برخی پژوهشگران معتقدند که در انتقال کرونا، احتمال سرایت از ناقلان بدون علامت نسبت به افراد علامت‌دار مبتلا کمتر است.

انتقال ویروس کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویروس کرونا می‌تواند طیف وسیعی از علائم بالینی را ایجاد کند. ممکن است در بعضی از افراد آلوده هرگز علائمی ایجاد نکند. ممکن است بخش زیادی از جمعیت مبتلا به کووید-۱۹ باشند که هنوز هیچ علائمی ندارند و ما قادر به شناسایی این موارد نیستیم. با وجود این،گزارش‌هایی از فقدان حس بویایی در برخی افراد بدون علامت وجود دارد. حال سوال این است که آیا احتمال انتقال این ویروس از فرد بدون علامت وجود دارد؟

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که ممکن است ۵۰-۴۰ درصد موارد مبتلا به کووید-۱۹ و حتی بیشتر تا مدت طولانی بدون علامت و یا با علائم خفیف باشند. محققان می‌گویند، با توجه به سرعت انتشار ویروس، به نظر می‌رسد افرادی که بدون علامت هستند و یا علامت خفیف دارند در انتشار ویروس نقش مهمی داشته باشند. انتشار از طریق موارد بدون علامت شایع‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

نتایج یک گزارش از چین نشان می‌دهد از یک گروه ۷۸ نفری که همگی تست کووید-۱۹ آنها مثبت بود، ۴۲ درصد بدون علامت بودند. از آنجا که ویروس در بینی و دهان افراد مبتلای بدون علامت وجود دارد، وقتی افراد سرفه یا عطسه و یا صحبت می‌کنند، قطرات بزاق و مخاط را در هوا انتشار می‌دهند. این قطرات احتمالا باعث انتقال ویروس از افراد بدون علامت به سایرین می‌شود.

در مطالعهی دیگری که در مورد شیوع بیماری در چین انجام شد، نشان داده شد که افراد بدون علائم، ویروس را به‌آسانی به سایر افراد انتقال می‌دهند. شواهد نشان می‌دهند که انتقال از افراد بدون علائم نقش مهمی در گسترش سریع ویروس در سراسر جهان دارد.

افراد بدون علامت نگرانی بزرگی ایجاد می‌کنند چراکه  کنترل بیماری را (که بر شناسایی موارد علامت‌دار تکیه دارند) تضعیف می‌کنند. تحقیقات بیشتری برای تعیین پتانسیل و نحوه انتقال ویروس از بیماران بدون علامت مورد نیاز است.

از طرفی، برخی پژوهشگران معتقدند درست است که افراد بدون علامت هم ممکن است بیماری را منتقل کنند ولی به نظر می‌رسد احتمال سرایت از افراد ناقل بدون علامت نسبت به افراد علامت‌دار مبتلا کمتر است ولی در مورد این ادعا که افراد بدون علامت به هیچ‌ وجه بیماری را منتقل نمی‌کنند، هنوز نمی‌توان با دقت و قاطعیت اظهار نظر کرد.

در حال حاضر بی‌خطرترین و درست‌ترین فرض آن است که همه افراد مبتلا به کووید-۱۹ می‌توانند بیماری را منتقل کنند ولی افراد ناقل بدون علامت احتمالا خطر انتقالشان کمتر است. برای پاسخ دادن قطعی به این سوال تحقیقات بیشتری در مورد الگوهای انتقال از موارد بدون علامت مورد نیاز است.

احتمال انتقال کووید-۱۹ از فرد بدون علامت وجود دارد و این بیماران ممکن است از بیماری خود آگاه نباشند و خود را قرنطینه نکنند. همچنین ممکن است توسط متخصصین مراقبت‌های بهداشتی نادیده گرفته شوند و از این رو ناآگاهانه ویروس را به دیگران منتقل کنند. از آنجا که این بیماری ممکن است از افراد بدون علامت منتقل شود، بهترین روش پیشگیری از ابتلا به این ویروس، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی حداقل 2 متر با دیگران است.

کد خبر 542463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار