افزایش قیمت شیر در خراسان ‌جنوبی هم زمینه گلایه‌مندی مردم را فراهم آورده است هم اعتراض دامداران را.

شیر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرنگاران جوان، اولین بار نیست که موضوع قیمت شیر و محصولات لبنی زمینه اعتراض و گلایه مردم و دامداران را به وجود آورده است. مردم معتقدند که همین نرخ‌گذاری سه هزار و ۳۰۰ تومان برای آنان گران است و دامداران معتقدند که این مبلغ بسیار کمتر از هزینه‌ای است که برای تولید یک لیتر شیر پرداخت کرده‌اند.

مردم به جیب و درآمد خود نگاه می‌کنند و دامداران و دام‌پروران نیز به درستی به مشکلاتی، چون افزایش قیمت علوفه دامی و کرایه‌های حمل‌ونقل اشاره دارند و بیان می‌کنند دامپروری دیگر به صرفه نیست.

 رستمی از شهروندان بیرجندی در این زمینه گفت: از یک طرف کارشناسان و صاحب‌نظران تأکید بر استفاده از محصولات لبنی و شیر به‌ویژه برای کودکان در سن رشد دارند و از طرف دیگر قیمت این محصول هر چند مدت افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در خراسان‌ جنوبی برخی از خانواده‌ها شیر را خریداری کرده و از آن پنیر و ماست برای مصرف شخصی در راستای کاهش هزینه خانوار تولید می‌کنند که این افزایش قیمت برای این قبیل افراد مشکل ساز است.

رستمی یادآور شد: باید تدبیری اندیشیده شود که قیمت شیر نه برای مردم گران باشد و نه تولیدکننده محصولات لبنی و شیر متضرر شود که باز شدن گره این موضوع هم‌ندیشی کارشناسان اقتصادی و کشاورزی را می‌طلبد.

سبد غذایی خانواده‌های نیازمند هر روز کوچک‌تر می‌شود

ابراهیمی از دیگر شهروندان خراسان ‌جنوبی گفت: برای خانواده‌های دارای توانمندی مالی افزایش قیمت‌ها تأثیری در میزان مصرف آنان ندارد، ولی برای خانواده‌های محروم حتی یک افزایش ۵۰۰ تومانی، سبد غذایی آنان را تغییر می‌دهد.

وی با اشاره به افزایش قیمت شیر اظهار کرد: این موضوع در مورد شیر نیز صادق است و با افزایش قیمت‌ها ما شاهد کاهش مصرف آن در بین خانواده‌های نیازمند خواهیم بود که در سلامت جسمی فرزندان آنان تأثیرگذار است.

دامداران در خراسان جنوبی یک بار کرایه برای حمل علوفه از بندر تا خراسان‌ جنوبی و یک بار برای حمل شیر به کارخانه‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی به دیگر استان‌ها، چون خراسان رضوی را می‌دهند. قاسمی از فعالان در صنعت دامپروری خراسان ‌جنوبی اظهار کرد: نرخ‌گذاری قیمت شیر با در نظر گرفتن نرخ مصوب دولتی برای علوفه تعیین می‌شود. این در حالی است که علوفه با نرخ مصوب دولتی به اندازه کافی در بازار وجود ندارد و تنها ۴۰ درصد نیاز دامدار را تأمین می‌کند و از طرف دیگر همین مقدار کم هم گاه به موقع و در زمان مورد نیاز به دست ما نمی‌رسد.

علوفه دام به موقع به دست دامدار نمی‌رسد

او یادآور شد: از دیگر مشکلات عمده دامداران استان این است که برای خرید علوفه پول پرداخت می‌کنند، ولی علوفه مورد نیاز پنج – شش ماه دیگر به دست آنان می‌رسد که این مسئله به صورت جدی باید پیگیری شود.

این فعال صنعت دامپروری در خراسان‌جنوبی گفت: ما در قالب یکی از اتحادیه‌های دامپروری استان نامه‌ای را در تاریخ ۱۷ شهریور ماه به استاندار خراسان جنوبی نوشته و مشکلات را به صورت مشروح بیان کردیم و رونوشت آن را به دفتر نماینده، ولی فقیه در استان، مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی ارسال کردیم. در این نامه بیان‌کردیم که کمبود شدید علوفه در خراسان‌جنوبی در فصل به اصطلاح سر خرمن وضعیت را با بحران رو به رو کرده است به شکلی که در حال حاضر ذخیره‌سازی در انبارهای تشکل‌های دامی و دامداری‌ها صورت نمی‌گیرد.

وی بیان کرد: از طرف دیگر افزایش سرسام‌آور اقلام علوفه‌ای و خوراک دام به طوری که در برخی اقلام علوفه‌ای افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی را شاهد هستیم نیز مشکل‌ساز شده است.

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برخی نهاده‌های دامی

اتحادیه دامداران خراسان ‌جنوبی اظهار کرد: قیمت نهاده‌های مورد نیاز دامپروری‌ها از سال گذشته تاکنون حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد و در مورد برخی از نهاده‌های خاص تا ۱۰۰ درصد نیز افزایش داشته است. این در حالی است که قیمت شیرخام از پارسال تاکنون در کشور تنها ۲۳ درصد افزایش داشته است.

جواد غریبی گفت: اگر دولت جو را با قیمت هزار تومان در اختیار دامداری‌ها قرار دهد، دامداری‌ها نیز می‌توانند شیر را با قیمت هزار و ۸۰۰ تومان عرضه کنند در حالی که امروزه دامدار ما مجبور است جو را از بازار سیاه دو هزار و ۸۰۰ تومان خریداری کند.

متأسفانه در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که برخی از دامداران تصمیم به فروش واحد دامداری و دام خود گرفته‌اند و در صورت حل نشدن مشکل دامداران، این مسئله در آینده شدت بیشتری خواهد گرفت.

کد خبر 548419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار