آغاز معاملات سکه بالای مرز ۱۲ میلیونی، سیگنال مهمی به بازار دلار بود.

دلار هوم پيج

 به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، در واقع یکی از راه‌های پیش‌بینی قیمت دلار، در نظر گرفتن قیمت سکه و طلای جهانی است. ساعت ۱۱ صبح روز شنبه ۲۲ شهریور، اولین معاملات سکه در  محدوده ۱۲میلیون و ۱۰۰ هزار تومان انجام شد. با توجه به اینکه، قیمت اونس جهانی در عدد هزار و ۹۴۰ دلار بسته شده بود، ارزش دلار برای تطبیق با قیمت سکه می‌توانست تا نرخ ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان پیشروی کند. به عبارت دیگر، در ابتدای روز، معامله گران بازار سکه حاضر بودند برای خرید این فلز گران‌بها چیزی بیش از ارزش دلاری آن هزینه کنند و با توجه به تعطیلی بازار اونس، انتظار داشتند که در ادامه روز قیمت دلار هم افزایشی شود. همین اتقاق با تاخیری دو ساعته رخ داد و حدود ساعت یک بعدازظهر، دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد، هر چند که عرضه بازارساز مانع از آن می‌شد که دلار به طور کامل، خود را به نرخ سکه برساند.

سیگنال دیگری نیز در بازار وجود دارد که معامله‌گران از آن برای حدس قیمت دلار استفاده می‌کنند و آن هم نرخ حواله درهم است. نرخ حواله درهم در ابتدای روز در محدوده ۷ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت. با توجه به این قیمت هم ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی برود. در واقع اگر عدد ۷ هزار و ۱۰۰تومانی در نرخ برابری درهم به دلار یعنی ۳.۶۷ ضرب شود، عدد ۲۶ هزار و ۵۷ تومان به دست می‌آید.

به این ترتیب، قبل از اینکه قیمت دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی برود، دو نشانه از ورود احتمالی این ارز به کانال یاد شده وجود داشت.

  • رکوردشکنی در روز خلوت

باورش دشوار است، ولی در روزی که قیمت دلار به بالاترین عدد تاریخ خود رسید، افراد زیادی در بازار ارز حضور نداشتند و خبر چندانی از ورود هیجانی افراد عادی به بازار نبود. فردوسی حتی خلوت‌تر از هفته گذشته بود و تنها دلالان در اطراف مرکز تجارت جهانی بیشتر از قبل فعال بودند. علت خلوت‌تر شدن بازار هم حذف ارز ارزان برای افراد عادی بود. هفته قبل عده زیادی برای بدست آوردن ارز ارزان صرافی‌ها به بازار مراجعه می‌کردند ولی این روند در روز چهارشنبه با دستور جدید بانک مرکزی قطع شد.

  • سکه از دلار جلو زد

در اولین روز هفته، سکه لیدر بازارها بود و در نهایت هم نسبت به دارایی‌های مهم رشد بیشتری را برای خود به ثبت رساند. سکه در اواخر امروز نزدیک به کانال ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی معامله می‌شد که نشان‌دهنده بیش از ۳ درصد رشد در مقایسه با آخرین روز هفته گذشته بود. شاخص کل بورس امروز توانست پس از چندین روز بازدهی منفی، در ضلع مثبت جدول بازدهی قرار بگیرد و حدود یک و هشت دهم درصد افزایش را ثبت کند.

  • نمودار بازدهی بازارها ۲۲ شهریور

با این حال، دلار با بیش از۲ درصد رشد جلوتر از شاخص کل بورس قرار گرفت. به گفته فعالان، در صورتی که دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومانی باقی بماند و قیمت سکه اصلاح نشود، امکان رشدهای بیشتر در بازار وجود دارد. هر چندکه برخی هم چنان اعتقاد دارند در این سقف‌های قیمتی، احتمال اصلاح بیشتر از ادامه پیشروی‌های قیمتی است.

کد خبر 548620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار