شرکت گوگل در طرحی که گروهی از پژوهشگران بین‌المللی انجام در آن شرکت دارند، قصد دارد با ساخت نقشه ای از بدن انسان به سبک برنامه مشهور و کاربردی نقشه‌های گوگل یا «گوگل مپس» به کاربران امکان دهد به اکتشاف در بدن انسان در سطح سلولی بپردازد.

google body atlas

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از آی ای، بدن یک انسان بالغ از تریلیون‌ها سلول تشکیل شده است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. اگرچه دانش مدرن بسیاری از رمز و رازهای مربوط به نحوه تعامل این سلول‌ها را کشف کرده است، اما حقیقت این است که هنوز چیزهای زیادی برای ما ناشناخته مانده است.

اکنون گروهی از دانشمندان تصمیم گرفته‌اند تا با ساختن یک نقشه‌ای از بدن انسان که به هر کسی امکان غوطه‌وری عمیق در بدن انسان را می‌دهد، به درک بیشتر ما از روش اتصال، تعامل و ترتیب و تنظیم سلول‌ها در بافت‌ها و اندام‌های بدن ما در سطح سلولی کمک کنند.

جاناتان سیلوراستاین، استاد مدعو در بخش انفورماتیک زیست پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: روش‌های فعلی ما برای نقشه برداری کلی از بدن انسان محدود است. و در حال حاضر اطلاعات کافی برای رسیدگی به بیماری‌های مختلف وجود ندارد.

توصیه به توریست‌ها؛ به گوگل‌مپ اعتماد نکنید

سیلوراستاین بخشی از یک گروه بین المللی از دانشمندان پزشکی است که در حال کار بر روی ایجاد یک نقشه سه بعدی تعاملی و سلولی از بدن انسان هستند که به عنوان «نقشه‌های گوگل برای بدن» توصیف شده است.

برای تحقق این امر یک برنامه موسوم به «برنامه اطلس بیومولکولی انسان» (HuBMAP) طراحی شده که هدف آن ایجاد یک اطلس است که بتواند عمدتا توسط پزشکان استفاده شود تا به آنها کمک کند بدن انسان را با جزئیات باور نکردنی تجسم و تصویر، مطالعه و درک کنند.

برنامه HuBMAP از ۱۸ تیم تحقیقاتی مشترک از سراسر ایالات متحده و اروپا تشکیل شده است. محققان به منظور نقشه برداری از بدن انسان، نمونه‌های خون را از قسمت‌های مختلف بدن اهدا کنندگان می گیرند. سپس این نمونه‌ها به صورت دیجیتالی در هم تنیده می‌شوند تا یک نقشه سه بعدی از بدن انسان ایجاد شود.

یک نقشه کامل از بدن انسان کاربردهای مختلفی در دنیای واقعی خواهد داشت. به عنوان مثال، می‌تواند به پزشکان در شناخت و تشخیص پیشرفت بیماری‌ها و درمان آنها کمک کند، همچنین به پزشکان کمک می‌کند بدن انسان را به طور کامل و با جزئیات برای بیماران یا دانشجویان خود به تصویر بکشند.

این هفته دانشمندان اولین داده‌های HuBMAP را منتشر کردند که می‌توان در portal.hubmapconsortium.org آن را مشاهده کرد.

سیلوراستاین توضیح میدهد: مقایسه سلول‌های طبیعی با شرایط مختلف بیماری برای توسعه استراتژی‌های درمان انواع بیماری‌ها بسیار آموزنده است.

وی افزود: من در حرفه خود بسیاری از پروژه‌های بزرگ را انجام داده‌ام، اما این بدون شک هیجان انگیزترین پروژه است، زیرا تعداد راه‌هایی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد بسیار خارق العاده است. این یک منبع بزرگ و ملی برای مدتی طولانی خواهد بود.

کد خبر 548242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار