عضو هیئت رئیسه مجلس با تشریح جزییات طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار از الزام دولت به خرید باقیمانده سهمیه سوخت مردم با ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس خبر داد.

بنزین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به "طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار"  در صحن علنی مجلس که به صورت عادی اعلام وصول شد، اظهار کرد: براساس این طرح ماهانه به هر فرد ۳۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای پرداخت خواهد شد که به کارت سرپرست خانوار واریز می‌شود و سرپرست فرصت دارد تا پایان ماه آن را مصرف کند.

وی ادامه داد: اگر مقداری از سهمیه باقی بماند زمانیکه دولت می‌خواهد کارت سرپرست را مجدد شارژ کند، موظف است کل باقی مانده آن را براساس قیمت ۹۰ درصد فوب خلیج فارس خریداری و به حساب سرپرست واریز کند که زیرساخت‌های این طرح توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی آماده شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در این طرح قیمت سی.ان.جی و گازوئیل گران نخواهد شد، افزود: تاکید داریم که سرانه مورد نیاز حمل و نقل عمومی گران نشده و سهمیه بنزین هم به تاکسی‌ها تعلق گیرد.

وی افزود: اگر نفت گران شود و قیمت فوب افزایش پیدا کند کسی که مصرف بنزین کمتری دارد پول بیشتری دریافت خواهد کرد. ما بنزین به کسی نمی‌دهیم بلکه یارانه بنزین می‌دهیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اثر تورمی اجرای این طرح گفت: براساس بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس اثر تورمی این طرح در دهک‌های بالا ۴ درصد بوده و در دهک‌های پایین حتی ضریب جینی را بهبود می‌بخشد. برخی دنبال این طرح را قبول ندارند، لذا می‌گویند که هرکسی باید به پمپ بنزین مراجعه کند و سهم خود را در گالن بگیرد اما اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده ۲۰درصد از درآمد دولت از این طریق به گازسوز کردن تاکسی‌ها و وانت‌بارها اختصاص یابد،‌ البته به آن‌ها فرصت داده می‌شود تا خودرو خود را گازسوز کنند تا کرایه‌ها گران نشود، توضیح داد: ۲۰درصد از این درآمد نیز به مردم اختصاص می‌یابد تا خودرو خود را گازسوز کنند که این مبلغ به صورت وام خواهد بود. ۶۰ درصد باقیمانده نیز برای اشتغال‌زایی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای این طرح ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر کاهش مصرف خواهیم داشت.

امیرآبادی در پاسخ به این سؤال که چنین شرایطی در طرح هدفمندی یارانه‌ها هم پیش‌بینی شده بود اما آنگونه که باید به بخش‌های لازم اختصاص پیدا نکرد، گفت: در طرح هدفمندی یارانه‌ها قانون به درستی اجرا نشد، رئیس‌جمهور وقت در این طرح به همه یارانه داد، در حالی که ۵۰ درصد این طرح اختصاص یارانه نقدی بود.

عضو هیات رئیسه مجلس  به خانه ملت گفت: در این طرح به کسی یارانه مستقیم پرداخت نمیشود که با کمبود منابع مالی روبرو شویم، بلکه به هر فرد ۳۰ لیتر بنزین تعلق میگیرد که به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود، سرپرست می‌خواهد این بنزین را مصرف کند یا اجازه دهد دولت بفروشد، تصمیم با خودش است.

کد خبر 540075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پوریا IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  19 1
  از زمانی دولت درخواست داشت که و ملت بزرگ ایران همکاری کردن و از دریافت یارانه صرف نظر کردن زمان زیادی گذشته . تورم باعث شده عده زیادی از جمله خودم دچار مشکل باشیم و نیازمند به دریافت یارانه هستیم . حال با این تفاسیر و طرح عنوان شده مجلس هزینه ها و فشار های مالی برای افرادی مثل بنده بیشتر هم شده . چرا دولت فراخوانی نمیده که مجددا برای دریافت یارانه مجددا افراد ثبت نام کنن و در صورت دارا بودن شرایط با توجه به درآمد های خانوار های جدید به اونها یارانه تعلق بگیره . این کاملا بی انصافی و در نظر من کلاه برداری هست که دولت عده ای رو به صرفنظر از دریافت یارانه تشویق و ایشان را متضرر کند
 • خر کشور IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  13 1
  طرح خوبیه به شرطی که حقوق هم به قیمت کشور های فوب خلیج فارس کنید. فقط قیمت بنزین و از اونجا میاید. حقوق و درآمد ها هم نگاه کنید. خدا ازتون نگذره که بنزین خودمون و بهمون نمیدید
  • US ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
   9 0
   آقای.محترمن یارانه یعنی چه .؟چرا کشور ثروتمندی چون ایران وضعیت مردمش باید چنین باشد مگر زمان جتگ دوم جهانی است . اصلا قبل از گران شدن بنزین مردم مگر مشکلی.داشتند سران سه قوه بدون ذره ای تفکر آمدند با گران کردن بترین.اوضاع را بدتر کردند حالا. کشور,را آنچنان دیدند که مانده اند چه کنند .از قدیم گفته اند کار را باید بدست کاردان.سپرد نه این ها که از,مملکت.داری ذره ای تجربه و دانش ندارتد
 • کرمی IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  13 2
  باسلام بنظربنده این طرح،ظلم به کسانی هست که خودرو دارند،چراکه آنهاسرمایه شان رو دادن ودولت هم موظف هست که سوخت کافی و ارزان در اختیارشان قراربده چه عمومی وچه خصوصی باشن،بالاخره اونی هم که خودروشخصی داره بنوعی کمک میکنه به کسانی که فاقد خودرو هستن چون جای اونها رو در اتوبوس و تاکسی و...راحت تر میکنه، با این تصمیم سهمیه بنزین خودرو دارها عملا حذف میشه بنابراین این طرح طرح خوبی نیست مگه به خودرو دارها سهمیه اضافی بدن.ممنون
  • US ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
   7 0
   عزیز من‌ کسی که اعتقادی به خدا داشته باشد هیچ وقت حاضر نمیشه چنین ظلمی در حق مردم رو دارد
 • علیزاده IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  5 0
  متاسفانه مجلس به کار دست میزند که کار کارشناسی در آن انجام نشده مردم اتومبیل را از دولت گران میخرند متاسفانه قادر نیستند از آن استفاده کنند این از بی تدبیری قانون گذاران هست در دنیا حتی کشور های که منابع نفتی ندارند چنین مشکلی برای ملت ها بوجود نمیارند محبت کنید کار را بدهید به کارشناس ها چون اکثر مجلسیان کار شناس نیستند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار