مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
۰ نفر

گشایش دفتر نمایندگی یونسکو در همدان که اکنون با پیگیری مجدانه مدیران شهری در حال رخ دادن است، به یقین دروازه جهانی را برای رونق گردشگری پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین می‌گشاید.

یونسکو

ایرنا، ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در همدان نه‌تنها شبکه‌های گردشگری در غرب کشور را شکل می‌دهد بلکه فصل جدیدی برای معرفی هرچه بهتر میراث تاریخی استان‌های غرب نشین به جهانیان را مهیا خواهد ساخت. ازآنجاکه مسئولان اجرایی استان همواره کوشیده‌اند تا تدوین برنامه جامع توسعه گردشگری در این استان را به عرصه‌های بین‌المللی گسترش دهند، ازاین‌رو ایجاد دفتر یونسکو در همدان دریچه‌ای برای جهانی‌شدن در این حوزه است.

جاده ابریشم؛ سرآغاز اهداف شکل‌گیری دفتر یونسکو

اجلاس جهانی گردشگری مهرماه سال گذشته با حضور ۴۰ مهمان از ۱۴ کشور در همدان برگزار شد و این اجلاس بهانه‌ای شد تا مسئولان اجرایی استان درصدد شکل‌گیری دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر باشند. اجلاسی که هدف از میزبانی همدان ثبت جهانی یکی از آثار این استان بود هرچند تاکنون عملیاتی نشده و همگان بر این باورند که با ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر می‌توان به این مهم دست‌یافت. افزون بر اینکه مسئولان مرکز میراث جهانی یونسکو در این اجلاس بارها عنوان کردند که همدان درگذشته در مسیر چهارراه فرهنگی جاده ابریشم قرار داشته و از این نظر هم موردتوجه یونسکو است و هم برای نقشی که می‌تواند در آینده در راستای اهداف اجرای این طرح خواهد داشت، اهمیت دارد.

مهر ۹۸ و شروع همکاری یونسکو

مهرماه سال گذشته بود که تفاهم‌نامه همکاری کمیسیون فرهنگی یونسکو با شهرداری همدان در آیین اجلاس جهانی راه ابریشم در این شهر منعقد شد. در متن این تفاهم‌نامه آمده است: کمیسیون متعهد است در اجرای موضوعات این تفاهم‌نامه از همه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی خود استفاده کند. همچنین شهرداری همدان متعهد شد تمام هزینه‌های مرتبط با موضوعات مورد تفاهم‌نامه را که در قراردادهایی مجزا منعقدشده را نسبت به سهم خود تأمین کند. طرفین تعهد کردند به‌منظور هدفمندسازی و نیل به نتیجه نهایی تا قبل از انعقاد قراردادهای رسمی در هریک از موضوعات تفاهم‌نامه کمیته کاری مشترکی تشکیل دهند.

یونسکو به همدان رسید

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان گفت: دفتر منطقه‌ای غرب کشور کمیسیون ملی یونسکو به‌زودی در همدان تأسیس می‌شود. این دفتر با صدور مجوز از سوی مدیریت ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو کشور در همدان ایجاد می‌شود و استان‌های غربی کشور نظیر کرمانشاه و کردستان را زیرپوشش دارد.

حسین قراباغی افزود: با ایجاد دفتر یونسکو ظرفیت‌های گردشگری استان‌های غرب کشور بیش از گذشته برجسته خواهد شد و پنجره طلایی به سمت رونق گردشگری در جهان گشوده خواهد شد. با ایجاد این دفتر می‌توانیم علاوه بر ارتباط دوسویه با سازمان جهانی یونسکو و تبادل‌نظر و همکاری مناسب در عرصه گردشگری، شرایط بسیار مطلوب را برای توسعه این صنعت در سطح غرب کشور مهیا کنیم.

خانه پوستی‌زاده میزبان دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان

رئیس شورای اسلامی شهر همدان دراین‌باره گفت: به‌زودی دفتر منطقه‌ای غرب کشور کمیسیون ملی یونسکو در این شهر تأسیس می‌شود و خانه تاریخی پوستی زاده را محل ایجاد این دفتر مدنظر داریم. پیگیری‌های مجدانه از سوی اعضای شورا برای شکل‌گیری دفتر نمایندگی یونسکو صورت گرفته است و حتی برای اینکه ماهیت تاریخی این دفتر حفظ شود نیز خانه پوستی زاده که جزو آثار ارزشمند همدان به شمار می‌رود را به محل راه‌اندازی آن اختصاص خواهیم داد.
کامران گردان افزود: طبقه‌ای از این عمارت تاریخی را برای ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در غرب کشور اختصاص خواهیم داد ضمن اینکه بهتر از گذشته این اثر تاریخی موردتوجه همگان قرار می‌گیرد و اگر اعضای شورای شهر همدان موافقت کنند طبقه‌ای از این خانه را نیز به موزه اختصاص می‌دهیم.

دفتر یونسکو فرصت طلایی برای جهانی‌شدن آثار تاریخی

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با تأکید ضرورت ایجاد دفتر نمایندگی یونسکو در همدان گفت: از سال گذشته این مهم در دستور پیگیری قرار دارد واکنونکه به ثمر نشست و باید تلاش شود تا از این فرصت طلایی برای جهانی‌شدن آثار تاریخی استفاده کنیم. فعالیت دفتر یونسکو در همدان می‌تواند به برجسته‌سازی کریدور ظرفیت‌های گردشگری غرب کشور کمک شایانی داشته باشد.

حمید بادامی نجات افزود: همدان شهری متمدن با برند جهانی است و هم‌اکنون آرامگاه ابن‌سینا همدان برند جهانی محسوب می‌شود که البته از همین ویژگی مهم تاریخی و گردشگری نیز غافل هستیم. این برند مهم تاریخی و گردشگری هرجایی از جهان بود، مورد بهره‌برداری بسیار مطلوب قرار می‌گرفت اما در همدان از این ظرفیت مهم آن‌گونه که باید استفاده‌نشده است.

رویای جهانی‌شدن همدان با یونسکو در مسیر واقعیت

ثبت جهانی آثار همدان به رویای سال‌های گذشته تبدیل‌شده به‌ویژه اینکه گردشگری محور اصلی توسعه و رونق این شهر به شمار می‌رود. مسئولان اجرایی همدان در سال‌های اخیر با میزبانی همایش‌ها و اجلاس‌های بین‌المللی با رویکرد گردشگری سعی داشته‌اند تا نسبت به شناساندن ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری این شهر به جهانیان تلاش کنند. کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در تلاش است تا اثری از همدان را به ثبت جهانی برساند هرچند دکتر حجت‌الله ایوبی دبیر یونسکو در کشورمان تحقق این رؤیا را سخت اما شدنی می‌داند.

چه‌بسا ایجاد دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان، سرآغاز معرفی جهانی همدان خواهد بود چراکه این شهر بخشی از هویت و شناسنامه ایران است. بر این اساس از هم‌اکنون باید تلاش شود تا با جمع‌آوری ویژگی‌های تاریخی شهرهای غرب کشور، به ثبت جهانی دست‌یابیم.

کد خبر 543590

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار همدان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها