استاندار واسط به خبر بازگشایی مرز زرباطیه (مهران در استان ایلام) برای ورود زائران ایرانی اربعین واکنش نشان داد و به ارائه توضیحاتی درباره آن پرداخت.

راهپیمایی اربعین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمد جمیل المیاحی استاندار «واسط» عراق امروز (پنجشنبه ۲۰ شهریور) در اطلاعیه‌ای گفت که به سبب همه‌گیری ویروس کرونا، با ایرانی‌ها برای بسته بودن مرزها به توافق رسیده‌ایم و با توجه به شرایط بهداشتی عراق امسال از پذیرش زوار خارجی اربعین معذوریم.

وی اظهار کرد که در روزهای آینده جزئیات بیشتر این خبر اعلام خواهد شد.

در همین راستا، استاندار کربلا سه‌شنبه گذشته در واکنش به برداشت اشتباه از سخنان او درباره آیین اربعین در برخی رسانه‌ها تاکید کرد که به دلیل شیوع گسترده ویروس همه‌گیر کرونا، کربلا امسال امکان استقبال و میزبانی از زائران اربعین کشورهای دیگر را ندارد.

نصیف الخطابی گفت که ممنوعیت ورود زائران با تصمیم و نظر ستاد مرکزی مبارزه با کرونا به ریاست نخست‌وزیر برای حفاظت و سلامت جان زائران در برابر این ویروس انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت عراق هم گفته بود که مطابق مصوبه ستاد مرکزی مبارزه با کرونا، ورود زائران خارجی اربعین به کشور ممنوع است و هیچ تصمیم جدیدی در باره گشودن مرزها در ایام اربعین به روی زائران دیگر کشورها گرفته نشده است.

سیف البدر افزود که نشست ستاد مرکزی مبارزه با کرونا به ریاست مصطفی الکاظمی هیچ تصمیم خاص و تازه‌ای در مورد بازگشایی مرزها در ایام اربعین حسینی به روی زائران خارجی اتخاذ نکرده و تصمیم‌های پیشین مبنی بر ممنوعیت ورود زائران و مسافران به خاک عراق به قوت خود باقی است.

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز دوشنبه هفته جاری تاکید کرد که پرونده اربعین در عراق بسته شده است و این کشور به هیچ زائر خارجی از جمله ایرانی اجازه ورود برای انجام آیین اربعین را نمی‌دهد.

وی گفت که دولت مرکزی عراق با توجه به بحران همه‌گیر کرونا (کووید-۱۹) به ما اعلام کرده است که به هیچ وجه اجازه ورود زوار اربعین از ایران و دیگر کشورهای خارجی را نمی‌دهد و در عمل این به معنای آن است که پرونده اربعین ۹۹ و ورود زوار خارجی در این کشور بسته شده است.          

مسجدی افزود که دولت عراق مدت‌هاست این تصمیم را اعلام کرده و به هیچ عنوان اجازه ورود زائر خارجی اربعین به کشور را نمی‌دهد.

کد خبر 548067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار