مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۱:۳۶
۰ نفر

قرار گرفتن زنان غیرسیگاری در معرض دود دخانیات و به ویژه دود سیگار در دوران حاملگی باعث کاهش وزن نوزاد و زایمان زودرس می‌شود.

همچنین مواجهه با دود دخانیات در دوران حاملگی می‌تواند باعث سندروم مرگ ناگهانی نوزاد شود و از اثرات دیگر دود دخانیات بر سلامت قبل از تولد تاخیر در رشد درون‌رحمی و سقط ناگهانی است.

بنا بر گزارش جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، آژانس حفاظت محیطی کالیفرنیا تخمین می‌زند که دود دخانیات در ایالات متحده سالانه مسبب 3400مرگ ناشی از سرطان ریه و بین 23هزار تا 70هزار مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی است.

در مورد کودکان تخمین زده می‌شود که دود دخانیات مسئول سالانه 430مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزادان، تولد 24هزار و 500نوزاد با وزن کم، 71هزار و 900زایمان زودرس، 200هزار مورد وقوع آسم و 790هزار مورد مراجعه به‌علت عفونت مجرای گوش میانی باشد.
همچنین داده‌های گزارش جهانی دخانیات جوانان نشان می‌دهد که مواجهه با دود دخانیات در میان جوانان رو به گسترش است.

تحقیقاتی که روی کودکان مدرسه‌ای 13تا 15 ساله در بین سال‌های 1999تا 2006 در 132کشور اجرا شد نشان داد که 44درصد کودکان در خانه و 56درصد آنها در مکان‌های عمومی در معرض دود دخانیات بوده‌اند.

مطالعه دیگری در مؤسسه ملی سلامت مکزیک نشان داد که 91درصد کودکان مدرسه‌ای در این کشور تا حدی در معرض دود دخانیات بوده‌اند.

مطالعه‌ای در مورد دانشجویان سال سوم در دانشکده‌های بهداشت در 10کشور حاکی از آن است که مواجهه با دود دخانیات در خانه از 30درصد در اوگاندا تا 87درصد در آلبانی و در مکان‌های عمومی، از 53درصد در اوگاندا تا 98درصد در صربستان متغیر است.

 در حالی‌که مواجهه با دود دخانیات در ایالات متحده در مدت چند سال گذشته به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. مطالعه‌ای که توسط جامعه جراحان ایالات متحده در سال 2006بر روی کوتینین (محصول فرعی نیکوتین) اجرا شد نشان می‌دهد که بیش از 40درصد بزرگسالان غیرسیگاری و حدود 60درصد کودکان 3تا 11ساله هنوز در معرض دود دخانیات قرار دارند.

مواجهه گسترده با دود دخانیات دارای پیامدهای مهمی در سطح جمعیتی است که مطالعات نشان می‌دهد دود غیرمستقیم دخانیات نقش مهمی در ایجاد بیماری‌های مزمن تنفسی و ایجاد اختلال قابل توجه در عملکرد ریه‌ها دارد.

مواجهه با دود دخانیات موجب افزایش هزینه‌های اقتصادی برای افراد، نهادها و جامعه است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های پزشکی مستقیم و غیرمستقیم و هزینه کاهش کارایی افراد می‌شود. همچنین محیط‌هایی که در آنها سیگار کشیدن مجاز است نیاز به هزینه‌های بازسازی و نظافت بالاتری دارند و خطر آتش سوزی در آنها بیشتر است. مطالعه‌ای جدید به وسیله جامعه آمار‌گیران ایالات متحده تخمین می‌زند که مواجهه با دود دخانیات سالانه منجر به بیش از 5 میلیارد دلار هزینه‌های پزشکی مستقیم و بیش از 5میلیارد دلار هزینه‌های پزشکی غیرمستقیم (مانند از کارافتادگی، کسر حقوق و مزایای مربوط) در ایالات متحده می‌شود.

اداره سلامت و امنیت شغلی ایالات متحده تخمین زده است ؛ پاکی هوا، تولید را تا 3درصد افزایش می‌دهد. در عین حال بانک جهانی می‌گوید مزیت‌های محیط‌های عاری از دود، بسیار فراتر از هزینه هایش است.

کد خبر 53683

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار