رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از افزایش ۳۵ تا ۷۰ درصدی وام‌های دانشجویی در سال جاری خبر داد.

وام دانشجويي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مفدا، بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در وبینار آموزشی مجازی با موضوع «ساختار بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ستاد و  علوم پزشکی» در خصوص وضعیت بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بیان کرد: ما امسال موفق شدیم با تلاش‌های معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، رشد ۱۴۵ درصدی را در منابع عمومی صندوق رفاه داشته باشیم و این از همان کارها است که در سنوات آینده، رفاه دانشجویی را به دنبال دارد.

وی با بیان این‌که اضافه کردن ردیف بودجه مجزا و نشاندن آن در لایحه بودجه کارسختی است، عنوان کرد: ایجاد ردیف‌های جدید بودجه در سال ۹۹ کار بسیار سختی بود که امسال علاوه بر حفظ ردیف‌های بودجه، سه ردیف بودجه "تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها"، "تغذیه دانشجویان" و "وام دستیاری"را داشتیم.

این مسئول تاکید کرد: جالب است بدانید کل منابع دریافتی ما در چهار ماه ابتدایی سال جاری از مجموعه سازمان برنامه و خزانه کشور تا انتهای تیرماه جاری، از کل منابع سال ۹۸ عبور کرد که نشان از کار تیمی و سیستمیک است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت افزود: امسال تفاهم نامه وام دستیاری امضا و منابع آن تامین شده است به طوریکه با قرارداد با بانک مهر این منابع متمرکز شد و بر اساس دستورالعملی که در هفته جاری ابلاغ خواهد شد، ارایه وام‌های دانشجویان دستیاری وph.d را آغاز خواهیم کرد.

به گفته وی، پیش بینی ما ارایه وام قرض‌الحسنه تا سقف ۱۰ هزار نفر به مبلغ ۱۵ میلیون تومان است، این پرداخت با تاکیدات دکتر لاری و پی‌گیری‌های انجام شده به بازبینی تفاهم‌نامه منتج شد که در نهایت پرداخت ما را از سه مرحله پرداخت ۵ میلیون تومانی به ۱۵ میلیون در یک مرحله تغییر در اقساط ۳۶ ماهه و سود ۴ درصد تغییر داد.

۳۸۰۰ دانشجو و خانواده تحت تکفل بیمه سلامت شدند

رحیمی به بیمه سلامت دانشجویان دستیاری اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص چندین بار به دستیاران و دانشجویان ph.d پیامک ارسال شد اما خواهش داریم معاونان فرهنگی و دانشجویی با دانشجویان جهت ثبت نام این دسته از دانشجویان ارتباط بگیرند. تا کنون سه هزار و ۸۰۰ دانشجو و خانواده تحت تکفل‌شان ثبت نام خود را در این خصوص نهایی کرده‌اند و دفترچه بیمه سلامت برای این عزیزان صادر خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان تاکید کرد: در این ایام هزینه‌های خانوار در حوزه‌های دانشجویی بالاتر خواهد رفت، هر قدر که تصور کنیم برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی و نبود دانشجویان در فضای خوابگاهی هزینه این عزیزان را کاهش خواهد داد اما به واقع دانشجویان هزینه بیشتری دارند و بر این اساس مراقبت خواهیم کرد تا بیشترین آرامش را برای دانشجویان ایجاد کنیم.

وی از رشد متوسط ۵۰ درصدی وام‌های دانشجویی خبر داد و گفت: از ابتدای مهرماه جاری که ابلاغ اعتبارات را خواهیم داشت، وام تحصیلی برای مجردان ۵۰ درصد و متاهلان ۶۵ درصد، وام مسکن بسته به شهرهای مختلف بین ۲۰ تا ۳۵ درصد، وام ودیعه مسکن تا ۳۵ درصد و وام‌های ضروری تا سقف ۷۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رحیمی یادآور شد: نکته مهمتر این‌که با توجه به سقف ریالی پیش‌بینی شده و منابعی که تجمیع کرده‌ایم، افزایش دو برابری ریالی و تعدادی در کلیه وام‌های دانشجویی را خواهیم داشت.

رئیس  صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: نکته مهم این‌که در این ایام هزینه‌های خانوار در حوزه‌های دانشجویی بالاتر خواهد رفت، هر قدر که تصور کنیم برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی و نبود دانشجویان در فضای خوابگاهی هزینه این عزیزان را کاهش خواهد داد اما به واقع دانشجویان هزینه بیشتری دارند و بر این اساس مراقبت خواهیم کرد تا بیشترین آرامش را برای دوستان ایجاد کنیم.

این مسئول در پایان در خصوص استفاده از ظرفیت خیران در فضای رفاهی دانشجویان، گفت: من گمان می‌کنم در این خصوص کوتاهی از سمت ما صورت گرفته و کمتر وارد کار شدیم و نیازهای بخش بهداشت و درمان در حوزه خیران بیشتر دیده شده است، در این حوزه نیازمند فضاسازی اجتماعی، ظرفیت‌سازی، شاخص‌سازی و نشان‌سازی هستیم تا بتوانیم پروژه‌هایی را برای مشارکت خیران طراحی کنیم. در این حوزه تاکنون چهار جلسه با خیران داشته‌ایم و امید داریم ۴۸ پروژه باقی مانده خوابگاهی را با مشارکت سه ضلع "دانشگاه، صندوق رفاه و خیران" با ایجاد پروژه‌های خیرساز را دنبال کنیم.

کد خبر 548432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار