عبدالحسین روح‌الامینی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید «آیا شما ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه مسکن را از مجلس گرفته‌اید یا خیر؟» پاسخی هتاکانه و قلدرمآبانه ارائه کرد.

عبدالحسین روح‌الامینی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، مجلس شورای اسلامی در دوره‌های مختلف مبلغی را به عنوان ودیعه مسکن در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد. {توضیح مجلس درباره حق مسکن ۲۰۰میلیونی نمایندگان}  این مبلغ در دوره فعلی ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.

در فلسفه این مبلغ اینطور گفته می‌شود که نمایندگانی که در تهران منزل ندارند، کمک هزینه‌ای برای خرید یا رهن داشته باشند تا بتوانند وظیفه نمایندگی خود را دنبال کنند. اینکه چقدر این فلسفه درست است یا خیر؟ محل بحث نیست. اما این موضوع درباره نمایندگانی که در تهران سکونت دارند و یا نمایندگانی که در دوره‌های قبلی مجلس نیز حضور داشته‌اند و این ودیعه را قبلا گرفته‌اند، مسئله مهمتری است.

دفاع عضو هیات رئیسه مجلس از حقوق نمایندگان | نمی‌توانیم چادر بزنیم!

دفاع عضو هیات رئیسه مجلس از حقوق ۱۱ میلیون تومانی نمایندگان

ظاهراً طبق آیین‌نامه همه نمایندگان مجلس می‌توانند این ودیعه را دریافت کنند. امّا وقتی عدالت‌خواهانه و منصفانه به این مسئله نگاه شود پرسش مهمی پیش می‌آید و آن اینکه اگر نماینده‌ای در تهران خانه دارد و یا نماینده شهرستانی است که در دوره‌های قبلی در تهران خانه خریده و یا پیشتر ودیعه دریافت کرده، چرا باید چنین مبلغ کلانی را دریافت کند؟ آنهم در شرایطی که مسکن به یک معضل و بحران بسیار جدی برای مردم عادی تبدیل شده و بسیاری از مردم در تامین مبلغی بسیار کمتر از این نیز برای اجاره یا رهن دچار مشکلات عدیده هستند.

برخی خبرنگاران تسنیم برای پیگیری همین مسئله، بدون القای هیچ پیش‌فرض و چالشی، با برخی نماینده‌های تهران این سوال را مطرح کردند که ۱- آیا شما ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه مسکن مجلس را گرفتید یا نه؟ ۲- اگر گرفتید، یعنی در تهران خانه نداشتید؟

در موردی بسیار عجیب، آقای عبدالحسین روح‌الامینی نماینده تهران در مواجهه با پرسش خبرنگار که این سوال را پرسیده، اولاً گفته است که «به تو چه؟» و سپس در پاسخ به اصرار خبرنگار که بالاخره این مسئله‌ای است که مردم حق دارند بدانند، گفته است: در تسنیم غلط کرده‌اند که گفته‌اند چنین موضوعی را بپرسید!

این درحالی است که اگر در ظاهر از آقای روح‌الامینی بپرسید شما موافق شفافیت هستید یا خیر؟ به احتمال زیاد برای مواجه نشدن با انتقاد عمومی تأکید خواهد کرد که بنده ۱۰۰ درصد موافق شفافیت هستم! اما وقتی با کوچکترین پرسشی درباره مبلغ دریافتی مواجه می‌شود به این نتیجه می‌رسد که غلط کرده‌اند این سوال را از او می‌پرسند، چرا که امثال او باید آسوده باشند که کسی از اعمال و رفتارشان چیزی نمی‌پرسد!

ممکن است آقای روح‌الامینی این ودیعه را دریافت کرده باشد و ممکن است دریافت نکرده باشد، اما نحوه مواجهه او با خبرنگار و یک سوال ساده و البته صریح در راستای شفاف‌سازی نشان می‌دهد که چنین نماینده‌ای واقعاً تا چه حد اولاً به شفافیت و رسیدگی به رفتار و اعمالش اعتقاد دارد و ثانیاً تا چه اندازه پیش و پس از انتخابات یک‌رنگ است!

این مسئله مهمی است که نشان می‌دهد مردم باید در انتخابات مختلف نه به شعارها بلکه به «تعهدات» واقعی افراد رأی دهند تا دست آنها برای تغییر رنگ پس از رأی‌آوری باز نباشد.

موضوع پیش رو همچنین آزمونی برای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است تا بتواند از حیثیت خود دفاع  کند. اگر به این رفتار آقای روح‌الامینی رسیدگی نشود، این رفتار را  به حساب کل مجلس نوشته است!

در همین زمینه:

کد خبر 539734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  19 1
  خدا عاقبت مردم را ختم به خیر کند این هم نماینده مردمی
 • ایرانی US ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  16 2
  اینانماینده نیستن طلبکارن انگار.خدانگذره ازکسانی که این همه گرونی ایجادکردن.
 • GB ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  13 0
  جنون قدرت از کروناویروس آسیبش بمراتب بیشتر است.
 • IT ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  11 0
  بسم الله الرحمن الرحیم و من یعمل مثقال ذره شرا یره. آیا نماینده مسلمان مردم تهران، هرگز این آیه از قرآن را نشنیده است؟
  • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   9 0
   این شعار ها .ایه قران و روایات اول انقلاب جذاب بود نسل ما که رویا یی بودیم .اکنون برای نسل های پس از انقلاب جذابیت ندارد
 • US ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  9 0
  این طرز پاسخ یعنی بله٬ صد در صد دریافت کرده ام ولی کسی نباید بدونه.
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  9 0
  تمام این توهین ها و رفتارهای نامناسب حقتان است از شماست که بر شماست اصلا مگر در ایران رسانه ی آزادی هم وجود دارد؟ حقتان است شما خود سانسورچی و متقلب هستید از دیگران چه انتظاری دارید.
 • سید IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  3 0
  افرین صد آفرین به شما
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  10 0
  گفته بودند اواز دهل شنیدن ازدور خوش است اینا فکر میکنن قبلی هادو دستی میخوردند خودشونو معصوم میدونن
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  17 1
  همینه وقتی نماینده با صد هزار نفر از جمعیت هشت میلیونی می‌ره مجلس باید شاخ و شونه هم بکشه
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  10 0
  همیکنه بجای توهین طرف و نکشته جای شکرش باقی هست
 • آقالو IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  10 0
  به نظرمن برای این نماینده وامثال این اگروجوددارد با یک کلاس تربیتی واخلاقی بگذارند.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار