یک نماینده مجلس تاکید کرد: ما در مجلس نماینده‌تر از بقیه نماینده‌ها نداریم، رئیس مجلس هم نمی‌تواند در روند کاری وکلای ملت تغییر ایجاد کند بنابراین سوال از رئیس‌جمهور باید در دستور کار قرار گیرد.

محمد حسن آصفری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایلنا، محمد حسن آصفری درباره این‌که سوال از رئیس جمهور دوباره مطرح است و نمایندگان زیادی خواهان به مجلس آمدن رئیس دولت هستند و هیات رئیسه را متهم به نادیده گرفتن قانون می‌کنند، گفت: امروز مردم با توجه به رأیی که دادند منتظرند نمایندگان خواسته‌ها و مطالبات‌شان را در مجلس پیگیری کنند.

نماینده اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نمایندگان در کنار قانون‌گذاری وظیفه نظارت بر قانون را هم برعهده دارند، بنابراین اگر مجلس قوانین را تصویب کرده است، باید نظارت کند و ببیند که آنها درست اجرا می‌شود یا خیر.

وی با بیان این‌که نماینده‌ها طبق قانون می‌توانند از دولت سوال کنند، عنوان کرد: طبق قانون اساسی و همچنین آیین‌نامه داخلی مجلس ما وظیفه نظارتی برای اجرای قانون داریم و همین وظیفه به نمایندگان اجازه می‌دهد که از رئیس‌جمهور سوال کنند.

آصفری بیان کرد: بر اساس همین قوانین است که ۲۰۰ نفر از نمایندگان پنج سوال کلیدی را از رئیس‌جمهور داشتند و درخواست کردند که رئیس دولت به صحن بیاید و به آنها پاسخ دهد اما متاسفانه مشاهده می‌کنیم که هیات رئیسه کار خود را در مورد سوالاتی را که باید در دستور کار قرار دهد و به کمیسیون‌ها ارسال کند، انجام نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: شاید فکر این باشد که در ابتدای مجلس دولت توقع ندارد آن را به صحن بکشد.

نماینده اراک و کمیجان گفت: بر اساس قوانین و مواد آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان مجلس قسم یاد کرده‌اند پاسدار قوانین و قانون اساسی باشند و از همین رو سوال را در دستور کار قرار دادند.

وی درباره این‌که سوال از رؤسای‌جمهور در کشور به نوعی تابو حساب می‌شود، عنوان کرد: می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد اما هر علتی هم داشته باشد، ما نماینده‌تر در مجلس نداریم. رئیس مجلس در جایگاه ریاست قرار دارد اما نمی‌تواند برای نمایندگان دیگر تعیین تکلیف کند.

آصفری گفت: رئیس مجلس نمی‌تواند در روند تصمیم‌گیری نمایندگان تغییراتی ایجاد کند، بر همین اساس وظیفه دارد هر چه سریع‌تر سوال نمایندگان را در دستور کار قرار دهد و از ‌رئیس‌جمهور بخواهد در مجلس پاسخگوی مطالبات به حق نمایندگان باشد.

وی ادامه داد: اعتقادم بر این است که سوال از رئیس‌جمهور در هر شرایطی لازم باشد، باید صورت گیرد و اینکه به دلیل موقعیت کلا سوال از روسای‌جمهور را اینچنین در کشور ما در دستور کار نمی‌گذارند، دلیل توجیه‌کننده‌ای ندارد.

این نماینده مجلس گفت: رئیس‌جمهور بر اساس قانون اساسی باید در مجلس پاسخگوی رفتار خودش باشد که متاسفانه در کشور ما زیاد به آن توجه نمی‌شود و دلیلش مصلحت‌اندیشی و رفاقت‌بازی بین دولتمردان و مجلس است که سوالات را نادیده می‌گیرند.

کد خبر 543331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • گودرزی RO ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  5 7
  نماینده محترم اراک مگه ازجونت سیرشدی که میخواهی از رییس دولت سوال بپرسی
 • بیژن IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  17 6
  قالی باف درنقش لاریجانی
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  25 5
  فقط باید از این کشور کوچ کرد
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  13 15
  والله یه بار آقای ظریف را دعوت کردید ما به جز نعره نمایندگان مجلس چیزی نمی شنیدیم احتمالا عربده خونشون پایین اومده باز می خوان نفر دعوت کنند.
 • دهاتی IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  13 6
  آقای قالیباف ایا مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری را فراموش کرده است یا نرمی صندلی ریاست برویدچیره گشته
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  4 7
  اگر روحانی به مجلس بیاید همین نمایندگان به جای حق خواهی معذرت خواهی خواهند کرد.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار