وزیر آموزش ‌و پرورش از تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس در سال جاری خبر داد و به ارائه توضیحاتی درباره نحوه آموزش حضوری و غیرحضوری دانش‌آموزان پس از بازگشایی مدارس پرداخت.

محسن حاجی میرزایی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه پنجمین نشست گفت‌وگوی هفته «بر محور تحول» که با حضور جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، اعضای شورای معاونان در ساختمان شهید رجایی و مدیران کل استان‌ها روسای۷۶۰ منطقه آموزش ‌و پرورش کشور در بستر شاد و به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آموزش ‌و پرورش مجموعه بسیار بزرگی است که فصل مشترک بسیاری با سازمان‌ها و مؤسسات مختلف دارد و هرچقدر بتوانیم زمینه همکاری‌ها را بهبود ببخشیم بهتر می‌توانیم برای تحقق ماموریت‌هایمان تلاش کنیم.

وی افزود: شبکه آموزشی دانش‌آموزی (شاد) امکان برقراری ارتباط زنده ما را با همه مناطق آموزشی کشور فراهم کرده و توانستیم از طریق آن مسائل و مشکلات استان‌ها و مناطق را جمع‌بندی کرده و در جلسه امروز بررسی و به سؤالات مدیران استان پاسخ لازم را ارئه دهیم.

حاجی‌میرزایی با اشاره به خدمات ارائه‌شده از طرف سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: سازمان امور اداری و استخدامی کشور طی سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی را در جهت تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و نیز در جهت ترمیم حقوق معلمان انجام داده که شایسته تقدیر است.

وزیر آموزش ‌و پرورش توسعه همکاری‌های مشترک بین 2 دستگاه را راهی برای تحقق کیفیت بهتر کار و دسترسی مطلوب‌تر به آموزش و شرایط مطلوب‌تر برای همکاران فرهنگی دانست و تصریح کرد: همه‌ساله ظرفیت جذب نیرو متناسب با نیاز به آموزش ‌و پرورش اختصاص می‌یابد. نیروهایی که هم‌اکنون در آموزش ‌ مشغول به کار هستند منحصراً از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب نشده‌اند و مجموعه‌ای از نیروهای حق‌التدریس هم هستند. بنابراین با احتساب آن‌ها میزان سهمیه اختصاص داده‌ شده به آموزش‌ و پرورش از طرف سازمان اداری و استخدامی پاسخگوی نیازهای این دستگاه است.

وی گفت: در حال حاضر و در شرایط موجود برای تأمین نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید مشکلی نداریم و ملزم هستیم طبق قانون در مورد تبدیل وضعیت نیروهای حق‌التدریس قبل از ۹۱ اقدام کنیم . قرار است ۲۵ هزار نفر از این نیروها بر اساس مجوز سازمان اداری و استخدامی، امسال تبدیل وضعیت شوند و باقی آن‌ها در سال‌های بعد تعیین تکلیف می‌شوند.

  • همکاران فرهنگی ملزم به ارائه آموزش غیرحضوری تنها از طریق شبکه شاد هستند

وزیر آموزش ‌و پرورش در مورد علت الزام ورود تمام معلمان و دانش‌آموزان به شبکه شاد گفت: مسئول ارائه آموزش به دانش‌آموزان در تمام نقاط کشور هستیم و در دستورالعمل بازگشایی مدارس در سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹ تأکید کردیم اصل بر این است که آموزش را به ‌صورت حضوری انجام دهیم. ولی در شرایط کنونی کشور و شیوع ویروس کرونا (کووید-19) فقط در نقاطی که پروتکل‌های وزارت بهداشت به ما امکان برگزاری حضوری کلاس‌ها را بدهد، مدارس را به ‌صورت حضوری برگزار خواهیم کرد و در مکان‌هایی که نیاز باشد تعداد دانش‌آموزان را بین روزهای هفته توزیع می‌کنیم.

وی افزود: ترجیح آموزش و پرورش این است که کلاس‌ها را به ‌صورت حضوری و با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار کند اما در نقاطی که شرایط کلاس حضوری به هیچ عنوان مهیا نباشد باید از روش‌های جایگزین مانند تلویزیون و شبکه شاد استفاده کنیم.

حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه فعالیت آموزش تلویزیونی و شبکه شاد از ۱۵ شهریور و هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی جدید آغاز خواهد شد، گفت: سامانه شاد یک سامانه رسمی در آموزش کشور است که ناگزیر به استفاده از آن در شرایط کرونا هستیم. بنابراین تمام همکاران فرهنگی در صورت برگزاری کلاس‌ها به طور غیرحضوری و بر بستر مجازی باید از طریق شبکه شاد با دانش‌آموزان ارتباط بگیرند.

وی گفت: دانش‌آموزانی که دسترسی به ابزار هوشمند دارند باید از طریق شبکه شاد آموزش ببینند و در مورد دانش‌آموزانی که دسترسی به ابزار هوشمند ندارند موظفیم از طریق تلویزیون، ارسال بسته‌های آموزشی یا اعزام راهبران آموزشی به آن‌ها آموزش دهیم. بنابراین تعهد ما نسبت به جامعه، آموزش تمام دانش‌آموزان لازم‌التعلیم است و این کار را با روش‌های مختلف انجام می‌دهیم.

وزیر آموزش ‌و پرورش تصریح کرد: سامانه شاد یک سامانه بومی و ایمن است و تحت نظارت وزارت آموزش ‌و پرورش بوده و محتواهای آن نیز از طریق این وزارتخانه تامین و بارگذاری می‌شود که این‌ها ظرفیت‌های خوبی برای آموزش رسمی به همه دانش آموزان است.

  • تصمیم‌گیری در مورد حضور معلمان در مدارس بر عهده شورای آموزشی مدارس است

حاجی‌میرزایی در خصوص حضور معلمان و کادر مدارس در مناطقی که آموزش مجازی ارائه می‌دهند، گفت: مواردی را به استان‌ها ابلاغ کردیم و برخی وظایفی را در اختیار شورای آموزشی مدارس که متشکل است از مدیر مدرسه، نماینده اولیا و نماینده معلمان هستند، قرار دادیم. آن‌ها با توجه به شرایط هر مدرسه و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی در پایان گفت: بنابر درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا، برخی مدارس در بعضی مناطق در ایام سوگواری محرم در اختیار هیات‌ها قرار داده می‌شود و پروتکل‌های بهداشتی این مراسم و نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها بر عهده وزارت بهداشت است. لذا تنها تاکید ما این است که باید اختلالی در امر آموزش که از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود، ایجاد نشود.

کد خبر 540878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار