معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت: در هشتمین مرحله آزمون عمومی در دستگاه های اجرایی ۴۵ هزار نفر به استخدام دولت در می آیند که از آن ۳۲ هزار نفر در وزارت آموزش و پرورش استخدام می شوند.

جمشید انصاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، «جمشید انصاری» پنجشنبه شب در گفتگوی تلویزیونی اظهارداشت: از این تعداد ۷ هزار نفر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مابقی نیز در سایر دستگاههای اجرایی جذب دولت می‌شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون تعداد کارکنان دولت به ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار نفر رسیده است، گفت: پیشتر تعداد کارکنان دولت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود اما با ۷ درصد کاهش هم اکنون تعداد کرکنان دولت به ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار نفر رسیده است.

معاون رئیس جمهوری یادآورشد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و خدمات کادر درمانی  با جذب ۷ هزار نفر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مجوزهای قبلی در مجموع امسال ۱۲ هزار و ۲۸۰ نفر در این وزارتخانه استخدام می شوند.

انصاری با اشاره به اهمیت کوچک‌ و چابک سازی نظام اداری کشور یادآورشد: هرچه نظام اداری کشور کوچک شود عملکر دولت چابک می شود اما ۴ عامل در نظام اداری کشور مانع انجام این مهم می شوند.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اظهارداشت: برخی از مقررات اجازه تعیین و تکلیف کارکنان دولت را نمی دهند، مانند ادامه خدمت دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در دستگاههای اجرایی تا ۳۵ سال و یا اشتیاق ورود فارغ التحصیلان دانشگاهی به دستگاه‌های اجرایی تقاضا را برای ورود به دستگاه های اجرایی افزایش می دهد.

معاون رئیس‌ جمهوری تاکید کرد: افزایش جمعیت نیز باعث به ‌کارگیری کارکنان بیشتری برای ارائه خدمت به مردم است و توسعه تقسیمات کشوری نیز اجازه نمی دهد تعداد کارکنان دولت کاهش پیدا کند.

کاهش سن متوسط مدیران

معاون رئیس جمهور اظهارداشت: با اصلاح نظام اداری کشور در سال ۹۳ و بهسازی مدیریت منابع انسانی و آموزش کارکنان دولت، کارآمدی مدیران همراه با ارتقا بهره وری در دستگاههای اجرایی مورد توجه قرار گرفت و در این راستا مقرر شد که متوسط سن مدیران در کشور به ۴۰ سال کاهش یابد.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در ادامه با بیان اینکه هم اکنون ۴۷ هزار و ۳۸۷ پست سازمانی در سطح مدیریت در کشور وجود دارد، گفت: قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰) ۳۰ درصد پست های سازمانی مدیریت در کشور به زنان اختصاص یابد.

انصاری اظهارداشت: ۸ سال پیش متوسط سن مدیران کشور ۴۸ سال بود، اما با توجه به ضرورت جوانگرایی در سطح مدیران پایه و میانی دولت مقرر شد تا پایان سال ۱۴۰۰ سن متوسط مدیران کشور به ۴۰ سال کاهش یابد در حالی که هم اکنون متوسط سن مدیران کشور به ۴۵ سال رسیده و امیدواریم با شایسته سالاری روند کاهش سن متوسط مدیران کشور شتاب بیشتری بگیرد.

وی با بیان اینکه برای انتصاب مدیران در دستگاههای اجرایی باید کانون های ارزیابی توانمندیهای آنها را به خوبی ارزیابی کنند، اظهارداشت: ویژگی های فردی مدیران ایجاب می کند که مدیران ما به درستی تصمیم بگیرند و هم اکنون در نظام اداری کشور مدیرانی هستند که جسورانه تصمیم گیری می کنند.

اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی   

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور یادآورشد: با تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاههای اجرایی خوشبختانه این قانون به خوبی در دستگاه‌های اجرایی عملی شده است، هرچند که اجرای این قانون استثنائاتی دارد.

معاون رئیس جمهوری گفت: اما قانون در نیروهای مسلح و در برخی از وزارتخانه ها برای ایثارگران ( آزادگان و جانبازان) استثنائاتی قایل شده و برخی از دستگاههای اجرایی می توانند از توانمندی کارشناسان بازنشسته خود تا ۱۵ ساعت در هفته استفاده  کنند.

حقوق ۸۰ درصد کارکنان دولت در سامانه حقوق ثبت می شود 

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در ادامه بر ضرورت راه‌اندازی سامانه پرداخت حقوق کارکنان دولت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در تابستان سال ۹۷ سامانه ثبت حقوق کارکنان دولت در دستگاه‌های اجرایی آماده شد و هم اکنون ۸۰ درصد حقوق کارکنان دولت در دستگاه‌های اجرایی در این سامانه بارگذاری شده است.

معاون رئیس جمهوری اظهارداشت: برای ثبت حقوق کارکنان دولت در دستگاه‌های اجرایی در این سامانه تاکنون همکاریهای قوه قضاییه و مقننه در این زمینه به خوبی انجام شده  است، اما هنوز هم برخی از دستگاه‌های اجرایی از جمله صدا و سیما نتوانسته اطلاعات حقوق کارکنان خود را در این سامانه ثبت کند.

وی گفت: با افزایش حقوق کارکنان دولت هم اکنون متوسط حقوق کارشناسان در دستگاه‌های اجرایی به حدود ۶ میلیون تومان رسیده و متوسط حقوق مدیران ارشد دستگاه های اجرایی نیز ۹ میلیون تومان است، اما با این حال هنوز هم حقوق کارکنان دولت برای یک زندگی مناسب نیازمند توجه بیشتری است.

انصاری تاکید کرد: برای ارائه خدمات مطلوب به مردم تمام تلاش سازمان امور اداری و استخدامی کشور این است که شایسته ترین افراد به استخدام دستگاه‌های اجرایی درآیند و در این راستا در تمام آزمونهای استخدامی پیمانی و تغییر وضعیت رسمی به شایسته ‌سالاری افراد توجه جدی شده است.

کد خبر 542136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
  1 6
  کادر درمان چه خدمات وچه کمک پرستار که این همه زحمت بر دوش این قشر زحمت کشند هنوز تو شرکت‌های دستگاه‌های اجرایی دارن کار می کنند تبدیل وضعیت می خواهند از حقوق و مزایای مساوی بهره‌مند شوند کسی که نیروهای خودشو شرکتی می کنه بایستی مثل دستگاه های اجرایی حقوق و مزایای مساوی برخوردار باشندحق کشی تا چه حد
 • معلم IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
  5 4
  مگر خود انصاری رییس امور اداری و استخدامی ۷۰ساله نیست که بر مسند ریاست مدیریت اداری و استخدامی جا خوش کرده کنار نمیره تا جوانان خلاق بیان جای ایشان..بخشنامه میکنه که سن مدیران باید چهل باشه اما سن خودش دو برابر ۴۰ هست و هنوز مدیر هست یا لابد فکر میکنه هنوز چهل ساله هست یا لابد بخشنامش شامل خودش نمیشه عجب تفکری داره شایدم فکر میکنه اصل جوون جوون هست الله اعلم..
 • م ح AE ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
  6 7
  با سلام وخدا قوت خدمت مسول محترم . لطفا درمورد مدرک تحصیلی کارکنان بازنشسته نیز مساعدت وپی گیری تا این قشر ازمدرک مصوب درزمان شاغلی بهر ه مندشوند. بعضی از بازنشسته ها ی لشکری نزاجا درحین خدمت مدرک لیسانس گرفته ودرسیستم حقوق ثبت ولی مدرک آنها پس از بازنشستگی در سیستم بازنشستگی ساتا درج نشده است با تشکر
 • کامران IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
  4 7
  چرا اعلام نمیکنن چ رشته هایی رو میخوان؟
 • مجید رئیسی IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
  1 5
  اگر قرار دولت کوچک بشود چرا ۴۵۰۰۰نفر جذب دارند اونوقت در شرکت نفت ۱۰۶هزار کمترین سواد دیپلم تا لیسانس پیمانکاری هستند خدا باعث وبانی وحمایت کننده پیمانکاری رو لعنت کنه امیدواریم مجلس ولایی پیمانکاری رو تا اخر امسال حذف کنه
 • مصطفی IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
  6 4
  استعفا بده و برو حقوق بازنشستگی بگیر تا یک مدیر جوان بیاید.
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  0 0
  سلام کلادولت بایدتمام بازنشسته هارواخراج کنه تاجوانان بیایندرأس کارایناهم پاتومیانسالی گذاشتنددیگه

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار