روز شنبه ۱۵ شهریور با وجود افت قیمت ۷۷ درصد از سهام بورسی اما شاخص کل جامه‌ای سبز به تن کرد. در کلیت بازار، حقیقی‌ها در مقام فروشنده ظاهر شدند.

بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، به‌نظر می‌رسد حمایت دستوری سبب تغییر تاکتیک‌های بورس‌بازی شده است. جایی که معامله‌گران خرد به جای توجه به ریسک سرمایه‌گذاری خود به‌دنبال سهمی هستند که در صورت افت قیمت، حقوقی‌ها ناجی آن شوند.

شاخص کل بورس تهران معاملات روز شنبه را با رشد ۶/ ۰ درصدی به پایان رساند و به محدوده یک میلیون و ۶۴۲ هزار واحد وارد شد. این مهم در حالی رقم خورد که بررسی‌ها نشان می‌دهد از ۳۱۶ نماد فعال این بازار، ۲۴۳ سهم معادل ۷۷ درصد روزی قرمز را پشت سر گذاشتند. شرایطی که سبب شد تا شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، افت ۹/ ۰ درصدی را ثبت کند. نکته قابل توجه معاملات روز گذشته بورس تهران اما قرار گرفتن سهام شاخص‌ساز در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی بود. به نظر می‌رسد حمایت‌های دستوری بازیگران حقوقی از این شرکت‌ها در زمان ریزش بازار این سیگنال را به سهامداران خرد صادر کرده است که با سهامداری از شرکت‌های مورد حمایت سیاست‌گذار، ریسک کمتری را متحمل می‌شوند.

شاخص کل یا هم‌وزن؟

قبل از هر چیز بهتر است نگاهی کلی به دلایل اختلاف دو نماگر کل و هم‌وزن بیندازیم و ببینیم این دو شاخص چگونه محاسبه می‌شوند. در حال حاضر شاخص کل به‌عنوان نماگر اصلی برای سنجش وضعیت بازار شناخته می‌شود. این نماگر ماحصل بازده میانگین قیمت سهام بورسی بر مبنای ارزش بازاری شرکت‌هاست. به عبارتی دیگر شرکت‌های بزرگ که از ارزش بازار بالاتری نیز برخوردارند، با کوچک‌ترین نوسانی، تاثیر قابل توجهی بر شاخص کل به جا می‌گذارند و یک تغییر یک درصدی این شرکت‌ها شاید به اندازه مجموع تاثیر ۱۰ یا حتی ۲۰ شرکت دیگر باشد. به همین دلیل بسیاری معتقدند این شاخص، نمایانگر وضعیت کلی بازار نیست و می‌توان با معاملات دستکاری شده شاخص‌سازی کرد. برای حل این شائبه، شاخص کل هم‌وزن طراحی شد که در آن همه نمادهای پذیرفته شده در بورس وزنی برابر در محاسبه شاخص کل دارند.

بازوان رشد شاخص کل

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته با وجود افت قیمت سهام در حدود ۷۷ درصد از بنگاه‌های بورسی اما شاخص کل بورس تهران جامه سبز به تن کرد. در این میان شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیشترین نقش در رشد شاخص کل را ایفا کرد. «فولاد» سهمی ۲/ ۶ درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد و روز گذشته با رشد ۴/ ۴ درصدی قیمت پایانی همراه شد و تاثیر مثبت ۴۳۰۵ واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام به جا گذاشت. سهام شرکت ملی مس ایران با سهم ۵/ ۵ درصدی از ارزش کل بازار سهام دیگر نمادی بود که دیروز در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستاد. «فملی» دیروز با مازاد تقاضا در سقف قیمتی همراه شد و رشد ۹/ ۴ درصدی را تجربه کرد. «فارس» نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه بورسی دیروز همزمان با رشد ۶/ ۳ درصدی قیمت پایانی خود اثری ۳۶۴۷ واحدی بر رشد شاخص کل بورس تهران داشت. به این ترتیب سه شرکت بزرگ بورس تهران با معاملات مثبت خود در روز گذشته بازوان اصلی رشد شاخص سهام شدند.

در این میان «شستا» که چهارمین شرک بزرگ بورسی محسوب می‌شود و سهمی ۹۶/ ۴ درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارد، مسیر نزولی را در پیش گرفت و از این رو با اثر منفی ۳۳۶۰ واحدی خود، مانع از رشد بیشتر این نماگر شد. همان‌طور که مشاهده می‌شود سهام بزرگ بازار دیروز عمدتا مسیر صعودی را در پیش گرفتند. به‌طوری که شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بازار روز شنبه با صعود ۲/ ۲ درصدی همراه شد که اختلافی بیش از ۳درصدی نسبت به نماگر هم‌وزن داشت.

بازیگران سهام چه خریدند؟

روز گذشته در مجموع شاهد جابه‌جایی ۹۶۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نقدینگی از سبد سهام معامله‌گران خرد بازار به پرتفوی حقوقی‌ها بودیم. در این میان بازیگران حقیقی بیشترین خالص خرید را به میزان ۳۶۹ میلیارد تومان در سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی رقم زدند. پتروشیمی‌ها نیز روز گذشته شاهد ورود پول‌های حقیقی به گردونه معاملات سهام زیرمجموعه خود بودند. در مقابل اما گروه چندرشته‌ای صنعتی بیشترین خروج پول حقیقی به میزان ۴۶۳ میلیارد تومان را تجربه کرد. خودرویی‌ها نیز روز شنبه با خالص فروش بازیگران خرد مواجه شدند و در مجموع شاهد جابه‌جایی ۳۲۴ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان بررسی‌ها از ۷۴ نماد با بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص کل نشان از ورود سرمایه حقیقی به این سهام دارد.

به‌طوری که در مجموع شاهد خالص خرید ۴۰۵ میلیارد تومانی سهامداران حقیقی در سهام مذکور بودیم. در صدر این سهام «فملی» با جذب پول حقیقی ۳۶۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی قرار گرفت. «پارسان» و «فخوز» نیز دیگر نمادهایی بودند که بیشترین ورود نقدینگی از سوی بازیگران خرد را تجربه کردند. در آن سوی بازار اما نمادهایی که بیشترین فشار بر نماگر اصلی سهام (۲۴۲ نماد) را وارد کردند و مانع از صعود بیشتر این شاخص شدند در مجموع با خروج یک هزار و ۳۷۲ میلیارد تومانی پول حقیقی مواجه شدند.

از این رو به نظر می‌رسد این سهامداران خرد بودند که مسیر شاخص کل را مشخص کردند. این رفتار بازیگران سهام تا حدودی از عملکرد سیاست‌گذار در حمایت از بازار سهام نشات گرفته است. پیش‌تر نیز عنوان شده بود که حمایت‌های دستوری از بازار سهام می‌تواند سبب تغییر تکنیک‌های معامله در بازار شود. همان‌طور که عیان است حمایت‌های دستوری در بازار سهام کشورمان معطوف سهامی است که بیشترین نقش را در رشد شاخص کل ایفا می‌کنند. به عبارتی دیگر نیت سیاست‌گذار از این اقدام نه حمایت از کل بازار بلکه حمایت از شاخص کل و رشد این نماگر است. به عبارتی وظیفه بازیگر حقوقی در روزهای منفی بورس تهران دستکاری دماسنج بازار و نشان دادن دمای نادرست است. چنین رفتاری در نهایت می‌تواند موجب شود تا معامله‌گران خرد در خرید سهام به جای توجه به ریسک سرمایه‌گذاری خود به دنبال سهمی باشند که در صورت افت قیمت، حقوقی‌ها ناجی آن شوند. این تغییر تکنیک روز گذشته به عیان مشاهده شد تا سهام شاخص‌ساز بدون توجه به بنیاد، با فرض حمایت همیشگی سیاست‌گذار به مکانی امن برای سرمایه‌گذاری بدل شوند.

سهام با طولانی‌ترین صف خرید

این تغییر رفتار خود را در صف‌های خرید و فروش سهام نیز نشان داد. روز شنبه در مجموع فعالان بازار شاهد تشکیل صف خرید بیش از یک هزار میلیارد تومانی در ۶۰ سهم بورسی بودند. در مقابل اما ۱۷۷ نماد با صف فروش سنگینی به ارزش ۲ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان مواجه شدند. در این میان سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس که بیشترین نقش بر رشد شاخص کل را به دوش کشیدند، در مجموع با مازاد تقاضای ۱۹۳ میلیارد تومانی (۲۰ درصد از کل صف‌های خرید) همراه شدند.

کد خبر 546639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 54
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  142 3
  حالا ب موضوع دستکاری کجا اشاره کردید؟!!
  • لیونل مسی IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
   11 0
   اگه گفتی
  • حالا IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
   13 0
   همه رو به باد مسخره گرفتن
 • ایرانی US ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  16 0
  ۴تاسهم دارم همشون یه ماهه قرمزه .اینادارن چیکارمیکنن باچهارتاسهم دولتی داره سرمردم کلاه میذاری .
 • بصیری هربس IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  17 0
  این اخبار چه ربطی به دستکاری دارد اصلا اشاره ای به ان نشده است.
 • بود IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  24 0
  ممنون ازهمه عوامل و نویسندگان این روزنامه و بقیه روزنامه ها که صرفاً صفحه سیاه می کنند خوب شد تیراژتون کم شد حداقل این درخت های بیچاره یک نفسی بکشن آخه درخت رو ببری بعد توش دری وری بنویسی دیگه خیلی زور داره
 • جاسم IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  35 1
  وای خدای من دیگه خسته شدم از پیام های تکراری در خصوص بورس همش دروغ همش دغل بازی تورو خدا باروح و روان ما بازی نکنید ای کاش از اول توی این بورس نمی رفتم پولم داخل بانک نمیذاشتم و بدون دردسر ماهیانه سودش رو میگرفتم چقدر اشتباه کردم خدایا
 • مهدی IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  16 0
  دستکاری کجای مطلب بود این یک روش حقه بازی هست برای اینکه به مطلب توجه بشه
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  17 1
  از روزی که قالیباف رییس شده بورس مشکوک میزنه اقای رییسی شما یه سری به بورس بزنید این مردم گناه دارند
 • محمد IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  16 0
  ما فقط منتظر حمایت یک نفر از بورس هستیم ووعده رییس سازمان بورس و رییس جمهور و....راقبول نداریم.تمام
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  19 1
  ما که نفهمیدیم چی ربطی داره به دستکاری
 • بی نام IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  15 0
  حالا با این جواب بنظرتون دستکاری شدس یا نه من که نفهمیدم
 • ناشناس IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  9 0
  آيا با حمايت يك روزه حقوقى همه چيز درست ميشه ؟؟؟؟ حقوقى ها يكماه تمام است درنوسان گيرى هستند وجيب سهامداران را پاره كردند بايد حداقا يكماه هم حمايت كنند تا بازار به حالت عادى دربياد
  • هوشنگ IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   1 0
   نخرید. راحت تازاین نمیشه
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  4 0
  من موندم چرا شاخص کل امروز سبز بود!
 • ... IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  7 2
  پ دستکاری چیشد؟ مرده شور خودتون و خبرتون ببرن
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  15 0
  ننگ بر شما با این مقاله ابکی تان
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  22 0
  هر روز سرمایه مردم رااز بین می برید خون مردم را درشیشه کردید حداقل راستگو باشید کدام رشد؟ تمام سهام ریزش کرده اند این بود حمایتی که گفتید مردم رادعوت کردید سرمایه ملت رااز چنگشان دراورید مسلمان حرف وعملش بایستی یکی باشد
 • ناشناس IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  14 0
  بورس ایران با ورود دولت به فنا رفته،مشخصه که رانت ورانت بازی هست ،با وجود قرمز بودن اکثر نمادها چطور شاخص رشد را نشان میدهد ؟این بورس یک ولوم دارد که به دستور ،ولوم کم ومنفی وگاهی خیلی کمی هم مثبت میشه تا خیلی توی چشم نباشه،دیگه این بازار خودش را نشان داده هیچ تحلیلی درست از آب در نمی آید.با وجود دارایکم که هرروز افت میکنه آقایان برای کسری بوجه میخواهند دارایی مردم را گرفته وبگویند که بهتون سود میدهیم،مردم اگر همان پول را سکه بخرند در عرض یک ماه که بیشتر سود میکنند تا با خرید پالایشی دوم
 • ایران IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  23 3
  برای اونهایی که سهام فولاد و فملی و فارس دارند داره خوب میشه. شستا هم که قرار شد مثبت بشه
  • علی کرمانشاه IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   0 1
   قیمت جهانی آنها بالا رفته و دلارهم بالای ۲۴.۰۰۰تومان شده قیمت فوب مس و فولادو روی را نگاه کنید کاملا مشخصه این را بحساب این دولت نگذارید.
 • علیرضا RO ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  8 2
  از روزی که این مجلس آومد انتظار فرار سرمایه ها و ورشکستگی شرکت های نیمه جان زخم خورده از تحریم و کرونا را داشتم
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  10 1
  معلومه دستکاری شده دیگه تحلیل جواب نمیدهدخجالتم خوب چیزیه؛بورسو بخاطریکسری مسایل آوردن پایین چرامسکن؛خودرو؛و...که نیازاولیه میباشدهنوزروندروبه رشدداردبهترین کاراگرمجلس میخواهدکاری برای مردم انجام دهداینست که هرشخص متاهل یک خانه وبیشترازآن باندازه بیست درصدقیمت خانه سالیانه مالیات دهدتاهمه مردم صاحب خانه شونداینم دستوری انجام دهند
 • ناشناس IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  6 1
  لعنت به بازیگر(دلال) لعنت به کارگردان (دولت) لعنت به سیاهی لشگر (عوام) لعنت به حقوقی (خواص)
 • حسن روحانی IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  9 0
  یعنی تجارت نیوز هم شده ماهیگیر از اّب گلالود. خب یکی نیست به اون سردبیر بی کفایت بگه ، منی ت خودتو میخوای ثابت کنی که به دروغ تیتر خبری میخوای مخاطب رو به صفحات خبری بکشونی!!! نانجیب
 • shafiah IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  9 0
  مطمن باشید بورس همه به یقین رسیدن دستوری شده وحقوقی ها هم مسؤل اجرایی این دستورات شدن ولی مطمن باشید دوباره با این کارها ناجوان مردانه که سرمایه اندک مردم رااز جیب شون در میارن تاوان سختی در راه است که دیگه قابل جبران نخواهد بود یکم به مردم ترحم کنید خدا رو خوش نمیاد
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  6 0
  می دانم که نظرم را چاپ نمی کنی ولی می گو یم بروس دست ما فیای دولتی است
 • ناشناس IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  8 0
  اولا چرا پخش نمیکنید دوما در این کشور هیچ کس هیچ کس به دادمان نمیرسد حتی بالاترین مقام کشور پس دیگه جای حرفی نیست فقط خدا می تونه همه ظالمین رو نابود کنه ولی دوستان ما نیز نباید تماشاگر ظلم باشیم بیایید همصدا و متحد شویم
 • سید حسن موسوی IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  5 2
  وضعیت هنوز خوب نشده پتروشیمیها هنوز ضرر میدن
 • FR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  28 2
  دوات اگر نه حمایت بکنه و نه دخالت ،بورس بلاخره راه خودش را پیدا میکنه.
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  26 5
  خدا وکیلی الان چی نوشتی برای خودت
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  3 1
  دیروزدزدهای کثیف بعضی ازنمادهارادست کاری کردنددیروزآخروقت منفی ۱/۳۶تمام شددیروزشب دوباره نگاه کردم ۴/۹۸منفی شده بود
 • حسن ارامی RU ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  6 2
  آقای قالیباف باید کنار بره رئیس بورس . باید رهبری خودش دست به کار شه روحانی داره جیب پر میکنه
 • مانی IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  2 8
  نکات خوبی بود مرسی
 • علی IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  3 1
  من جلوی همه مردم ایران دستم را می‌گذارم روی قرآن که صفهای خرید وفروش دستکاری میشه
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  3 13
  بلی دست کاری می شود وبورس کاری حرام وربا می باشد چون هیچ گونه کاری روی پول انجام نمی شود ودر آمدش حرام شرعی هست هرکس غیر از این فتوا دهد خودش مشکل دارد وبه فتوای او اعتنا نکنید وآتش جهنم را برای خود نخرید
 • علی IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  3 9
  سلام .سوالم اینست که چرا شروع معاملات با قیمت پایانی شروع نمیشه؟
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  2 0
  بورس اومده سهم پالایشیها رو قفل کرده تا بیشتر از این منفی نخورن و دولت بتوانه صندوق پالایش یکم رو بفروشه باید همه نمادها قفل بشن تا بیشتر از این منفی نخورن
 • ساجد IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  26 3
  والله بخدا دیگه خسته شدیم هی ضرر هی ضرر بورس کی میخواد به ما سود برسونم خدا میدونه به فکر مردم باشید فقط خودتون و جیبتون رو در نظر نگیرید بخدا گرفتاریم خدا بهمون رحم بکنه تمام سرمایه زندگیمان رو گذاشتیم توی بورس
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  6 1
  وقتی این پولا اومد بیرون رفت سمت بازار طلا و خودرو متوجه عواقب کارتون میشین آقایون دولتی ک مردم بیچاره را با تبلیغات کشوندین تو این منجلاب
 • محمد IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  8 1
  کی میگه پول حروم خوردن نداره میخورن ی آبم ازروش
 • معمولی IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 0
  دزدی وکلاه برداری تو مملکت بیداد میکند‌..خدارو شکر همه چیز تو مملکت رعایت میشه بجز اسلام‌..از بورس ندزدیده بودید که اون دزدیدید‌..شاید یروزی ‌‌یه جایی پس دادید‌...
 • هادی IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  9 0
  دست شما هم با اونهایی که تو بورس دستکاری دارنند تو دست همه ..جرات میخواد این متنو پخش کنید ...
 • AE ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 0
  بلدنیستی توضیح بدی حداقل میتونی لال بشی با این توضیح وخبردادنت خبرمرگت
 • محمدحسن IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  13 1
  اقای روحانی نزاربهت توهین کنن وتهمت بزنن بعضیا من میدونم شما پشتیبان مردم وبورسید...بخدابنویسیدنترسیدضررنداره سودخالص وبزرگی درراهه بنویسید هم براتولیدخوبه هم مامردم عادی وهم دولت برادرا وخواهرا نترسید این روال طبیعی بازاره کاسبیم ما ترس معنی مداره ماضررنمیکنیم تانفروشیم فقط نفروشیدوبخریدتامیتونیدبخدا ضررنداره عزیزانم
 • هادی IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  4 7
  موضوع... دستکاری کجا رفت چرا حرف دلتون که دست کاری بورس بود پیچوندی،،،،؟؟؟؟؟؟؟نگفتی
 • محمد IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  4 1
  باید بگه سرکاری
 • علی IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  2 0
  اما ده شورشهای اجتماعی بخاطر بورس باشین
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  3 0
  این بورس که طراحی و دستکاری شده برای جبران کسری بودجه و با چراغ سبز حاکمیت بوده است راه به جایی جز نابودی سرمایه سرمایه گذاران حقیقی را ندارد دست از کلاه برداری های به اصطلاح قانونی دست بر دارید
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 1
  باید خدمتتون عرض کنم که شما خیلی بی انصافید نخیر جریان اینجور که شما میفرمایید نیست رضا شاه زمانی که دید ارتش ای متشکل از چند کشور که همان متفقین بودند پشت مرزهای کشور آماده حمله هستند و در آن زمان هم کار جنگ جهانی دوم یکسره شده بود و هیتلر شکست خورده بود رضا شاه هم دلیلی نمی دید که بیخود و بی جهت ارتشی که این همه براش زحمت کشیده بود و هزینه کرده بود و با تمام وجود بهشون عشق می ورزید و سال ها زحمت و خون و دل خورده بود تا کشور رو یکپارچه وآبادکنه حالا بیاد کشور رو وارد یک جنگ بی جهت و یک طرفه بکنه که آخرش هم حتماً شکست بود همراه با نابودی کشور و سرانجام راضی شد خودش رو به اسیری و تبعید ببرن ولی کشورش و ارتشش وجوانهای کشورش که سرمایه اصلی کشورش بودن ازبین برن وقتل عام بشن اگرباکسی دشمن هستیم وخصومت داریم لااقل منصفانه راجع بهش قضاوت کنیم با تشکر .
 • مقتصد IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  8 0
  سر همه کلاه گذاشتن تا زانو......
 • ناشناس IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 0
  اخه ای چه بورسیه که ثبات نداره همش میگن سهامداری کنین اخه مگه دیگه سهامی مونده خدایا ما مردم بیچاره چه کنیم
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 0
  شک نکنید دستکاری هست
 • صادق IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  9 1
  باید بریم دزدی بیچاره مون کردن

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار