معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برای حمایت از کشاورزان استان تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده و صندوق توسعه بخش کشاورزی آماده پرداخت تسهیلات و کمک ویژه به زرشک‌کاران است.

زرشک‌

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمدحسین اکبری، دوشنبه ۱۷ شهریور اعلام کرد: برنامه‌ریزی اولیه برای حل مشکل فروش زرشک کشاورزان انجام شده، هرچند طبق برآورد اولیه حدود هفت هزار و ۲۰۰ تن زرشک از سال گذشته در انبارها و سردخانه‌ها موجود است. شرایط خاص وجود ویروس کرونا بر اقتصاد کشاورزی هم تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به مشکلات مطرح شده کشاورزان اظهار داشت: حل مشکلات کشاورزان و تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی از جمله زرشک وظیفه ماست و قطعا پیگیری می‌کنیم. با چند شرکت بسته‌بندی و فرآوری غذایی در سایر استان‌ها رایزنی شده و  هم‌اکنون جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی در حال رایزنی با چند شرکت بزرگ و بازارهای تعاونی برای پیش ‌فروش زرشک هستند. صادارات مهم‌ترین گزینه برای برون‌رفت از مشکلات است و در این خصوص مذاکراتی در سطح وزارتخانه‌های مختلف و نمایندگان مجلس انجام شده است.

محصول زرشک‌کاران خراسان جنوبی در حالی این روزها متاثر از شیوع ویروس کرونا در انبارها مانده که فصل جدید برداشت این محصول نزدیک است. استان مرزی خراسان جنوبی رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید زرشک را در کشور دارد و هر سال بیش از ۳۸ هزار کشاورز در زمینه کاشت، داشت و برداشت این محصول فعال هستند و از این محل ارتزاق می‌کنند.

سطح زیرکشت زرشک در خراسان جنوبی ۱۷ هزار و ۶۴۳.۵ هکتار است که از این میزان ۵۱۲ هکتار به صورت دیم کشت شده و پارسال در مجموع ۲۰ هزار و ۹۰۰ تن محصول در استان تولید شد.

به گفته کارشناسان جهاد کشاورزی هرسال سطح زیر کشت این محصول به دلیل مقاوم و سازگار بودن آن با کم‌آبی و شرایط آب و هوایی خراسان جنوبی در حال افزایش است در حالی که خام فروشی و کمبود صنایع فراوری نیز کماکان مشکل عمده این محصول محسوب می‌شود.

کد خبر 547060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار