وزیر بهداشت گفت: برای اینکه از دنیا عقب نیفتیم، با شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسه رازی و پاستور در زمینه تولید واکسن کرونا تلاش کردیم و در سه تا چهار مورد همکاری مشترک، واکسن‌ها تقریبا مدل انسانی را پاس کرده و به‌زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شویم.

سعید نمکی - وزیر بهداشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر سعید نمکی امروز در نشست ویدئوکنفرانس با خبرنگاران درباره تولید واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: هنوز حرف‌های زیادی درباره واکسن کرونا در جهان وجود دارد و به نتیجه قابل قبولی در این زمینه نرسیده‌ایم. مشابه این ویروس تاکنون دیده نشده و در نتیجه تهیه این واکسن هم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

وی افزود: اینکه این واکسن در جهان چه زمانی به بازار می‌آید و آیا واکسنی که به بازار می‌آید، طول مدت ایمنی آن چقدر خواهد بود، مورد تردید است.

دکتر نمکی ادامه داد: با این حال در مجمع بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت شرکت کرده و سبد خود را در خرید گذاشته‌ایم تا اگر جایی از جهان این واکسن را عرضه کرد، بتوانیم این واکسن را برای شهروندان خود خریداری کنیم.

وی تاکید کرد: رسانه‌ها باید به مردم یاد بدهند تا زمانی که واکسن موثری برای کرونا نیامده، بهترین راه پیشگیری شستن دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری و شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

ماجرای تعویق کنکور

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره کنکور گفت: ما اعلام نکردیم که کنکور به تعویق افتاد. وقتی پروتکل‌های ما نسبت به پروتکل‌های برگزاری کارشناسی ارشد و دکتری سخت‌تر شد، وزیر علوم و رییس سازمان سنجش اعلام کردند که اگر بخواهیم این پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌تر را اجرا کنیم، نیازمند وقت بیشتری برای فضایابی هستیم. در نتیجه اعلام کردیم که این موضوع باید در ستاد ملی کرونا مطرح و تعویق آن تصویب شود.

نمکی افزود: خانواده‌ها در اضطراب بودند و در این زمینه جلسه‌ای گذاشتیم و دیدیم که این تامین فضا را می‌توانیم انجام بدهیم. درنتیجه اعلام شد که تاریخ همان تاریخ قبلی باشد و کل این موضوع در کمتر از ۲۴ ساعت طول کشید. اصرار ما این بود که باید پروتکل‌ها سخت‌گیرانه‌تر باشد.

علت نوسان آمار کرونا

نمکی در پاسخ به سوالی درباره نوسان آمارهای کرونا گفت: نوسان آمار معمولا نشان از یک راست گویی و صداقت در سیستم است. این نوسان حاصل کم یا زیاد شدن مرگ و میرها در کشور است. اگر امروز بستری در یک استان بالا برود، ۱۵ روز دیگر مرگ‌ها افزایش پیدا می‌کند و وقتی موج جدید می‌رسد، تغییری دیده می‌شود. این را بدانید که آمارهای کرونا در ایران یکی از دقیق‌ترین و منطبق بر حق‌ترین آمارهاست.

ماجرای استیضاح وزیر بهداشت و وزیر علوم

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره مسائل مطرح‌شده از طرف برخی نمایندگان مجلس مبنی بر استیضاح وزیر بهداشت و وزیر علوم به علت موضوع کنکور اظهار کرد: از هر تصمیم مثبتی استقبال می‌کنیم و خدا به هرکسی که این بار را از ما بگیرد، خیر بدهد. ما مطیع هر تصمیمی هستیم. موضوع کنکور تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست و تصمیم وزارت بهداشت یا وزارت علوم نیست.

دوصدایی درباره کرونا

وزیر بهداشت در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره دوصدایی و چندصدایی درباره کرونا اظهار کرد: دوصدایی یا چندصدایی حاصل دو رویکرد یا نگاه به مشکلات کشور است. سلامت اصلی‌ترین رکن اساسی کشور است که می‌تواند بر اقتصاد و سیاست و فرهنگ تاثیر داشته باشد. برخی ممکن است این را به گونه دیگری مشاهده کنند، اما کشوری که در تحریم به سر می‌برد و مشکلات اقتصادی دارد، عده‌ای فکر می‌کنند باید اولویت‌های دیگری را پررنگ دید. همه تلاش خود را کردیم که این دوصدایی‌ها را به تک‌صدایی و مهار زودرس کرونا تبدیل کنیم.

نمکی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره مشکلات پیش آمده برای یکی از روزنامه‌ها بیان کرد: تاکنون از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم و حتی قبل از من هم اگر شکایتی بوده خواستم که پس گرفته شود. اگر گفتمان بر اساس حقیقت است که باید با جان و دل بپذیریم. در این دوران سخت که سربازان خط مقدم این دفاع را مشاهده کردیم، عده‌ای برای تشویش ذهن مردم و گسست اعتماد مردم، کارهای تلخی انجام داده و من را به یاد روزهای دفاع مقدس انداخت که عده‌ای در جبهه می‌جنگیدند و افرادی به صدام گرا می‌دادند که سنگر بچه‌های ما را بزند. اگر موردی وجود داشته باشد همراهی می‌کنیم تا هیچ خبرنگاری به دلیل شکایت از جانب ما در مشکل نباشد.

وی اظهار کرد: پدیده کووید ۱۹ شیوه جدیدی از زندگی را به ما تحمیل کرده و یکی از موارد این است که روی عزیز خبرنگاران را کمتر می‌بینیم. هرچند خبرنگاران از ابتدا در کنار مدافعان سلامت حضور داشته و عظمت کار بزرگی که در کشور اتفاق افتاده را به تصویر کشیده‌اند.

او گفت: اعتقاد من این است که یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی در همه کشورها داشتن رسانه‌های پویا و حقیقت‌گویی است که در راستای اعتلای توسعه‌یافتگی کشور نقش آفرینی می‌کنند.

وی درباره شهید محسوب کردن اهالی رسانه که به علت کرونا فوت می‌کنند نیز بیان کرد: اصحاب رسانه همانند دوران دفاع مقدس در خط مقدم هستند و حتما این موضوع را دنبال می‌کنیم. در این زمینه مکاتباتی آماده و خدمت مقام معظم رهبری عرضه خواهیم کرد.

کد خبر 539748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  88 27
  تو رو به جون بچه ها تون همون آخر شهریور برگزار کنید تا هوا خنک تر و استفاده ا ماسک راحتتر ونیاز به کولر نباشه تو رو به قرآن قیمتون میدم
  • کتایون IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   60 2
   دوستان عزیز اگه واقعا بابت تعویق اعتراض دارید یا حرفی برای گفتن دارید، توی توییتر توییت بزنین. یه جمع زیادی از دانش آموزان و عوامل دولتی دارن توییت میزنن در این مورد.
 • کنکوری IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  از قیافه تک تکتون بدم میاد دیگ چقد راحت درمورد حرفای ضد و نقیضشون حرف میزنن انگار نه انگار با اعصاب و روان چن هزار نفر بازی کردن
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  97 10
  نمکی تو حرف خودتم داری نقض میکنی... مگ 2030 نیومد گفت کنکور تعویق افتاده اینک دیگ مجازی نبوده ک بخوای بزنی زیر حرفات فقط خدا میدونه ک با ما چ کار کردی.. در ضمن زیر اون نامه نوشته بودن ک ابلاغیه وزی علوم و بهداشت اسم ستاد نبود
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  92 10
  یکی نیست از وزیر بهداشت بپرسه مگه خودت جزو ستاد کرونا نیستی؟؟؟ داستان کرونا تمام میشه ولی داستان بی لیاقتی و کم کاری های شما با خون مردم در تاریخ و قلب و روح ما ثبت شده. زمانی میرسه که باید پاسخگوی این رفتارهای خودتان باشید...
 • علی IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  90 19
  ای خدا تروخدا تعویق کنین بیماری زمینه دارم وواقعا میترسم
 • یه کنکوری GB ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  84 21
  چرا باید کنکوری ها فدای تصمیمات شما شوند؟؟؟؟؟ لطفا تجدید نظر کنید و تعویق کنکور را اجرایی کنید...لطفا
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  85 4
  ما هم خدایی داریم اقای وزیر بهداشت
 • کنکوری عصبانی IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  119 0
  اگه واکسن درست کردنتون هم مثل برنامه ریزی برای برگزاری کنکور باشه که خدا خودش به خیر کنه
 • داوطلب کنکور IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  120 4
  خووودت گفتی به تعویق افتااااد حتی اخباررررر اعلامممم کردددددد چطور ت روز روشن دروغ میگیییییییی
  • علی IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   69 4
   نمکی مردنیسی ،خودت گفتی تعویق ،دوشب پیش اخبار21 گوینده خبرهم حیدری بود،حالا میگی ما نگفتیم تعویق،الهی که کرونا بگیری بمیری
 • کنکوری IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  101 5
  مگه جون ما دانش آموزا اصلا مهمه!؟!؟ بیخیال‌ شید بزارید کنکور بدیم شاید مردیم از این همه دروغ خلاص شدیم:\ آمار کرونا که کاملا دروغ، رعایت پروتکل بهداشت تو شیش صد هزار دانش اموز امری محال ، لو رفتن سوالات کنکور که کاملا واضحه ای مردم سوالات لو رفته برای همین خواستن بزارنش آخر شهریور تا کی خودمونو بزنیم ب نفهمی!؟
 • حالا IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  68 2
  خواهش میکنم همشهری این نظراتو انتقال بده........جون جوونای مملکت در خطره ...
 • SSS IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  39 4
  خاک تو سرمون برای وزیرمون لعنت به همتون چون ارامشو ازمون گرفتین ایشالله از ریشه نابود بشین خیال ماهم راحت بشه
 • داوطلب کنکور IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  51 3
  یکم خجالت بکش اینجوری ت روز روشن حرفتو عوض میکنی دروغگویی مثل ت ندیده بودم
 • ... IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  76 14
  تو رو خدا تعویق انجام بشه تو شرایط کنکور کی میتونه 4 ساعت ماسک بزنه...من که نمیزنم
 • ... IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  61 13
  تو رو خدا تعویق انجام بشه تو شرایط کنکور کی میتونه 4 ساعت ماسک بزنه...من که نمیزنم
 • کنکوری IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  68 3
  آقای نمکی شماها با صحبتاتون اثبات کردین که مدیریت ندارین بقول اقای نادری شما اون دنیا باید پاسخگوی جون تک تک ادمها باشین. هیچی جوابی نمیگم فقط میزارم خدا خودش جواب تک تکتونو بده...
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  اقا نمکی خواهش میکنم کنکور را تعویق بنداز ما اصلا روحیه مون خراب شد همون قدر وقتی هم که داشتیم هدر
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  48 5
  اقا روحانی چرا این تصمیمیم را گرفتین و با جون داوطلب ها بازی میکنید ....اون موقع میگن ترامپ به فکر جون مردمش نیسته شما که از اون بد ترید. علاوه بر جونمون روح مونم هم تو این مدت خراب کردید
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  21 41
  من یه دانش آموز کنکوریم،سال سوم کنکورمه،واقعا دیگه خسته شدم،یک روزم بخاطر تعویق کلا از دست رفت،نمیدونم تو نیم ساعت چه اتفاقی افتاد نظرمسعولان عوض شد،بابا ما رو با استرس نکشین،من حاضرم کرونا بگیرم اما کنکور برگزار شه
 • محمد IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  66 10
  نهایت بی شرافتی وزیر بهداشت
  • کنکوری IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   17 1
   شما که می خوای خودتو بکشی لطفا یه راه دیگه پیدا کن چرا از جون بقیه مایه میزاری
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  34 5
  من دروغ های ترامپ رو به لجبازی این فرد بیشتر ترجیح میدم. این رئیس جمهور خودمون در دوره ی اولش خوب بود ولی در دوره ی دومش حسابی گند زد به همه چی. فعلا که وزیراش دارن رگباری استیضاح میشن و برکنار میکننشون و وزیر جدید پیشنهادی هم نمیتونه از مجلس رای بگیره
 • وحید IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  21 69
  درود بر وزیر زحمتکش که بر اساس مصلحت تصمیم گرفتن نه بر اساس فشارهای جناحی و ....
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   17 2
   عزیزم انگار حالت خوش نیست وزیر بهداشت و علوم تصمیم نگرفته که تعویق نشه اونا راضی شده بودن رییس جمهور نگذاشت جون ما به خاطر سیاست که چیزی نیست
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  15 72
  آزمون تيز هوشان دكترا ارشد گرفتند كسي نمرد شما هم كنكور بدين نمي ميريد انگار دارن جنگ ميرن جو ندين
 • . IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  36 9
  بخدا خسته شدیم از این همه سردرگمی حداقل این چند روزی که آرامشمونو ازمون گرفتیدو پس بدید یکم از این حالت سردرگمی دربیایم وسرجلسه حاضربشیم حتی یروزم واسه ما یروز بودکه ازمون گرفتید.
 • محمد IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  35 1
  خدا را خوش نمی آید انقدر با اعصاب بچه ها بازی می کنید اکنون در تمامی سایت ها زمان کنکور را آخر شهریور اعلام کرده یعنی در این کشور هیچ کس سر حرفش نیست دیشب زیر نویس کردید لغو وحالا نظرتان عوض شد در عرض چند ساعت اینگونه برای کشور و سلامت مردم تصمیم می گیرید با شروع مسافرت ها و دورهمی ها که تداخل با مراسم های مذهبی را دارد هوای گرم در مناطق گرمسیر افزایش تقلب و لو رفتن سوالات در اخر شهریور آنفلانزا و سرما خوردگی هنوز شروع نشده و از مسافرت ها جلو گیری می شد به سیستم سرمایشی نیازی نبود و حتی صحبت هایی در مورد واکسن نیز شده بود

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار