مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا واکنش نشان داد و اقدامات ضد ایرانی آمریکا را محکوم کرد.

مجید تخت روانچی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اقدامات ضد ایرانی آمریکا را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: «طی سالیان متمادی، آمریکا با سوء استفاده از عضویت دائم خود در شورای امنیت، تلاش کرده است ایران را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی جلوه دهد و برای اعمال تحریم علیه آن تلاش نماید. یک نمونه آشکار، پیشنهاد کنونی آن برای تحمیل تحریم‌های تسلیحاتی جامع و نامحدود بر کشور من است. آیا هیچ استدلال حقوقی درست یا قرائن عینی امنیتی برای چنین اقدامی وجود دارد؟ آیا واردات و صادرات سلاح از ایران می‌تواند تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی تلقی شود؟ و اساساً هدف غایی ایالات متحده از این اقدام چیست؟»

او در ادامه به توضیح درباره سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا در منطقه و اقدام این کشور در صدور تسلیحات پرداخته و تصریح کرده است: «تنها در شش کشور همسایه ایران در منطقه خلیج فارس، آمریکا ۵۰ هزار نیرو به همراه ۳۰۰ هواپیمای نظامی، یک ناو هواپیمابر و دهها ناوچه مستقر کرده و چهار مقر فرماندهی مرکزی برای نیروهای زمینی، هوایی، ‌دریایی و نیروهای ویژه خود ایجاد نموده است. از ۴۰ پایگاه نظامی غربی در خاورمیانه، ۲۹ پایگاه آن متعلق به آمریکا است. چنین حجم وسیعی از استقرار نیرو، این منطقه را به بزرگترین مرکز تجمع نیروهای نظامی خارجی در جهان تبدیل کرده است.

حال اجازه دهید به اشتهای سیری‌ناپذیر آمریکا برای صدور تسلیحات به این منطقه و تشنگی مفرط متحدین منطقه‌ای آن برای واردات سلاح اشاره کنم.

عربستان سعودی با واردات ۱۲ درصد از کل تسلیحات صادراتی جهان از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، بزرگترین وارد کننده تسلیحات در جهان بوده که ۷۵ درصد آن، تسلیحات وارداتی از آمریکا است. برای نمونه، من معامله تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری آمریکا با عربستان در سال ۲۰۱۷ را یادآوری می‌کنم که ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن را «بزرگترین سفارشی که تا کنون انجام شده»، توصیف کرد. از لحاظ هزینه‌های نظامی، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ رتبه سوم و در سال ۲۰۱۹ رتبه پنجم را در کل کشورهای جهان داشته و در این سال ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه های نظامی تخصیص داده است که بالاترین رقم در جهان است. عربستان سعودی با فاصله بسیار زیاد نه تنها بزرگترین هزینه کننده نظامی در خاورمیانه است بلکه به شدت نیز به نوسازی و گسترش نیروهای نظامی خود ادامه می دهد. طبق گزارش مؤسسه سیپری، این کشور «بزرگترین زرادخانه تسلیحات پیشرفته» در میان کشورهای خلیج فارس را دارد.

اما وضعیت ایران از نظر خریدهای نظامی چگونه است؟ بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۸، واردات سلاح توسط ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافت. طبق گزارش سیپری، «در این مدت میزان واردات تسلیحات ایران در مقایسه با دیگر دولتهای خاورمیانه نسبتاً اندک بود». بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹، رتبه ایران از نظر میزان واردات سلاح در جهان، ۵۷ بود. هزینه نظامی ایران در سال ۲۰۱۹ یک پنجم عربستان بود و ایران تنها ۲.۳ درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه‌های نظامی کرده که ۳.۵ برابر کمتر از عربستان سعودی است.»

نماینده ایران در سازمان ملل، در بخش دیگری از این بیانیه درباره اقدام آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه (یا مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها) جهت احیای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هشدار داد و تأکید کرد: «تحمیل هرگونه تحریم یا محدودیت از سوی شورای امنیت بر ایران با پاسخ سخت ایران مواجه خواهد شد و در این خصوص گزینه‌های ما محدود نیست و آمریکا و هر موجودیت دیگری که احتمالاً به آن کمک کند یا به رفتار غیرقانونی آن تن در دهد، مسئولیت کامل اقدامات خود را بر عهده خواهد داشت.

این هفته، آمریکا مصرانه خواستار رأی‌گیری شورای امنیت درباره دومین پیش نویس قطعنامه خود شد با اینکه پیشاپیش می‌دانست چنین قطعنامه‌ای از حمایت اعضای شورا برخوردار نیست. سئوال این است که چرا این کشور به چنین اقدامی دست می‌زند؟ چون آمریکا، بر اساس محاسبات نادرست خود، می‌خواهد از این اقدام به عنوان بهانه‌ای برای تحقق هدف نهایی خویش که همانا نابودی دائمی برجام از طریق بکارگیری مکانیسم ماشه است، استفاده نماید در حالی که به عنوان یک کشور غیرعضو برجام، آمریکا صلاحیت لازم برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.»

کد خبر 540276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  یاد گرفتن فقط امار بدن . بزن تو دهن امریکا ک اصلا چ غلطی میکنه تو دنیا . چکاره است . غاصب رور گیر سلطه گر جانی
 • افشین IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  وقت نابودی آمریکا در منطقه فرا رسیده
 • علیرضا IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  الان دلواپسان بیشتر قدر برجام را می‌دانند
  • AE ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   48 16
   شتر در خواب بیند پنبه دانه
  • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   16 11
   اونا بی بصیرتند. قدرشو نمیدونند!!
 • فاطیما IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  64 41
  واقعاً آمریکا چرا با برجام مشکل داره دیشب شکست خورد خوشحال ترشده انگار هدفش تصویب این قطعنامه نبود داره چکار میکنه
  • AE ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   59 74
   برو احمق برجام چی دلت خوشه که هنوز برجام برجام می‌کنی برجام که گند زد به همه چی
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  35 55
  به نظر امریکا اول گزینه بد تر را اول نشان داد که همه اعضا رای منفی بدهند و سری بعدی گزینه بد را روی میز شورای امنیت میگذارد. از لحاظ روان شناسی این باعث میشود بین بد و بدتر ، خوب قطعا گزینه بد را انتخاب کنند. و چی توی سر امریکا میگذره معلوم نیست هدفش ازین نقشه چیست!
  • IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   11 13
   برجام نمره چندین ساعت نفر کار کارشناسی بین المللی بوده
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  96 30
  مثلا میخواد چیکار کنه آمریکارو تحریم کنه
  • رضا IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   37 15
   هدفش 100 درصد مکانیسم ماشه است و آنجا دیگه وتو و رای گیری کارساز نیست و طبق بندی از آن هر کدام از اعضا به تنهایی می‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.
 • ناصرامامی مقدم GB ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  35 9
  اینجا ایران است.گ
 • دوست IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  29 7
  دوست عزیز برجام بازیه ثروت تو ایرانه که گم میشه طبری خاوری و .... چیشده پولاشون کو
 • حسین IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  35 6
  اگه صلاحیت به کار گیری ماشه رو نداره پس هشدار به اصطلاح تند برای چیه؟؟؟؟
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  40 23
  امیدوارم به گل نشستن امریکا ی روزی ببینم
 • مهرداد IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  31 20
  جناب تخت روان چی. این شما و دوستانتون بودین که برجام تنظیم و تحمیل کردین. اون موقع که قهقهه مستانه می دید و پز میدادین ، چرا به فکر سیاست ماشه نبودین؟
 • DE ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  66 15
  اقا بزنید این امریکا را نابود کنید تموم شه بره ..اگه نه رجز خونی بسه دیگه ملت خستن ..نا امید و بعضا درمانده از این جنگ لفظی فرسایشی..
 • DE ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  31 9
  اون یازده ممتنع خیلی مشکوکن
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  40 5
  هشدار مثلا میخواهید چکار کنید قیمت دلار امریکا رو بکنید چهل هزلر تومان ......با سیاست اشتباهتون مملکت رو تو فقر و بدبختی فرو بردید اسراییل سرزمینهاشو بیشتر کرد و یواش یواش کشورهای عربی دارن باهاش صلح میکنند اختلاس و دزدی هم که بیداد میکند مردم بخاطر مسکن اواره شدن زندگیها داره از هم می پاشد
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  44 11
  ما به انها هشدار میدیم .خطا کننند.داغانشان میکونیم
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  10 34
  تو به خدا تخت روانجی را عوض کنید ......حداقل یک تیپ جذاب وجسور و انقلابی انتخاب کنید

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار