانواده شروع کنیم یادآور شد: کرونا مجددا از زیر خاکستر شعله‌ور شده و به زودی باعث افزایش شدید بیماری خواهد شد و این افزایش می‌تواند به مراتب مخرب‌تر از پیک‌های قبلی باشد.
 

کد خبر 550009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار