در طول همه‌گیری ویروس کرونا، دولت بریتانیا، سازمان جهانی بهداشت و مرکز مهار بیماری‌ها و پیشگیری از آن‌ها (سی‌دی‌سی) در ایالات متحده همگی در مورد زدن یا نزدن ماسک تغییر عقیده داده‌اند. این تغییرات در دستورالعمل‌ها ممکن است بیش از مفید بودن باعث ایجاد سردرگمی در مردم شده باشند. 

ماسک

به گزارش همشهری آنلاین،‌ در ماه فوریه سازمان سلامت عمومی انگلستان مردم را به ماسک زدن ترغیب نمی‌کرد. دکتر جیک دانینگ رییس بخش بیماری‌های عفونی جدید و بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان (زونوز) سازمان سلامت عمومی انگلستان در مصاحبه با ایندیپندنت گفت که «شواهد نشان می‌دهد» ماسک زدن مردم «بسیار کم‌فایده است». 

دکتر دانینگ گفت چند دلیل برای بی‌اثر بودن ماسک وجود دارد: «باید از ماسک درست استفاده کرد، آن را زود به زود عوض کرد، آن را به شیوه درست از صورت برداشت و دفع آن باید ایمن باشد. ضمناً در کنار ماسک زدن باید کلیت رفتار بهداشتی فرد هم درست و خوب باشد تا ماسک زدنش اثر داشته باشد.»  

آن زمان متخصصان بیش از آن که بر ضرورت استفاده از وسایل حفاظتی شخصی توسط عموم مردم تأکید داشته باشند بر استفاده از آن‌ها توسط افرادی تأکید داشتند که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند. 

اما از آن زمان تاکنون پژوهش‌های بسیاری نشان داده است که پوشاندن دهان و بینی به هر نحو (به‌جز با ماسک جراحی که باید در اختیار کارکنان بخش درمان قرار گیرد) می‌تواند در کاهش انتشار ریزقطره‌های حاوی ویروس حین عطسه یا سرفه مؤثر باشد. 

در گزارش منتشرشده در شماره آوریل نشریه نیچر آمده: «ماسک زدن باعث کاهش چشمگیری در آر. ان. ای ویروس آنفلوآنزای موجود در ریزقطره‌های دستگاه تنفسی و آر. ان. ای ویروس کرونای موجود در قطره‌های افشانه‌ای شده است و همچنین باعث مشاهده روند کاهشی در میزان آر. ان. ای ویروس کرونای موجود در ریزقطره‌های دستگاه تنفسی شده است.» 

در پژوهش دیگری با استفاده از فیلم‌برداری پرسرعت ریزقطره‌ها را دنبال کردند و به این نتیجه رسیدند که حتی اگر دستمال آشپزخانه را جلوی دهان بگیریم در جلوگیری از انتشار ریزقطره‌ها مؤثر است (به همین ترتیب میکروب‌شناسی نیز عکس‌هایی از محیط کشت باکتری‌ها با و بدون ماسک منتشر کرد).  

در گزارشی بین‌المللی که روز سوم ژوئن در نشریه لنست منتشر شده، با تحلیل داده‌های ۱۷۲ پژوهش انجام‌شده در ۱۶ کشور به این نتیجه رسیدند که اگر ماسک بزنیم فقط سه درصد احتمال دارد به کووید-۱۹ مبتلا شویم. پژوهشی که دانشگاه کمبریج در روز ۱۰ ژوئن منتشر کرد نشان می‌دهد حتی زدن ماسک‌های ساده خانگی هم می‌تواند احتمال انتقال ویروس را کاهش دهد و از به راه افتادن موج دوم بیماری جلوگیری کند. 

پژوهش دیگری که در دانشگاه ادینبرو انجام شده و روز ۲ ژوئیه منتشر شده نیز نشان می‌دهد ماسک زدن می‌تواند در کاهش میزان پخش ویروس توسط افراد ناقل مؤثر باشد. این پژوهش نشان داد پوشاندن دهان و بینی می‌تواند مسافت پرتاب هوای بازدم به جلو را تا بیش از ۹۰ درصد کاهش دهد. 

روز ۸ ژوئیه مرکز علوم جمعیت‌شناسی لِوِرهولم دانشگاه آکسفورد پژوهشی را حاوی این پیام منتشر کرد: «ماسک پارچه‌ای و حتی خانگی و دست‌ساز که از پارچه مناسب ساخته شده باشد می‌تواند در کاهش انتشار کووید-۱۹ هم برای کسی که ماسک زده و هم برای اطرافیانش مفید باشد.» نویسندگان این پژوهش هشدار داده‌اند: «ماسک و پوشش صورت کارساز است: همین حالا دست به کار شوید.» 

کد خبر 549777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار