سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان بین وزارت اقتصاد و وزارت نفت، پای دارادوم به بازار سرمایه باز خواهد شد تا باقی‌مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه نیز در بورس عرضه شود. صندوقی که ویژگی‌هایش تفریبا مشابه دارایکم است و همه مردم می‌توانند خریدار آن باشند.

صندوق سرمایه‌گذاری - بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت‌ها را به روش‌های معمول یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) عرضه کند و به فروش برساند. متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای سال جاری هیأت وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در قالب سه صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامل (ETF) باقیمانده سهام  دولت را واگذار  کند.

نخست صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بانک و بیمه شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و شرکت‌های بیمه البرز و اتکایی امین، دوم صندوق سرمایه‌گذاری  قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز و سوم صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس است.

  • ویژگی‌های دارایکم و دارادوم

در این راستا وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دستگاه تخصصی بانک‌ها و بیمه‌ها  در اردیبهشت‌ماه سال جاری  صندوق دارایکم را تشکیل داد و واحدهای آن صندوق را از طریق پذیره‌نویسی  به عموم مردم عرضه کرد. ویژگی‌های دارایکم طبق قانون و مصوبه هیات وزیران که مقرر شده بود که  سه صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با اعمال تخفیف و از طریق پذیره‌نویسی عمومی تا سقف ۲۰ میلیون ریال برای هر شخص تشکیل شود، بهره‌مندی تمامی ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده بود. پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر بوده و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.

اما آنچه تاکنون در مورد دارادوم اعلام شده این است که این صندوق در اولین چهارشنبه شهریورماه عرضه خواهد شد. همچنین همه مردم می‌توانند سهام دومین صندوق‌ ETF را خریداری کنند که سقف خرید آن برای دارا یکم معادل ۲ میلیون تومان بوده و اما این سقف  برای دارا دوم با تصویب هیئت دولت به ۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد. همچنین، در این معامله خریداران از تخفیف ۳۰ درصدی هم برخوردار می‌شوند.

البته هنوز مشخص نیست افرادی که از تخفیف دارایکم بهره‌مند شده‌اند از تخفیف دارادوم هم بهره‌مند خواهند شد یا خیر.

کد خبر 539510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • lpln IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
    1 0
    سلام بجای اینکه فقط بفکرعرضه پی درپی سهام باشدفکری هم برای حمایت آن داشته باشیدچون اگربورس دچارآسیب شودبیشتراز همه دولت ضررخواهد کرد هرفردی ازقانون عرضه وتقاضا اطلاع دارد

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار