براساس قانونی که روز چهارشنبه در مجلس تصویب شد مالک یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری خالی در یک منطقه معمولی پایتخت باید در سال اول حدود ۶۵۰ میلیون تومان مالیات بپردازد.

مسکن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم را که مربوط به مالیات از خانه‌های خالی است به تصویب رساند. بر اساس این طرح اگر خانه‌ای در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر خالی بماند در سال اول شش برابر اجاره سالیانه، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مبلغ اجاره سالیانه مشمول مالیات می‌شود.

با وجود آن‌که هنوز جزئیات و نحوه محاسبه مالیات خانه‌های خالی از سوی سازمان امور مالیاتی ارائه نشده، محاسبات سرانگشتی از جریمه‌های سنگین برای خانه‌های خالی از سکنه حکایت دارد.

 • مالیات یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون تومانی خانه ۱۰۰ متری در سال سوم

به طور مثال نرخ رهن کامل یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری نوساز در منطقه معمولی از شهر تهران حدود ۳ میلیون تومان است. اگر این عدد را به اجاره ماهیانه تبدیل کنیم اجاره بهای هر ماه ۹ میلیون تومان و اجاره هر سال ۱۰۸ میلیون تومان می‌شود و مالک واحد مسکونی مذکور به شرط خالی بودن باید در سال اول شش برابر این مبلغ یعنی ۶۴۸ میلیون تومان، سال دوم یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون تومان و سال سوم یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون تومان مالیات بپردازد.

بر اساس نرخ‌های روز بازار اجاره مسکن در شهر تهران، قیمت رهن کامل در محله تهرانپارس بین ۲ تا ۳.۵ میلیون تومان است. در غرب تهران نرخ رهن کامل حدود ۲.۵ تا ۴ میلیون تومان و در مناطق شمالی بین ۳.۵ تا ۵ میلیون تومان و بیشتر است.

حال تصور کنیم یک آپارتمان ۲۰۰ متری در شمال تهران خالی مانده است. بر اساس این قانون واحد مذکور در سال اول مشمول ۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون، سال دوم مشمول ۴ میلیارد و ۳۲۰ میلیون و سال سوم مشمول ۶ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان جریمه مالیاتی خواهد شد.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی در واقع اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سوم اسفند سال ۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن است؛ قانونی که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم نه در سال ۱۳۶۶ و نه پس از اصلاح آن در سال ۱۳۹۴ اجرایی نشد. با این حال به دنبال رونمایی از سامانه املاک و اسکان در بهمن ماه ۱۳۹۸ از سوی وزارت راه و شهرسازی، دولت و مجلس مصمم شده‌اند تا اجرای مالیات خانه‌های خالی را عملیاتی کنند.

طبق آمار سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲.۵ میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد. این در حالی است که قیمت مسکن از توان متقاضیان مصرفی خارج شده و کارشناسان از جمله دلایل آن را وجود ۴.۷ میلیون مسکن مازاد می‌دانند که ۲.۵ میلیون خالی و ۲.۱ میلیون نیمه خالی است.

اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی در انتظار بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک و اسکان است که باید با اتصال دستگاه‌های مرتبط تکمیل شود.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفته که اولین برگ‌های مالیاتی در تابستان جاری برای مالکان واحدهای خالی از سکنه صادر می‌شود.

 • راه فرار محتکران مسکن از مالیات خانه‌های خالی بسته می‌شود؟

یکی از نگرانی‌هایی که اخیراً در خصوص فرار از پرداخت مالیات واحدهای خالی از سکنه ایجاد شده، انعقاد قراردادهای صوری است که طبق صحبت نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی، راه‌های فرار برای این گروه از مالکان بسته خواهد شد.

اسماعیلی، نماینده مجلس یازدهم با اشاره به ابراز نگرانی کارشناسان درباره شکل گیری قراردادهای صوری اجاره می‌گوید: خوشبختانه مجلس یازدهم به صورت کارشناسی تمام خلاءهای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را شناسایی و برای رفع آن برنامه‌ریزی کرده است، از این رو به طور قطع در زمان تدوین و تصویب قانون مربوطه تمام این موارد مد نظر قرار خواهد گرفت.

 • هر مشاور املاک، سقف تعداد قرارداد دارد

در خصوص نگرانی از انعقاد قراردادهای صوری نیز اتحادیه املاک سقف تعداد قرارداد در سامانه املاک و مستغلات برای مشاوران تعیین کرده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این موضوع بیان می‌کند: اتحادیه مشاوران املاک با اداره آگاهی هماهنگ شده تا با مشاوران املاکی که در بازار مسکن اخلال ایجاد می‌کنند، مقابله کند.

خسروی تصریح کرد: برای هر دفتر مشاور املاک مشخص است که چه تعداد قرارداد می‌تواند منعقد کند. اگر زیاد نوشته باشد، او را به اداره آگاهی معرفی می‌کنیم؛ کما این‌که تاکنون اسامی تعدادی از مشاوران املاک را به پلیس آگاهی ارائه کرده‌ایم.

 • استفاده از تقاطع اطلاعاتی برای شناسایی خانه‌های خالی

یکی دیگر از ترفندهایی که ممکن است مالکان برای وانمود کردن این‌که خانه دارای سکنه است به کار بگیرند روشن کردن چراغ‌ها برای کار کردن کنتور است. در این زمینه پروانه اصلانی، مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پیش از این به ایسنا گفته بود: برای شناسایی خانه‌های خالی از یک تقاطع اطلاعاتی بین دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنیم.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در توضیح این برنامه گفت: ما از دیتاهای دستگاه‌های مختلف بهره می‌گیریم و یک خروجی به دست می‌آوریم. به طور مثال متوجه می‌شویم که فردی دارای دو پلاک ثبتی است اما مطمئن نیستیم. به همین دلیل به فرد پیامک می‌دهیم آیا قبول داری این دو پلاک به نام شما است یا خیر؟ در هر دو صورت باید به سامانه مراجعه و اطلاعات خود را تصحیح کند.

اصلانی افزود: اگر فرد قبول دارد که دارای دو واحد مسکونی است یکی را به عنوان محل استقرار خودش در نظر می‌گیریم و برای دومی، باز هم اطلاعات می‌خواهیم لذا پیامک دوم را می‌فرستیم. ممکن است فرد بگوید که این واحد دارای مستاجر است بنابراین از او می‌خواهیم اطلاعات مستاجر را بدهد. این رفت و برگشت‌های اطلاعاتی انجام و مشخص می‌شود این خانه خالی است یا خیر، لذا مکانیزم‌های تشخیصی برای راستی‌آزمایی داریم.

کد خبر 537880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 72
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  اعدادمتن غلط است .....احترام به مالکیت خصوصی چه میشود
  • امید IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   54 11
   معلومه یه کاسه ای زیر نیم کاسه بعضیاس که این حرفو میزنن...
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   52 15
   با سلام مالکیت خصوصی نباید مالیات بدهد؟ مالکیت خصوصی احتکار است؟ مالکیت خصوصی یعنی زمین خدا را غصب کردن ؟ اگر هرکس به حق خود قانع نباشد در هر بخشی دست اندازی شکل خواهد گرفت مثل اشغال خیابان توسط مغازه داران و ...
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   31 11
   مقابله با احتکال مهمه یا احترام به مالیکت خصوصی شما ؟؟
  • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   14 3
   درستش همینه
  • IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   23 10
   الان شخصی که دو خانه در دو شهر متفاوت دارد که به یکی از آنها فقط هر از گاهی مراجعه میکند باید مالیات دهد؟! اگر اینگونه باشد که افتضاح است
 • ج. ج IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  خدا خیرتان دهد این موضوع را زود عملیاتی کنید
  • مازیار IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   107 8
   طرف۱۵۰۰واحد آپارتمان رو احتکار کرده!!!! بهش میگن مالکیت خصوصی؟؟؟؟!!!!
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  92 41
  پس با این حساب ، مجلس اجاره ماهانه 9 میلیون تومان در ماه را برای یک آپارتمان 100 متری تأیید کرده است . به این میگن دوستی خاله خرسه . البته اگر اعداد این گزارش صحیح باشد .
  • س IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   48 32
   اره اقا زودتر عملیاتی کنین اون بد بختایی هم که از قیمتهای که شما دادین خبر ندارن قیمتاشان رو افزایش بدن به روز کنن تا مستاجرا بدبختر بشن قیمتای عادلانه ای دادید
 • میلاد IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  انشالله که بازار قولنامه های جعلی داغ نشود و این هم کنترل کنند ،و انشالله که در عمل هم اجرا شود
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   33 38
   به همین خیال باش
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  47 2
  واقعا متاسفم از اینکه به این مبالغ اجاره ماهیانه اعتراف میکنند و قدمی بر نمیدارند!!!!!
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  33 12
  سلام خدا روزی که دنیا را نهاده به هرکس هرچه لایق بوده داده به بلبل ناله مستانه داده به طاووسان فر شاهانه داده به جغدان در خرابه لانه داده به شیران قدرت مردانه داده به ماهم ۴۰ تومان یارانه داده به دیگرانه بنزین فناوری بیکانه داده
 • علی‌ IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  77 18
  اگر لابی های پنهان و مافیایی بگذارد این طرح اجرا شود یک گامی به سوی عدالت هست
 • پیمان IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  54 49
  این طرح هم مثل طرح بنزین سه هزار تومانی فقط برای خالی کردن جیب مردمه وگرنه هیچ کمکی به مستاجران نمیکنه دولت عادت کرده اول طرح را یجوری مطرح میکنه که بعضی فکر میکنن به نفعشون هست
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  71 10
  مطمعن باشید املاکی های سودجو که کل بازار خونه رو خراب کردن راهی براش پیدا میکنن دولت چکاره هست بازار املاک دست مشاورین املاکه اگر میخواهین بازار اروم شه اول از اونا شروع کنین
  • US ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   20 2
   دقیقا
  • US ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   15 3
   دقیقا
 • ایرانی IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  54 26
  جیب دولت به شدت خالی شده . چون دلشون به حال عوام نسوخته
  • A,m IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   7 1
   بابا چرا این حرف ها رو میزنید نون گرون میشه میگن نونواها گرون کردن دارو گرون میشه میگن داروسازان گرون کردن گوشت گرون میشه میگن قصاب ها گرون کردن
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  66 5
  باعث 90 درصد گرونی مسکن بنگاه های املاک هستند به دلیل این که کمیسیون بیشتری گیرشان می اید
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  48 6
  خب مجلس که اجاره سنگین خانه های خالی رو تغیر کرده پس از اندازه جریمه مشخصه آقا یارو اومد گفت من این قیمت گذاشتم برا کرایه کسی نمیاد چی؟؟؟؟خود مجلس مستاجر پیدا خواهد کرد؟؟؟
 • ناشناس IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  32 55
  فکر میکنید با این قانون مشکل مسکن حل میشه.ایا با این گرونی ها کسی میتونه خونه اجاره کنه.چه برسه خونه بخره ممنون از نمایندهای کار آمد.اگر راست میگید.جلوی گرونی را بگیرید .مردم تو سیر کردن شکم زن و بچه هاشون موندن.کمتر با ملت شوخی کنید
 • علی IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  51 77
  کسانی که دارای دو واحد مسکونی یا بیشتر هستند مگر در قرعه کشی برنده شده اند یا مفت بدست آورده اند که دولت محترم مشکلات و ناتوانیهایش در حل مشکل مسکن را به مالکان مسکن واگذار میکند.
 • مریم IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  90 24
  این جریمه کردن خوبه خدا خیرشون بده صاحب خونه منم هرسال زیاد میکنه 3تا یا بیشتر خونه دارن چندتاش خالی یه کد رهگیری نیومد انجام بده که مالیات نیاد انشالله که اونم پیداش کنن جریمه خدادتومنی بدن
  • سراب IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   23 10
   خونه رو باقرعه کشی شایدب دست نیاورده باشه ولی حق نداره خالی بزاره ک مردم برن بالای پشت بام اجاره کنن
 • محسن IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  23 9
  کار خوبیست اگر مردم تحت تاثیر مافیا به این طرح اعتراض نکنند
 • مهدی IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  28 12
  این جور که مشخصه این طرح خودش تعیین کننده نرخ اجاره ها خواهد بود و بهانه خوبی برای اخذ مالیات بیشتر و کسب درآمد برای دولت. برادران عزیز مجلس حواستون به تعارض منافع دولت باشه چون نفع دولت در اخذ مالیات بیشتره ولی هدف طرح تشویق به اجاره دادن خانه های خالی متاسفانه جای تشویق با تنبیه عوض شده ضمن اینکه وقتی که خانه ای ساخته و تکمیل شد شاید تا مدتها خالی باشه تا به فروش برسه و اجاره دادن از کیفت اولیه اون کم میکنه و استهلاک داره اینم توی طرح در نظر گرفتن؟ امیدوارم روشهای تشویقی جایگزین بشه.
 • محمد محمدی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  32 18
  میگما حکم زنده زنده سوزوندن مالک رو تصویب میکردن محکمتر نبود!؟ یه کارکنن اصن کسی دنبال بردن سرمایه تو این بخش نباشه!
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  28 24
  با این اوصاف خیلی راحت کرایه رو چند برابر اعلام کردن که یعنی باید این کرایه رو از مردم بدبخت بگیرن
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  24 29
  هزینه این جرایم را مالکین نخواهند داد ، از مردم بیچاره (خریداران خرد یا مستاجرین ) خواهند گرفت ،
 • حمزه IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  18 4
  ازگزارشات مردمی استفاده شود
 • علی IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  44 12
  با اتخاذ تصمیم های غلط کاری میکنید که اجاره خونه چندین برابر بشه و خرید خونه بشه یه رویا ...مرسی که هستین
 • مستاجر AE ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  32 5
  بسیار عالی، لعنت به مالکین طماع، ترمز اجاره‌ های بی حساب وکتاب کشید ه میشه /
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  19 17
  خوب هرخونه رو بنام یکی از افرادخانواده میکنن همسر و فرزندان و نوه و ....اینو میخوایین چکار کنین؟
 • علی IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  21 3
  اجاره نامه های صوری توسط بعضی املاک بازار خوبی پیدا میکند.. راستی در مورد قیمت خرید خونه که سر به فلک کشیده چه راه حلی دارید؟ واقعا این راهکارها شما برای مستاجرین هست یا برای درآمد دولت.. چرا در کشورهای همسایه از این خبرها نیست؟ مدیران کار بلد ما چه میکنند؟
  • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   2 1
   به نام هرکی باشه. اگه خالی باشه مالیات بهش میخوره
 • مصطفی IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  42 25
  به هرحال هرکاری رو باید از یک جایی شروع کرد. قانون تصویب شده بسیار عالی است. انشاالله نواقص آن نیز در طی زمان برطرف شود. در حقیقت این کار باید از سالهای پیش به صورت جدی شروع میشد. خدا پشتیبان این مجلس انقلابی و جوان باشد... انشاالله دولت انقلابی و جوان رو هم در سال آینده شاهد باشیم...
 • س IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  23 44
  قیمتها عادلانس خدا خیرشان بده اونها هم که کمی رحم داشتن با این قیمتها حالا دندونشون خونی میشه برای مکیدن خون مستاجرا
 • ناصر IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  24 7
  اگر این قیمت ها درست باشند، یعنی قیمت خانه در ایران چند برابر میشود، تورم افزایش می یابد و حتی شرایط اجاره از طرف موجر سختتر خواهد شد مثلا شارژ ساختمان، میزان خسارت و استهلاک ساختمان، تعداد نفرات و .... در هزینه های جدا از اجاره جزو شرایط اجاره میگردد، چون قرارداد رقابتی و توافقی میشود و ..... البته راه حل هم دارد ....
 • مهدی IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  20 5
  اگه واقعا در عمل اجرا بشه خیلی عالیه و یه پیشنهاد که کشورهای توسعه یافته از اون نتیجه گرفتن اینه که هر فرد یک سند مسکونی فقط به اسمش باشه و برای دومی امکان پذیر نباشه یا مالیات زیادی بده که نگهداری اون نصرفه و یا اجاره بده و یا بفروشه .
 • مهدی SE ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  8 7
  من اگه خونه خالی داشتم خیلی خیلی ارزون میدادم اجاره به اونایی که تازه ازدواج کردند و پول کرایه ندارند یا مفت میدادم بابا اون دنیا ی چیزی بزارید
 • 1233 IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  11 6
  خیلی خوبه صاحب چند خونه های بی انصافو حسابی نقره داغ میکنه .آخه بابا مگه مستاجرا تا کی باید کل حقوقشونو بابت اجاره منزا بپردازن!؟
 • رضا ایرانی IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  10 3
  حالا از چه موقع عملیاتی میشه ، موکول به آینده نشه که میره خاک میخوره و داستان مالکین طماع ( البته سوای مالکین با وجدان ) و مستاجر تکرار شده و چند وقت مستاجرین چشم انتظار اجرای قانون و دیگر هیچ !!!
 • متین IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  3 0
  معلومه که قانون را این آقا نخوانده شش برابر مالیات معمولی فعلی عدد خیلی گوچکی میشود نه شش برابر کل اجاره ماهانه
 • مهدی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  5 5
  این خوبه! اما .. اول اینکه چرا قوانین و تفکر ما فقط به سمت جریمه و گرفتن پول منتهی میشود .تا حدود ی شک هر کسی برانگیخته میشود .که مثلا دولت میخواهد شریک با مالکان شود و خودش هم پولی به جیب بزند .وگرنه مثلا مجازات حبس کاربردی تر است. دوم اینکه با وضع کمبود مسکن این نوع رفتارها منجر به بازدارندگی تولید مسکن خواهد شد. وشرایط به مراتب بدتر خواهد شد .مثلا مالک در هنگام فروش مسکن خود تمام جریمه ها را به قیمت مسکن خود اضافه می کند.
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  8 2
  شما فکر کردین سو استفاده کنندگان و محتکرین دو دستی مالیات میدن؟
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  7 5
  میشه از طریقه تمامی قبوض آب برق و گاز و تلفن فهمید که خونه خالی از سکنه هست و هیچ کسی اونجا ساکن نیست انشالله با این حرکت مسکن قیمتش بیاد پایین
 • DE ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  2 3
  اینطور که خانه شدیدا افت قیمت میکند اگر اجرا شود فقطحواستان باشد اینقدر نیاد پائین که هیچکس سرمایه گذای نکنه خیر امورها اوسطه ها خونهاز 300000000 میلیون به بالا منطقیه در تهران
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  7 0
  تو رو خدا توی شهرستان ها هم از این ویلاهایی که گذاشتن و رفتن از اینها هم مالیات بگیرید .مخضوضا این مازندران و گیلان باید از ویلاهای خالی مالیات گرفته شود به اندازه شمارش موی سر ویلاهای خالی دارند این شهرستانیهایی که اومدن ویلا خریدن و ول کردن رفتن خواهش میکنم از وزیر که حتما حتما نگاهی کنه به شهرستان مازندران و گیلان ویلاهای خالی
 • مهدی IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  5 5
  از هر طرف به این قانون من درآوردی نگاه میکنی میبینی هیچ فکرو تدبیر عاقلانه ای پشتش نیست .اجاره خونه گرون میشه ساخت مسکن کم میشه و کارگرهای زیادی تو بخشهای مختلف بیکار میشن که خیلی هاشون هم مستاجر هستن خلاصه آخر قضیه می رسیم به جیب دولت که خالیه
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  9 8
  ایول مجلس انقلابی . جلوی خبلی از دلالی ها با این طرح گرفته میشه
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  7 8
  ممنون از مجلس . لطفا مالیات بر عادی سرمایه هم نصویب کنید . یعنی کسانی که بیش از یک‌خونه و ماشین دارند مالیات بدن
 • علی اصغر. سپهری IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  5 5
  خیلی کمک خوبی است برای مستجرانی که چقدرخون دل می خورند وقیمت مسکن کاهش میابد برای خانه های خالی ازمردم هم می توانید کمک و اطلاعات بگیرید دستهای نمایندگان مردم را می بوسیم به امید روزی که مارا مستجری وفقر نجات دهید خداوند پشت وپناه شما نمایندگان کمک کنید له شدیم
 • محسن IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  3 3
  باسلام این طرح خیلی جالب بنده بعنوان یه کارشناس بیشاز 30 سال در وزارت مسکن خدمت کردم واکنون درمشاروراملاک خدمت میکونم وخلیی از این مورد بوجود امده طی 2سال واقعا وحشتناکه درمسکن بسیار پسندیده است وباید هم ازکاشناسان مشاور املاک که امین دولت هم هستن استفاده شود باید باجدیت ازاین طرح همایت بشه میبایست باهیچکس موباهات وبخشش نباش وهرکس که حمایت کرد بشدت برخورد شود ازرشت
 • م.ر IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  6 5
  به نظر میرسد نویسنده مقاله کلا موضوع رو اشتباه فهمیده و اعدادی که عنوان کرده کاملا اشتباه است.
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  6 1
  سنگ بزرگ علامت نزدنه. آخه کی میتونه یهو برای یک خونه یک ساله این همه مالیات بده؟ باید خونه شو بفروشه. کمتر از 1 تومن میده یه قرارداد سوری مینویسه. هفته ای دو سه بار به خونش سر میزنه و چراغ روشن میذاره. فقط اینطوری جیب بنگاه ها پرتر میشه و مصرف برق میره بالا.
 • گودرزی IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  4 4
  همشهری آنلاین خیلی پست و بیشرفی با این اخبار کذب و عوام فریبت. طرفداری از اشرافیت هم حدی داره خدا به زمینتون بزنه.
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  6 2
  باعث میشن افراد تو کشور درآمد کنن ولی پول رو ببرن کشور دیگه ملک بخرن.مثل سودهای بانکی، کمش کردن پول رفت سمت طلا،مسکن،دلار،دیدن اشتباه کردن دوباره سود جدید اعلام کردن.خر رو گم کردن دنبال پالانش میگردن
 • پ.ز IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  5 0
  سلام.به نظر من اگر بجای مالیات بیان خانه های خالی رو با قیمت یک چهارم یا یک سوم عرف اجاره بها به مستاجرین بدن خیلی بهتره.اینجوری نه کرایه ها میره بالا و نه قیمت خرید خانه بالا میره ، هم اینکه مالکین مجبور میشن خانه های خالی خود رو سریع با قیمت تعرفه عرف اجاره بدن.خیلی هم بهتر از مالیات هستش.هم کار خدا پسندانه ای توسط دولت انجام میشه.
 • . IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  5 0
  یعنی اگه یکی نتونه مالیات بده خونشو ازش میگیرن؟
 • ساده لوح AE ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  13 0
  یک زمانی برای جلوگیری از رشد بی رویه قیمت بازیکنان فوتبال امدن سقف قرارداد رو اختراع کردن که مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بود تنها نکته اثرگذار این داستان این بود که بازیکنان درپیتی هم خواهان ۳۵۰ میلیون شدن و بازیکنان گرانتر علاوه بر ۳۵۰ میلیون تومان مثلاً یک هدیه ناقابل چندمیلیاردی هم می‌گرفتن... بدین ترتیب پس از یکی ۲سال سقف قرارداد عملا تبدیل به کف قرارداد شد و بعد هم حذف شد و فقط باعث شد قیمت بازیکنان درپیتی هم حداقل ۳۵۰ شود... همین داستان در مورد خانه خالی تکرار خواهد شد.... این خط و این نشان
 • هادی IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  9 0
  به نظر راهکارهای پیشگیری از قرارداد صوری بچه گانه به نظر میرسه. چه ضمانتی وجود داره که املاکی ها سقف قراردادهاشون رو با قراردادهای صوری پر نکنن. تازه نتیجه این کار این میشه که مستاجر برای نوشتن یه قرارداد واقعی بین املاکی ها باید از این بنگاه به اون بنگاه سرگردون بشه تازه نصف املاکی ها خودشون چند تا واحد خالی دارن که اول سهمیه قراردادشونو برای خودشون استفاده میکنن که مالیات اون واحد هارو ندن اما در کل طرح خوبیه و باید مصرانه دنبالشو بگیرن تا از این منجلابی که توش گرفتار شدیم خارج شیم
 • IR ۰۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  2 2
  سلام خونه ها کامل نمیکنن این راه فرار
 • شهروند ایرانی IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  1 0
  البته این کار اگر مثل همه کارها که اجرا نشد که هیچ ولی اگر اجرا شد معلوم میشه که بعضیها که کار برای این مردم واب و خاک انجام میدن واقعا ایرانی هستند وما مجبورنمیشیم یه روزی با خفت بیرونشان کنیم
 • ...... IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  0 1
  همشهری تو که نظرات نمیزاری اگه هم بزاری به سلیقه خودت ویراستاری میکنی بهتر نیست قسمت کامنتا ببندی
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  1 1
  یعنی اجاره ی خونه 100 متری نه ملیون
 • بهنام AE ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  2 2
  سلطانهای مسکن کلی نظرات ارزشمند گذاشتند
 • مهدی محمدی IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  2 0
  ریاضی تون ضعیفه! اجاره شش ماه بعنوان جریمه میشه ۵۴ میلیون!
 • BR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  0 2
  این قانون باید فرق بگذاردبین خانه ای که توسط خودمالک باسرمایه شخصی احداث شده وکسی که انبوه سازی میکند وازتسهیلات بانکی استفاده کرده تازه اینهم جای اشکال دارددرهرصورت مالکیت خصوصی زیرسوال میرود این یک روال سوسیاِیستی است بجای این کارها شرایطی فراهم کنید که اشخاص بدون مسکن صاحب مسکن شوند یادولت میتواند مسکن تهیه ودراختیارمستاجران قراردهد
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  1 6
  این مجلس حال حاضر مجلسی که میتونم اقدامات بزرگی انجام بده

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار