برخی برندگان قرعه‌کشی خودرو به دلیل مشکلاتی از جمله استعلام پلاک فعال از پرونده یارانه خانوار، از لیست برندگان نهایی حذف می‌شوند.

پژو پارس - پرشيا - ايران خودرو - ماشين

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم قرعه‌کشی خودرو با حضور نمایندگان وزارت صمت، دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، پلیس راهور ناجا و سایر نهادهای ذی‌ربط برگزار شد. در این مراسم هم افراد واجد شرایط و هم افراد فاقد شرایط شناسایی شدند و پس از جداسازی این دسته از افراد مراسم برگزار شد.

افراد واجد شرایطی که در این مراسم برنده شدند، می‌توانند تا ۷۲ ساعت مبلغ مورد نظر را واریز کنند و طی مراحلی و بعد از گذشت مدت زمانی خودروی خود را تحویل بگیرند، اما در اینجا برای برخی افراد زنگ خطر به صدا درمی‌آید چراکه آنها واجد شرایط نبوده‌اند و سیستم به اشتباه آنها را تشخیص داده است، هرچند برخی می‌گویند سیستم خود به اشتباه افراد را انتخاب می‌کند.

برندگان این قرعه کشی هیجان انگیز برای ثبت‌نام اقدام می‌کنند؛ غافل از این‌که نمی‌دانند یکی از شروط این ثبت‌نام را ندارند. آنها باید برای جداسازی یارانه خانوار جدید خود به سازمان هدفمندی مراجعه می‌کردند که نکرده‌اند و باعث شده سیستم آنها را با خانواده پدری بشناسد!

حالا برای پیگیری به ایران خودرو می‌روند، کارخانه‌ای که قرار است خودروی خود را از آن تحویل بگیرند. پس از پیگیری‌های مستمر متوجه می‌شوند که از لیست حذف شده‌اند و اکنون با یک برگه جدید در دست مواجه هستند، «اقرارنامه‌ای برای اعلام رسمی از لغو برنده شدن در قرعه کشی»!

 • زوجینی که هنوز در خانواده پدری به شمار می‌آیند!

محمدی یکی از متقاضیان خرید خودرو از ایران خودرو در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، حدود یک ماه و نیم پیش در مرحله دوم قرعه‌کشی ایران خودرو شرکت کردم و برنده یک دستگاه شدم اما برای ما پیامکی آمد که مبلغ مورد نظر را واریز نکنید.

او بیان کرد: دلیل آن را که پرسیدیم و زنگ زدیم گفتند شما اسمتان از لیست برنده‌ها خارج شده است، زمانی که دلیل را پرس و جو کردیم گفتند، چون یکی از افراد خانواده شما پلاک خودرو به نام دارد، به همین دلیل اسم شما از لیست حذف شده است.

این متقاضی گفت: در صورتی که نه من و نه همسرم پلاک به نام نداریم؛ زمانی که پیگیری کردیم متوجه شدیم آنها از سازمان هدفمندی یارانه‌ها استعلام گرفته‌اند و در آنجا، چون اسممان از خانواده پدری خارج نشده و پدر همسرم خودرو به نام دارد، بنابراین اکنون خودرو به ما تعلق نمی‌گیرد.

محمدی گفت: ما در پی این موضوع اعتراض کردیم و به دنبال این شکایت متوجه شدیم که افراد دیگری به این مشکل بر خورد کرده‌اند که ما با ۱۵۰ نفر از آنها آشنا شدیم. این متقاضی ادامه داد: به گفته خود مسئولان ایران خودرو حدود پنج هزار و ۴۳۱ نفر به این مشکل برخورد کرده‌اند. ایران خودرویی‌ها گفتند ما خودمان مشکل را برطرف خواهیم کرد و نیاز به پیگیری شما نیست.

محمدی افزود: از آن زمان تاکنون حدود یک ماه است که گذشته و سوال ما این است که در زمان ۲۴ ساعت چطور توانستند ۲ هزار نفر را استعلام بگیرند، اما حذف شدگان را نمی‌توانند مجدد استعلام بگیرند.

او افزود: در پیگیری‌های اخیر ما در مورد این موضوع، گفتند به ما وقت دهید تا این موضوع را پیگیری کنیم. اکنون برایمان پیامکی آمده که مدارکی را که مورد اعتراض است را بیاورید تا بتوانیم مجدد از ثبت احوال استعلام بگیریم.

این متقاضی تشریح کرد: در کنار آن برایمان شرطی گذاشتند مبنی بر اقرار نامه‌ای که باید امضا کنیم. در آن اقرار نامه ذکر شده که ما به این موضوع شکایت نداریم و هر تصمیمی که ایران خودرو بگیرد ما آن را انجام خواهیم داد. اکنون خود این اقرارنامه جای سوال دارد؟ می‌گویند اگر ما استعلام بگیریم چه غلط باشد و چه درست شما هیچ حقی ندارید.

 • تغییر روش در استعلام پلاک فعال خانوار!

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص استعلام مجدد برندگان قرعه‌کشی ایران خودرو، گفت: برای این دسته از متقاضیانی که در مرحله دوم قرعه کشی شرکت کردند و از لیست حذف شده اند، قرار است مجدد استعلام گرفته شود. در مرحله قبل از سازمان هدفمندی یارانه‌ها استعلام گرفته شده اما این بار قرار است از سازمان دیگری استعلام گرفته شود.

او بیان کرد: هر کاری یک سیکل قانونی دارد که باید سپری شد. اکنون منتظر هستیم تا از مدیریت بالا دستور بگیریم و تا چند روز دیگر نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

 • عدالت در توزیع و واقعی کردن تقاضا!

مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: محدودیت نداشتن خودرو در خانواده فقط برای طرح فروش فوق‌العاده وجود دارد. این طرح که تحویل ۳ ماهه دارد با شعار عدالت در توزیع و واقعی کردن تقاضا ایجاد شده است، پس اولویت ما در تحویل خودرو خانواده‌هایی هستند که خودرو ندارند.

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: این موارد باید بررسی شود و علاوه بر این‌که در موارد بعدی اصلاح می‌شود در قرعه کشی فعلی هم قابل بررسی هستند. خودروسازها می‌توانند با نهادهای ذی‌ربط مشکل را بررسی و آن‌ را رفع کنند.

صادقی نیارکی تشریح کرد: حدود ۱۵۰ هزار دستگاه تعداد معوقات ماست که نسبت به سال گذشته به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است چراکه میزان پیش فروش‌ها در سال گذشته بسیار کاهش پیدا کرد و خودروی بیشتری تولید شد تا مشکلات این حوزه کنترل شود.

او گفت: ۴ ماه ابتدایی امسال ۲۰ درصد رشد در تولید و ۱۵ درصد رشد در تحویل خودرو داشته‌ایم، از طرفی تعداد خودروهای ناقص ما ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. با این روند تا دو ماه آینده خودروسازها تمام معوقات تک خودرویی خود را تحویل خواهند داد.

 • زوجین جوان گوش به زنگ باشید؛ سریعا یارانه خانواده جدید خود را از خانوار پدری جدا کنید

یک مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر بروز مشکل ثبت‌نام خودرو و دریافت آن برای زوج‌های جوان گفت: این موضوع ارتباطی به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ندارد. زوج‌های جوان باید با مراجعه به پیشخوان و پلیس +۱۰ نسبت به جداسازی حساب یارانه‌ای خود اقدام کنند.

وی افزود: در هیچ یک از ثبت نام‌های دولتی این شرط اجرایی نمی‌شود و به نظر می‌رسد که خودروسازها قصد دست به سر کردن برندگان را دارند.

اما سوالی که اکنون پیش می‌آید، چرا در ابتدا برای شناسایی هر خانوار و بررسی پلاک فعال در آنها از سازمان ثبت احوال استعلام نگرفتند و از سازمان هدفمندی یارانه‌ها اقدام کردند، موضوعی که بسیاری از خانواده‌ها با آن به مشکل برخورده‌اند!

کد خبر 548983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بختیاری IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  3 0
  تا چه زمانی میخواهید به مردم دروغ بگوئید هرماه قیمت را بالاتر برده وهیچ پاسخی نسبت به گرانی ندارید .چرا باید بین دوقرعه کشی به یکبار قیمت یک خودرو بیست تا سی میلیون بالا برود .سازمان تعزیرات با تبرئه خودمبنی براینکه قیمت کارخانه مشخص نیست با مسئولین ایرانخودرو دستش توی یک کاسه است ونام تعزیرات حکومتی را روی خودش گذاشته .انسانهای بی عرضه وبی لیاقت درهرجا باشند به مردم ومملکت ضربه می زنند .

دیدگاه خوانندگان

وبگردی