فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبی بوکر ۲۰۲۰ معرفی و با حضور چهار نویسنده رنگین‌پوست بین نامزدها، به فهرستی با بیشترین تنوع نژادی در تاریخ این جایزه معتبر تبدیل شد.

كتاب‌ها و نويسندگان نامزد جايزه بوكر 2020

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، گاردین دیروز با اعلام نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۲۰ و سلطه‌ نویسندگان آمریکایی بر این فهرست، هیلاری منتل بخت بردن سومین جایزه بوکر را برای آخرین جلد از سه‌گانه «توماس کرامول» از دست داد.

دایان کوک، اونی دوشی، داگلاس استوارت و برندن تیلور چهار نویسنده رمان‌اولی هستند که برای کسب جایزه ۵۰ هزار پوندی بوکر با تسیتسی دانگارمبگا نویسنده نامدار زیمبابوه‌ای و مازا منجیست نویسنده آمریکایی – اتیوپیایی رقابت می‌کنند.

به استثنای دانگارمبگا، تمامی نویسندگان فهرست نهایی بوکر ۲۰۲۰ اهل ایالات متحده یا شهروند این کشور هستند. قوانین جایزه بوکر سال ۲۰۱۴ تغییر کرد و به موجب آن تمامی نویسندگانی که به زبان انگلیسی نوشته‌اند و آثارشان در بریتانیا منتشر شده می‌توانند در این جایزه ادبی شرکت کنند.

این قانون جدید مورد انتقاد صنعت نشر بریتانیا قرار گرفت و این هشدار را که این قانون می‌تواند موجب سلطه نویسندگان آمریکایی شود به دنبال داشته است. از زمان تغییر قوانین بوکر، جورج ساندرز و پائول بیتی دو نویسنده آمریکایی هستند که موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

به این ترتیب تسیتسی دانگارمبگا برای رمان «این جسد سزاوار سوگواری»، مازا منجیست برای «پادشاه سایه»، دایان کوک برای «سرزمین متروکه جدید»، اونی دوشی برای «شکر سوخته»، برندن تیلور برای «زندگی واقعی» و داگلاس استوارت برای «شاگی بین» به فهرست نامزدهای نهایی بوکر ۲۰۲۰ راه‌ یافته‌اند.

برنده نهایی بوکر ۱۷ نوامبر اعلام خواهد شد. سال گذشته برناردین اواریستو و مارگارت اتوود برای نگارش رمان‌های «دختر، زن، دیگر» و «وصیت‌ها» مشترکا به عنوان برندگان بوکر معرفی شدند.

کد خبر 549701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار