صدر اعظم آلمان مدعی شد آزمایش‌های پیشرفته در یکی از آزمایشگاه‌های نظامی این کشور وجود سم موسوم به نوویچوک را در بدن الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین تایید کرده است.

الكسي ناوالني منتقد پوتين

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، همزمان با تایید قطعی مسموم شدن ناوالنی با سمی که بسیاری از منتقدان و مخالفان رئیس جمهوری روسیه در سال‌های اخیر با آن مسموم و کشته شده‌اند، حالا بسیاری از رهبران جهان انگشت اتهام را سمت کرملین گرفته و در پرونده ناوالنی از حکومت روسیه پاسخی روشن و قانع‌کننده می‌خواهند. هر چند مسکو هم طبق معمول منتقدان داخلی و خارجی خود را به داشتن توهم توطئه متهم کرده است.

خانم آنگلا مرکل با اشاره به یافته‌های آزمایش سم موجود در بدن سرشناس‌ترین مخالف داخلی پوتین گفت: «پرونده آقای ناوالنی یک اقدام به آدمکشی است و آنچه در آزمایشگاه به دست آمد پرسش‌هایی بسیار سخت پیش روی همه قرار داده که فقط روسیه می‌تواند و باید به همه آنها پاسخ بدهد.» بوریس جانسن، نخست‌وزیر بریتانیا هم نتایج آزمایش‌ها را «بیدادگرانه» توصیف کرد و افزود: «دولت روسیه باید توضیح بدهد چه بلایی سر ناوالنی آمده است.»

از آمریکا هم خبر می‌رسد کاخ سفید تازه‌ترین یافته‌های پرونده الکسی ناوالنی را «مطلقا سزاوار سرزنش» دانست و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری پاییز ۲۰۲۰ با محکوم کردن تلاش روس‌ها برای ستاندن جان ناوالنی، خواستار آن شد دانلد ترامپ به شکل رسمی و شخصی اقدام کرملین را در بازی کردن با جان مخالفان محکوم کند. هنوز از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده نسبت به ماجرای ناوالنی واکنشی دیده نشده است.

ناوالنی که از سرسخت‌ترین و آشکارترین منتقدان پوتین و حکومت روسیه است، روز ۲۰ اوت هنگام بازگشت از سیبری به مسکو در هواپیما مسموم و دو روز بعد برای ادامه درمان به آلمان منتقل شد. هر چند پزشکان روس احتمال مسموم شدن او را رد کرده بودند اما پزشکان آلمانی پس از چند روز به این نتیجه رسیدند فقط مسموم شدن با سم نوویچوک می‌توانسته چنین بلایی سر یک انسان بیاورد و او را تا یک قدمی مرگ ببرد. گفته می‌شود حال ناوالنی بهتر شده است.

نزدیکان ناوالنی در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی استفاده از سم نوویچوک را نوعی امضای پوتین و سرویس مخفی روسیه برای از پا درآوردن مخالفان و منتقدان دانسته و خواستار شفاف‌سازی مسکو شده‌اند. نوویچوک همان سمی است که سرگی اسکریپال، جاسوس پیشین روسیه و دخترش یولیا دو سال پیش در بریتانیا با آن مسموم شدند. پزشکان آلمان با گوش کردن به توصیه‌های همتایان بریتانیایی خود شباهت‌هایی انکارناپذیر میان پرونده اسکریپال با مورد ناوالنی یافتند.

از سوی دیگر، یکی از پزشکان روس که از نزدیک با سم نوویچوک و شیوه‌های کاربرد آن آشناست، ادعا کرد نیروهای مخفی روسیه سم را نه در لیوان چای ناوالنی در فرودگاه تومسک که در لباس زیر این منتقد سرشناس جاسازی کرده بودند. به این ترتیب، جاسوس‌های پوتین برای مسموم کردن ناوالنی روز یا شب قبل به اتاق ناوالنی در هتل دسترسی داشته و لباس‌های زیر او را به سم نوویچوک آلوده کرده بودند تا روز بعد این شهروند مخالف کرملین را از پا بیندازد.

شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد روسیه پیش‌تر هم از سم نوویچوک علیه مخالفان و دشمنان خود استفاده کرد و ایالات متحده برای پاسخگو کردن مسکو در پرونده الکسی ناوالنی با متحدان خود و نهادهای بین‌المللی همکاری نزدیک خواهد داشت. این در حالی است که کرملین در نخستین واکنش رسمی خود به گزارش آزمایشگاه نظامی آلمان اعلام کرد درباره یافته‌های پزشکان آلمانی تردید دارد و خواستار همکاری با طرف اروپایی برای دست یافتن به حقیقت است.

وزارت خارجه روسیه عصر چهارشنبه در بیانیه خود چنین آورد: «طرف روس همچنان منتظر رسیدن پاسخ رسمی از برلین به دفتر دادستان کل روسیه و موسسه‌های پزشکی است.» ضمن اینکه مرکل روز سه‌شنبه پیش از نهایی شدن یافته‌های آزمایش پرونده ناوالنی اعلام کرده بود آلمان همچنان به همکاری با روسیه برای پایان دادن به پروژه نفت و گاز نورد استریم ادامه می‌دهد؛ موضعی که معلوم نیست با انتشار نتایج آزمایش همچنان مانند گذشته باشد یا تغییر کند.

کد خبر 545974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار