شش ماه پس از بسته شدن پرونده وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی در مازندران، معروف به پرونده آق‌مشهد، رئیس قوه قضاییه شخصا پیگیر آن شده و سازمان بازرسی کشور نیز به این پرونده ورود کرده است.

جنگل آق‌مشهد

به گزارش همشهری آنلاین، پرونده وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل و عرصه طبیعی کشور در روستای آق‌مشهد ساری بار دیگر گشوده شد و پیگیری‌های همشهری از سازمان جنگل‌ها، مشخص کرده که حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه نیز پیگیر این پرونده است.

شش ماه از بسته شدن آخرین کورسوی امید در بازگرداندن ۵۶۰۰ هکتار از جنگل هیرکانی به منابع طبیعی کشور می‌گذرد و حالا با دستور پیگیری دوباره این پرونده از سوی شخص رئیس قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور، شاید این‌ بار نتیجه پیگیری‌ها به بازگشت انفال به منابع طبیعی کشور منجر شود.

روزنامه همشهری در گزارشی که درباره تأیید وقف جنگل‌های جنوب ساری (آق‌مشهد) منتشر کرد، موضوع وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل هیرکانی به یک شخص را پیگیری کرد و حالا امیدها به تقاضای ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری برای پیگیری دوباره این پرونده بار دیگر به جریان افتاده است.

بر اساس ماده۴۷۷ این قانون، در صورتی که رئیس قوه قضاییه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضایی را خلاف شرع تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی می‌تواند پرونده را بار دیگر به دیوان عالی کشور ارسال کند تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضاییه برای این امر تخصیص می‌یابد، رسیدگی مجدد انجام و رأی قطعی پرونده صادر شود. شعب خاص مذکور نیز برخلاف شرع بین اعلام شده، رأی قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به‌عمل می‌آورند و رأی مقتضی صادر می‌کنند.

بر اساس پیگیری‌های همشهری مشخص شد که هم‌اکنون پرونده وقف حیرت‌انگیز جنگل آق‌مشهد ساری، همزمان در دفتر آیت‌الله رئیسی و در سازمان بازرسی کل کشور در حال بازبینی است. جالب آنکه مساحت جنگل و عرصه ۵۶۰۰ هکتاری آق‌مشهد ساری معادل مساحت دشت کامیاران در استان کردستان یا برابر با مساحت کشور «سن مارینو» در قاره اروپا است و باید هرچه زودتر این میزان از میراث طبیعی کشور به منابع طبیعی ایران بازگردانده شود.

آق‌مشهد احیا نشده که آن را وقف کنند

در نیم قرن اخیر هیچ درختی در جنگل آق‌مشهد ساری کاشته نشده است که حالا متولی وقف ۵۶۰۰ هکتار جنگل درصدد گرفتن رأی احیای این جنگل‌ها برای پرونده آق‌مشهد باشد و این عرصه از منابع طبیعی کشور را از آن خود کند. رضا افلاطونی، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها در این باره به همشهری می‌گوید: «از قوه قضاییه درخواست می‌کنیم تا پرونده جنگل‌ آق‌مشهد ساری دوباره رسیدگی شود. چون براساس عکس‌های هوایی دهه ۴۰ این زمین‌ها کاملا پوشیده از جنگل بودند و طبق تفسیر عکس‌های هوایی هیچ‌گونه آثار احیا و کشت‌وکار غیر از اقداماتی که در ۴۷۰هکتار مستثنیات موجود در روستاهای داخل این محدوده انجام شده است، وجود ندارد.

افلاطونی می‌گوید: در پرونده جنگل آق‌مشهد ۵۱۰۳ هکتار جنگل ملی و ۴۷۰هکتار زراعی اعلام شد. عکس‌های هوایی هم کاملا بیانگر این است که محدوده جنگلی آق‌مشهد که توانستند سند وقفی برای آن بگیرند، پوشیده از جنگل بکر و دست‌نخورده است و هیچ‌گونه آثار احیا و درختکاری در آن وجود ندارد.

ارتباط آقای «خ» و اوقاف مازندران

منابع محلی که عمدتا ساکنان روستای آق‌مشهد هستند، به همشهری خبر داده‌اند که حجت‌الاسلام حسینعلی خادم، متولی موقوفه آق‌مشهد که توانسته است سند وقفی برای ۵۶۰۰ هکتار جنگل هیرکانی را دریافت کند، زمانی مدعی اشتغال در اداره کل اوقاف مازندران بود.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها نیز به همشهری می‌گوید: اوقاف مازندران پرونده را در محاکم قضایی پیگیری و آن را به دیوان عالی کشور رساند و در آخر به پرونده ایراد وارد کرد تا در دادگاه تجدیدنظر و پس از آن دیوان عالی کشور اعلام شود که آق‌مشهد وقف است و اصلا ملی نیست و برای این زمین به نام متولی موقوفه رأی صادر کرد.

افلاطونی می‌گوید: بنابراین ملاحظه می‌شود که اداره اوقاف ساری جزو شاکیان‌ پرونده محسوب می‌شود؛ یعنی طرف پرونده‌ سازمان جنگل‌ها در مرجع قضایی، حجت‌الاسلام خادمی، متولی موقوفه آق‌مشهد و اداره اوقاف ساری است.

به‌گفته این مسئول، جنگل از لحاظ شرعی و فقهی جزو انفال یا دارایی‌های حکومتی محسوب می‌شود و در عرصه‌های جنگلی قابل تملک خصوصی نبوده و به استناد قانون، در ماده‌ یک قانون ملی شدن جنگل‌ها، اگر قبل از سال ۱۳۴۱ اشخاصی به هر عنوان برای جنگل‌ها سند گرفته باشند، باطل خواهد بود. یعنی جنگل باید ملی بماند، اما متأسفانه این رأی برخلاف نص صریح قانون صادر شده و سازمان جنگل‌ها را با چالش جدی در موضوع آق‌مشهد مواجه کرده است.

اهمیت پرونده

منطقه آق‌مشهد در ۳۵ کیلومتری جنوب ساری واقع شده و به «جنگل سفید» شهرت دارد. جنگل آق‌مشهد بخشی از جنگل‌های هیرکانی است که بازمانده دوران سوم زمین‌شناسی و عصر یخبندان است. این منطقه غنی از گونه‌های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه‌های جنگلی جهان، شامل ۸۰گونه درختی، ۵۰گونه درختچه‌ای، گونه‌های بومی درختی و گونه‌های جانوری همچون پلنگ، خرس، کل و بز و مرال است.

این نوع جنگل‌ها در دوره سوم زمین‌شناسی، درحالی‌که در اکثر نقاط اروپا و سیبری به‌دلیل سرما و یخبندان قادر به بقا نبودند، به‌دلیل اقلیم معتدل‌تر حاشیه دریای خزر به حیات خود ادامه دادند و جنگل‌های حاضر در شمال کشور باقی‌مانده از آن عصر هستند که از نظر منابع طبیعی، ذخیره‌ای حیاتی برای ادامه زندگی بشر تلقی می‌شوند. سال‌های گذشته نیز به‌دلیل اهمیت پوشش هیرکانی ایران، یونسکو جنگل هیرکانی ایران را در فهرست میراث طبیعی جهان ثبت کرد.

کد خبر 535215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار