سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: برخی هموطنان حدود ۲ سال است که منتظر دریافت کارت‌های ملی هوشمند خود هستند و درمجموع ۱۰ میلیون نفر در نوبت دریافت کارت‌های خود به سر می‌برند.

کارت ملی هوشمند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سیف الله ابوترابی از صدور کارت ملی هوشمند برای بیش از ۴۷ میلیون نفر در کشور خبر داد و گفت: اگر امکان تأمین بدنه کارت فراهم شود، در کمتر از ۶ ماه می‌توانیم کل جامعه هدف صدور کارت ملی هوشمند را پوشش دهیم.

او درباره وضعیت صدور کارت ملی هوشمند توضیح داد: تقریبا ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور، واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند که خوشبختانه با همت و تلاش همکارانم در دفاتر پیشخوان و پست در سراسر کشور، تاکنون ۵۷ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۴۱۵ نفر از هموطنان از طریق ایستگاه های متفاوت مراحل تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند را انجام داده اند.

ابوترابی افزود: کمتر از ۵ میلیون نفر هنوز مراحل تکمیل ثبت‌نام را انجام نداده اند و به طور میانگین ماهانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر بر حسب نیاز به کارت هوشمند یا رسید کارت هوشمند، به واحدهای اجرایی مراجعه می‌کنند.

وی گفت: در عین حال از این جمعیت بیش از ۵۷ میلیونی، برای ۴۷ میلیون و ۶۴۹ هزار و ۵۶۳ نفر کارت ملی هوشمند صادر کرده ایم و خوشبختانه تولید ملی هم به حرکت درآمده و عزیزان ما در چاپخانه دولتی تا امروز نزدیک به ۳ میلیون کارت صادر و به شرکت تراشه گذار واگذار کرده‌اند که این شرکت هم تا دیروز یک میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۱۲ کارت تولید داخل را به ما ارائه داد که کارت ها را صادر کردیم و به دست مردم رساندیم.

ابوترابی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، ادامه داد: وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور به صورت روزانه پیگیر تأمین اعتبار و تأمین بدنه کارت هستند و قرار شده هفته آینده هم دیداری با رئیس‌جمهور داشته باشند تا بتوانیم کاری را که در دولت تدبیر و امید آغاز شده، به سرانجام برسانیم تا همه هموطنان از کارت ملی هوشمند برخوردار باشند.

وی افزود: بنا بر آمار ثبت‌نامی‌ها، به دلیل تحریم هایی که انجام شد و امکان واردات بدنه کارت وجود نداشت و همچنین به دلیل مشکلات اعتباری، تاکنون یک جامعه ۱۰ میلیون نفری که ثبت نام کرده اند، در نوبت هستند که امیدوارم بتوانیم تا پایان سال کارت‌هایشان را کنیم. در این زمینه بحث تأمین بدنه کارت از سوی چاپخانه دولتی و تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه مهم است که در قالب دو گزارش به رئیس جمهور ارائه شده تا بتوانیم مشکل این هموطنان را که نزدیک به ۲ سال در نوبت مانده‌اند، حل کنیم.

  • با این تعداد کارت مشکل حل نمی‌شود

این مسئول با اشاره به وجود ظرفیت صدور ماهانه ۲.۵ میلیون کارت ملی هوشمند از سوی سازمان ثبت احوال، گفت: اگر همکاران در چاپخانه دولتی یا مراجع ذیصلاح که متولی تأمین بدنه کارت هستند، بدنه را تأمین کنند، در کمتر از ۶ ماه می توانیم کارت‌ها را برای جامعه هدف صادر کنیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال ادامه داد: گره اصلی کار این است که بدنه کارت باید تأمین شود و امیدواریم این مشکل با دستور رئیس‌جمهور حل شود. هفته آینده جلسه ای برای این موضوع برگزار می شود تا بتوانند مشکل را قبل از پایان دولت حل کنند و همه هموطنان از امتیازات ویژه کارت ملی هوشمند بهره‌مند شوند.

ابوترابی ادامه داد: الان یک سال و نیم از برنامه عقب هستیم. با تکمیل این برنامه، کلید ورود به دولت الکترونیک را به سرانجام می رسانیم. مردم خیلی نجابت به خرج دادند، فکر می کنم با تأمین بدنه کارت بتوانیم تا پایان سال و یا قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری، کارت ملی را تحویل مردم دهیم.

او گفت:سازمان ثبت احوال هیچ مشکلی برای صدور کارت ندارد، بلکه مشکل ما تأمین بدنه است که طبق بند «د» ماده ۴۶ قانون محاسبات عمومی، تأمین بدنه کارت به چاپخانه دولتی محدود شده است که فکر می‌کنم با دستور رئیس‌جمهور مشکل حل شود.

وی گفت: تاکنون ۳ میلیون کارت به ما ارائه شده اما این میزان نیاز ما را رفع نمی‌کند. چراکه یک جمعیت ۱۰ میلیونی در نوبت داریم و برخی هم بعدا مراجعه می‌کنند. ما حدود ۱۵ میلیون کارت نیاز داریم.

ابوترابی تاکید کرد: همه دستگاه های اجرایی مکلفند که از طریق سامانه برخط (آنلاین) که در ۲۰۰ هزار نقطه کشور در اختیار است، برای رفع مشکل افرادی که در نوبت هستند، با رسید کارت و سریال شناسنامه اقدام کنند. افرادی هم که هنوز ثبت نام‌نکرده اند، بدانند که از هیچ خدمتی در سیستم اداری نمی توانند بهره مند شوند.

این مسئول اوایل این ماه نیز در گفتگویی از کمبود کارت خام برای صدور کارت ملی هوشمند خبر داده و گفته بود: «با توجه به محدودیت‌های کارت خام، رایزنی‌های متعددی با مسئولان برای تأمین کارت خام انجام شده و همچنین رئیس‌جمهور دستوری را به سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تأمین اعتبار برای تهیه کارت‌های ملی هوشمند داده است.»

حال باید دید رئیس‌جمهور چه زمانی قرار است به این موضوع ورود کند و مشکل کارت‌های ملی هوشمند را که میلیون‌ها ایرانی از حدود ۲ سال پیش در انتظار صدور و تحویل آنها هستند، حل و فصل کند.

کد خبر 539340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
    0 0
    یک برگ مقوا مشکل اساسی مملکت شده و ادعای ما گوش فلک رو کر کرده

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار