شاخص کل بورس تهران دیروز بار دیگر با یک افت ۲.۵درصدی مواجه شد. اکنون پرسش این است که نقطه پایان اصلاح شاخص بورس کجاست؟

بورس

بهزاد رنجبر- همشهری آنلاین: داده‌های آماری نشان می‌دهد با توجه به رشد بیش از حد قیمت‌ها در دوره صعود، اصلاح کنونی بازار سهام باید بعد از تعدیل مناسب نسبت قیمت به درآمد(P/E) بازار سهام اتفاق بیفتد که مصادف با اشباع فروش و جذاب‌تر شدن قیمت‌ها در بازار سهام خواهد بود.

نزول بازار سهام از۲۰مردادماه تاکنون این پرسش را مطرح کرده است که چرا شاخص کل بازار سهام در حال کاهش است؟ اما قطعا سؤال دقیق‌تر این است که چرا شاخص بورس نباید کاهش پیدا می‌کرد؟آیا قیمت‌ها باید تا ابد صعود کنند؟ مگر نه این است که قیمت‌ها در ترندهای صعودی و نزولی باید اصلاح شوند؟ شاخص کل بورس تهران از اردیبهشت سال ۹۷تا ۲۰مرداد امسال بیش از ۲۲۰۰درصدرشد کرده و بسیاری از آمارها نشان می‌دهد، میزان رشد بازار سهام از ابتدای سال‌جاری تاکنون به حدی بوده که بازار سهام را به مرحله اشباع خرید رسانده بود و حتی دیگر با هدف‌گذاری‌های تورمی هم سازگاری نداشت. اعداد و ارقام مربوط به نسبت قیمت به درآمد(P/E) بورس تهران اثبات می‌کند که قیمت سهام شرکت‌های بورس به چنان سطحی از رشد رسیده بودند که در تاریخ بورس بی‌سابقه بود و عملا قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها در بورس به‌شدت گران شده بود.

اما با وجود این ارقام، یک پرسش عجیب در میان مردم و شبکه‌های مجازی مطرح است که چرا شاخص بورس نزول کرده است! خلق این پرسش تا همان اندازه عجیب است که انتظار داشته باشیم که قیمت‌ها تا ابد رشد کنند و هیچ‌گاه به مرحله اشباع خرید نرسند.در چنین شرایطی ظرف روزهای گذشته انتقادهای گسترده‌ای نسبت به نزول شاخص مطرح شده و حتی در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه در گروه‌های تلگرامی، اغلب موضوعاتی درباره نزول و آینده شاخص‌های بورس مطرح می‌شود که هیچ مبانی علمی ندارند و صرفا ساخته و پرداخته رویاهای ذهنی برخی سهامداران است و اغلب سهامداران نیز تحت‌ تأثیر همین کانال‌های تلگرامی هستند.

تحت‌ تأثیر همین انتقادها و فشارها مسئولان بازار سرمایه در دو هفته گذشته در نشست‌هایی که با سهامداران حقوقی بزرگ داشتند بسته‌هایی را برای نجات بازار سهام ارائه کردند، اما این بسته‌های نجات هم کارساز نشد و بازار سهام همچنان براساس مکانیسم‌های رفتاری خود عمل کرد و دیروز بار دیگر با نزول مواجه شد. در ادبیات مالی گفته می‌شود که دستکاری در بازارها و همینطور انتشار اخبار و رویدادها صرفا در روند بازارخلل و نوسان‌های کوتاه‌مدت ایجاد می‌کند و بازارهادر بلندمدت راه خودشان را می‌پیمایند.در رویداد کنونی هم مشخص شد آنچه در کتب مالی نوشته شده صحت دارد و با وجود تزریق منابع مالی هنگفت به بازار و ارائه بسته‌های حمایتی از دو هفته پیش تاکنون، بازار سهام راه خود را پیموده است.

 • بازار گران شده بود

آمارها نشان می‌دهد که میانگین نسبت قیمت به درآمد بورس تهران که یکی از معیارهای اندازه‌گیری میزان ریسک و بازده سرمایه‌گذاری در بازار سهام است در نیم قرن گذشته در محدوده ۴.۵تا ۷.۵مرتبه بوده و فقط در برخی مقاطع این نسبت به‌طور مثال در سال ۹۲از مرز ۱۰مرتبه تجاوز کرده است.به زعم بسیاری از کارشناسان با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور نسبت قیمت به درآمد مناسب برای بازار سهام ایران با درنظرگرفتن مبانی بنیادی و متغیرهای اقتصاد کلان اتفاقا همین اعداد است، اما در طول ۲سال گذشته معادلات بازار سهام تحت‌تأثیر دگرگونی در متغیرهای کلان، دستخوش تغییر شد و این نسبت به‌شدت رشد کرد. ضمن اینکه درست یا غلط، مبنای نسبت قیمت به درآمد دیگر در محاسبات سرمایه‌گذاری درنظر گرفته نشده و به جای آن بحث ارزش جایگزینی شرکت‌ها ملاک سرمایه‌گذاران به‌ویژه تازه واردها برای خرید سهام درنظر گرفته شد؛ موضوعی که همین حالا هم درمورد آن بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد و به باور اغلب خبرگان مالی شاید بتوان در محاسبات جدید، برای سرمایه‌گذاری در بورس،  بحث ارزش جایگزینی شرکت‌ها را طرح کرد، اما نمی‌توان نقش نسبت قیمت به درآمد(P/E) شرکت‌ها را حذف کرد.

براساس تازه‌ترین گزارش مدیریت آمار و اطلاعات بورس تهران، نسبت قیمت به درآمد (p/e-TTM) کل بورس تهران که در عین حال معیاری برای گران بودن یا نبودن قیمت سهام شرکت‌هاست در تیرماه امسال به عدد بسیار عجیب ۴۲مرتبه رسیده بود؛ عددی که حتی در بورس نیویورک با شرکت‌های به‌شدت سودآورتر با توان تکنولوژیکی بالاتر هم کمتر رخ می‌دهد و حتی برای شرکت‌هایی با بنیان‌های سودآوری بسیار بالا هم رقم بسیار بالایی است.برخی مطالعات نشان می‌دهد که میانگین نسبت قیمت به درآمد بورس نیویورک به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار سهام دنیا با ارزشی بیش از ۲۱هزار میلیارد دلار به ندرت از ۳۰مرتبه تجاوز می‌کند.

مقایسه این اعداد نشان می‌دهد که سطح عمومی قیمت‌ها در بازار سهام ایران با چنان رشدی مواجه شده بود که نیاز به اصلاح داشت و این اصلاح تحت‌تأثیر بهانه‌های خبری و همینطور رسیدن به مرحله اشباع خرید از ۲۰مردادماه آغاز شده است و طبق قوانین رفتاری بازارها تا زمانی که این اعداد اصلاح نشود تعادل به بازار سهام بر نمی‌گردد و بازار سهام به مرحله اشباع فروش نخواهد رسید،اما اکنون این پرسش مطرح است که نقطه پایان اصلاح شاخص بورس کجاست؟

 • پایان اصلاح کجاست؟

داده‌های آماری نشان می‌دهد تحت‌تأثیر نزول بازار سهام در یک دوره کمتر از۱۰روزه در مردادماه میانگین نسبت قیمت به درآمدبورس تهران(p/e-TTM) از محدوده ۴۲مرتبه به سطح ۳۷مرتبه تا پایان مردادماه رسیده است. از ابتدای شهریور نیز شاخص کل بورس تهران در محدوده یک میلیون و ۶۰۰هزار واحد در نوسان بوده؛ بنابراین درخوش‌بینانه‌ترین حالت نسبت قیمت به درآمد بورس تهران هم‌اکنون در محدوده ۳۵مرتبه در نوسان است. این اعداد نشان می‌دهد بازار سهام هنوز تا مرحله اصلاح کامل فاصله دارد. همچنین در بررسی‌های تکنیکی مشخص می‌شود که میزان نزول شاخص از آخرین موج صعودی که از خرداد امسال آغاز شده بود بالغ بر ۳۸.۲درصد بوده که یک نسبت استاندارد برای دوره‌های اصلاح تلقی می‌شود. در چنین شرایطی دو سناریو مطرح است.

سناریوی نخست این است که چنانچه شاخص بورس نتواند در محدوده یک میلیون و ۶۰۰هزار واحد حمایت شود احتمالا دامنه نزول شاخص بورس تا یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد یعنی محدوده ۵۰درصد نزول، از حرکت قبلی امتداد خواهد یافت و چنانچه در این منطقه هم مورد حمایت قرار نگیرد شاخص بورس تا محدوده ۶۱.۸درصد از حرکت قبلی یعنی تا یک میلیون ۳۵۰هزار واحد افت خواهد کرد، اما به‌احتمال قوی این منطقه، پایان نخست اصلاح شاخص در موج چهارم خواهد بود که احتمالا مصادف خواهد شد با اصلاح مناسب، نسبت قیمت به درآمد بازار سهام و جذاب‌تر شدن قیمت سهام شرکت‌ها.

کد خبر 547233

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بورس

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ج.ک IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  4 1
  آخر بورس خوابیدن کنار خیابان چون قمار باز همیشه بازنده است.
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  5 1
  چرند نگو
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 1
  اصلاح ؟!! ریزش شده عوضی
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  102 3
  جم کنید این قمار خونه همه بدبخت شدن
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  102 7
  موقعی که همه مردم بخاک افتادن میبرنش بالا
 • Sam IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  118 3
  کلام شما متین ولی با وجود علم به این داستان دولت چرا مردم رو کشوند اینجا میذاشتن بورس بمونه و سهامداراش چرا مردم رو درگیر کردن
 • ماری IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  5 0
  کلا نمیزارن تو ایران باشی وخوشحال باشی زندگی رو زهر مار همه کردن
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  112 7
  دوسال هم باید نفروشیم صبرکنیم تازه بیاد برسه به قیمتی که خریدیم،تااون موقع هم تورم چنبرابر میشه،لعنت به همتون
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  111 9
  مردم رابیچار کردن هر پیرزن پیرمردیی کم پس انداز آورد تو.بورس بدبخت شد
 • ناشناس IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  کاش همون اولش فروخته بودم .پولمو لازم داشتم هی گفتن نفروشید میره بالا ولی هرچی وایسادیم همش منفیه
 • شاکری GB ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 0
  قمارخانه علی برکت اله
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  7 3
  بدبخت شدیم. خدایا خودت ظهور کن.
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  4 0
  بابا ببند دهنتو
 • مجتبی IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 2
  خدا لعنت کنه مسئولین بی فکر را.مردم بدبخت شدند.
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 0
  تو قیمت بالا مردم تشویق کردن خرید کنن حالا کل پول و ازدست دادن جلسه میذارن و...
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 1
  بورس خوب است ما بورس را دوست داریم.آن مرد آمد .آن مرد با کلید آمد .آن مرد پولهایمان را خورد‌.تمام .
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  8 0
  پراید شده 100 میلیون ولی سهام ایران خودرو وسایپا هرروز منفی میخوره الان ینی تورمی وجود نداره وتو مرحله ثبات قیمتیم؟ مسخره کردین ملتو
 • سم IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  11 0
  بعد قیمت دلار واقعیه نیاز به اصلاح نداره ؟؟ قیمت طلا چطور؟؟ ملک؟؟ ماشین اینا چی همش واقعیه؟؟
 • خودم IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 0
  توروخدا بسه دیگه ملت بدبخت شدن به جای این که به جوان ها کمک کنید بدبختشون میکنین
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  8 0
  خودشون با پولهای مردم دلار میخرن
 • محسن IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  5 0
  من در بورس فعالیتی ندارم ولی برای همتون دعا می کنم خدا کمکتون کنه
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 1
  خیرنبینبدکه سرمایه مردم به فنا رفت
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  2 1
  آدم فروش چیره خوار دولت
 • ارتینا IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  4 0
  همه رو مریض کردند
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 1
  پس با این دیدگاه، پراید باید بشه بیست تومن،سکه هم باید بشه پونصد تومن
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 0
  چرت نگو مردمو همش عصبانیتر کنید
 • arb IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 1
  احتمالا ۱۴۰۰ باشه.
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 0
  جناب رییس جمهور که به بورس ایران می نازید ومردم بیچاره را تشویق به خضور دربازار سرنایه کرد الان کجاست؟چرا جیب این مردم بدبخت را خالی کرد؟!مابه کی اعتماد کنیم!!!
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  1 0
  آقایون خانمها همه میدونم به امید سود اومدین ولی حالا که اینجوری شده خب نرین تو صف فروش دیگه تا یه روزم منفی نشه،ما که ضرر کردیم پس صبرم کنیم تا بهتر بشه اوضاع
 • جعفر IR ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  4 3
  وقتی هر ننه قمری رو آوردن بورس، خوب معلومه سرانجام بورس میشه این. آخه چه معنی داره پیرمرد ۸۰ ساله گاوشو بفروشه بذاره بورس.
 • جعفر تیموری DE ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  0 7
  بوی خیانت از بورس به مشام میرسه تا مردم را از انقلاب بیشتر دلسرد کنند و به اغتشاش و درگیری برسونند.باید مردم گول این مسئولین بی عرضه را نخوره و فقط پیرو رهبر باشند.
 • عظیم حمیدنیا IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  5 4
  بورس قمارخانه نیست علم است وقتی بالا میرود پائین هم می آید باید بدانیم کی بخریم وکی بفروشیم اگر بلد نیستید وارد نشویدموج صعودی پایانی باید کم کم خارج شد ونزولی ابتدائی کم کم خرید کرد