یک روزنامه انگلیسی گزارش کرد رأی‌گیری روز گذشته در شورای امنیت و تنها جلب حمایت «جمهوری دومینیکن» در قطعنامه ضدایرانی، تأییدی بر انزوای واشنگتن در عرصه جهانی بود.

ترامپ

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از فارس، روزنامه انگیسی گاردین در گزارشی به رأی‌گیری روز گذشته در شورای امنیت درباره قطعنامه بازبینی شده واشنگتن علیه ایران اشاره کرد و نوشت که ایالات متحده متحمل شکست تحقیرآمیزی در سازمان ملل شد زیرا طرح پیشنهادی این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در رأی‌گیری شورای امنیت، تنها حمایت جمهوری دومینیکن را جلب کرد.

این روزنامه انگلیسی ادامه داد که حمایت تنها یک عضو از شورای امنیت نمایانگر انزوای واشنگتن در تلاش این کشور برای اقدامات شدیدتر علیه ایران بود.

طبق این گزارش، با توجه به مخالفت‌های روسیه و چین، هرگز احتمال تصویب قطعنامه پیشنهادی آمریکا وجود نداشت و این قطعنامه تنها بعنوان اقدام دولت ترامپ برای هموار کردن مسیر برای اقدام بیشتر علیه ایران صورت گرفته بود  اما حجم شکست روز گذشته واشنگتن در شورای امنیت، تأییدی بر انزوای آمریکا در عرصه جهانی بود.

گاردین در ادامه افزود که آمریکا به امید جلب حمایت بیشتر، لفاظی‌های ضدایرانی را از پیش‌نویس اولیه قطعنامه خود حذف کرد اما اصرار این کشور بر تمدید نامحدود تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، جلب حمایت از این قطعنامه را غیرممکن ساخت.

طبق این گزارش، استونی و تونس در مقابل فشار ۱۱ ساعته آمریکا برای حمایت از پیش‌نویس بازبینی شده این کشور مقاومت کردند که این نمایانگر از بین رفتن نفوذ آمریکا در سازمان ملل است.

چین و روسیه با قطعنامه آمریکا مخالفت کردند و واشنگتن به همراه جمهوری دومینیکن به نفع این قطعنامه رأی دادند و تمامی دیگر اعضای باقیمانده شورای امنیت، به آن رأی ممتنع دادند.

شکست واشنگتن در شورای امنیت، خشم مقام‌های آمریکایی را برانگیخت به طوریکه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، شکست قطعنامه ضدایرانی واشنگتن را اعلام کرد.

وی در بیانیه‌ای تصریح کرد: «شکست شورای امنیت در خصوص اقدام قاطعانه در دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی غیرقابل بخشش است».

پمپئو در ادامه با اتهام‌زنی به ایران گفت که رژیم صهیونیستی و ۶ کشور حاشیه خلیج‌فارس که از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران «می‌دانند که در صورت منقضی‌ شدن این تحریم‌ها، ایران خرابی‌ها و هرج‌مرج‌های بسیار بیشتری در مقایسه با قبل گسترش خواهد داد اما شورای امنیت ترجیح داد که آنها را نادیده بگیرد».

کد خبر 540552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار