رئیس سازمان بسیج شهرداری با اشاره به وجود شیوع ویروس کرونا در محرم امسال گفت: بیش از سال‌های گذشته در فضاسازی شهر و سیاه‌پوش کردن معابر همت گمارده شده است و میزان سیاه‌پوشی شهر تهران نسبت به سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

لبیک یا حسین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مجتبی سالک رازی رئیس سازمان بسیج شهرداری گفت: عاشورا یک واقعه نیست بلکه یک فرهنگ است و دشمن همواره در تلاش است بر ماهیت حقیقی نهضت عاشورا خط بکشد و در این زمینه به دنبال از بین بردن فلسفه حقیقی عزاداری شیعیان است، اما به برکت خون سیدالشهدا و عشق و ارادت قلبی مردم به ایشان هیچگاه موفق نبوده است.

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران با بیان اینکه امسال به دلیل شرایط خاص کرونا و پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا عزاداری‌ها شکل خاصی دارد، گفت: با توجه به شرایط بیماری کرونا و لزوم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی، با پیشنهاد بسیج شهرداری تهران محیط‌های روباز شهرداری بنا به تشخیص نهادهای ذی‌ربط در اختیار هیات‌ها قرار گرفته است و مردم برای برگزاری مراسم به فضاهای باز هدایت شده‌اند.

مجتبی سالک در ادامه به موضوع سیاه‌پوشی‌های شهر تهران اشاره کرد و گفت: علی رغم شیوع ویروس کرونا، بیش از سال‌های گذشته در فضاسازی شهر و سیاه‌پوش کردن معابر همت گمارده شده است و میزان سیاه‌پوشی شهر تهران طبق بررسی‌های میدانی انجام‌شده و مقایسه پارامترهای ارزیابی سیاه‌پوشی تهران نسبت به سال گذشته بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است البته ممکن است کج‌سلیقه‌گی‌هایی صورت گرفته باشد و در برخی موارد نقدهایی وارد باشد که قابل پذیرش است ولی واقعیت مطلب این است که شهرداری امسال نسبت به سال گذشته در این خصوص قوی‌تر عمل کرده است.

وی افزود: تمام تلویزیون‌های شهری، تابلوها و سازه‌های ترکیبی تبلیغاتی شهرداری به ماه محرم اختصاص یافته است و حتی از بخش خصوصی هم درخواست شده است در کنار تبلیغ خود روی تابلوهای شهری، نمادی از محرم را به کار ببرند. مطابق هر سال پرچم‌های عزاداری امام حسین(ع) در مسیرهای بزرگراهی نصب شده و بزرگ‌ترین پرچم عزای اباعبدالله اکنون روی تپه‌های عباس‌آباد به اهتزاز درآمده است. از سوی دیگر شهرداری ۵۰ هزار پرچم امام حسین(ع) تهیه کرده که مردم می‌توانند بر سردر منازل و مغازه نصب کنند. تمامی معابر شهری و نقاطی که در آنها تابلو قرار داشت با شعارهای محرم مزین شده است. ساختمان‌های اداری شهرداری از جمله ساختمان‌های میادین و محورهای اصلی شهر هم سیاه‌پوش شده‌اند.

سالک توضیح داد: در این بین نمی‌توان کاهش فعالیت‌های مردمی و هیئت‌های خانگی در سیاه‌پوشی، کاهش نصب و برقراری ایستگاه‌های صلواتی، کاهش برگزاری مراسم در تکیه‌ها، حسینیه‌ها و هیات‌هایی را که به صورت خودجوش توسط مردم انجام می‌شد نادیده گرفت. از طرف دیگر برخی ادارات و نهادهای دولتی که در سال‌های گذشته فعالیت بیشتری برای سیاه‌پوشی داشته‌اند به علت شیوع ویروس کرونا فعالیت نداشتند که این مورد باعث می‌شود بخشی از سیاه‌پوشی شهری که ناظر به سیاهی‌های ادارات در حاشیه خیابان‌های محل استقرارشان است کاهش پیدا کند و به چشم نیاید.

کد خبر 544586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار